Co składa się na koszt budowy domu

Możliwość pracy zdalnej sprawia, że wiele osób decyduje się na budowę domu zamiast zakup mieszkania w centrum miasta. To większy metraż, ogród i swoboda. Ile jednak trzeba zainwestować w budowę domu, jakie elementy składają się na łączną sumę? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Pomocne w obliczeniu kosztów budowy domu są różne wskaźniki, które pomogą określić orientacyjną sumę. Dom często budujemy raz w życiu i na długie lata, dlatego stawiamy na solidne i funkcjonalne rozwiązania – jak profile drzwiowe aluminiowe, szczelne okna czy solidny dach. Podstawą do ustalenia wysokości kosztów jest szczegółowy projekt.

Co składa się na koszt budowy domu?

Opracowanie lub zakup gotowego projektu. Na koszt składa się zakup działki i jej uzbrojenie oraz projekt domu – gotowy lub zlecony architektowi do stworzenia na życzenie. Na etapie projektowania można poczynić znaczne oszczędności – weź pod uwagę swoje potrzeby, określając wielkość domu, liczbę sypialni, garaż, ew. piwnicę czy wielkość balkonów i tarasów.

Model budowy domu. Można zdecydować się na system deweloperski (zlecić realizację projektu jednej firmie), gospodarczy (samodzielną realizację) lub system kontraktowy (zaangażowanie wielu ekip do różnych prac). Jedna firma zamontuje profile aluminiowe drzwiowe i okienne, druga dobierze piec, a trzecia wykona elewację i prace malarskie.

Montaż instalacji. Na koszt budowy domu składa się też wykonanie poszczególnych instalacji – m.in. wodociągowej, elektrycznej, kanalizacyjnej, wykończenie elewacji czy położenie tynków. Łącznie wyniosą one około 20 proc. łącznego kosztu budowy domu.

Dodatkowo należy wybrać źródło ciepła, które zdecyduje o kosztach ogrzewania domu i naszym komforcie. Może to być m.in. piec opalany węglem, olejem opałowym lub gazem. Warto też rozważyć rozwiązania oparte na energii elektrycznej oraz wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Niższe straty ciepła będziemy też mieć, decydując się na solidne profile drzwiowe aluminiowe oraz solidne okna. Na tych elementach nie warto oszczędzać – zakup dobrej jakości profili okiennych i drzwiowych to prawdziwa inwestycja.

Wykończenie i urządzanie domu. Do takich prac zaliczamy m.in. tynkowanie ścian, prace malarskie, montaż drzwi i okien itd. – łącznie jest to około 15 proc. kosztów budowy domu. Wybór mebli, urządzanie kuchni oraz łazienek, wreszcie aranżacja ogrodu to najprzyjemniejsze prace końcowe. Po ich wykonaniu można się w zasadzie przeprowadzać do nowego domu i inwestować w dodatki wpływające na jego charakter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here