byliny ogrodowe wieloletnie

W tym artykule porozmawiamy o bylinach ogrodowych wieloletnich​, czyli kwiatach bez​  problemu utrzymują się przez kilka sezonów. Mówiąc „utrzymywać się” mamy na myśli, iż posiadają długo okres kwitnienia, a także są bardzo trwałe i odporne.  Dlatego też jest to jeden z najlepszych wyborów na rynku ogrodniczym. Czy jednak rzeczywiście warto zdecydować się na wieloletnie ogrodowe byliny? Jest to na pewno odpowiedni wybór dla tych, którzy cenią sobie swój czas spędzony w ogrodzie, ale jednocześnie chcą, by ich ogród był bardziej dekoracyjny i utrzymywał swoje piękne walory przez długi okres w ciągu roku. Te i wiele innych zastosowań posiadają właśnie byliny ogrodowe wieloletnie.

Co to są byliny?

Do bylin zalicza się powszechnie wieloletnie rośliny zielne. Nazwę byliny ogrodowe​  należy​ traktować jako skrócony termin umowny. Pełna nazwa powinna brzmieć: byliny ozdobne,​ zimujące w gruncie, ponieważ w użyciu jest wiele popularnych bylin nie znoszących mrozów jak begonie, dalie, kanny. Wielokrotnie można spotkać się z powszechnym przekonaniem, iż byliny te zimują w gruncie. Jest to jednak mylna informacja. Byliny wieloletnie ​niestety, ale​  nie są w stanie zimować w gruncie. Obumierają podczas surowych warunków atmosferycznych, takich jak mróz czy śnieg. Dlatego ich byliny nie utrzymują się w gruncie cały rok.

byliny wieloletnie to wspaniała ozdoba

Dlaczego byliny ogrodowe wieloletnie ​mogą być dobrym wyborem w zakresie aranżacji​  ogrodowych?

Byliny ogrodowe wieloletnie są bardzo zróżnicowaną grupą roślin. Odznaczają się olbrzymim​     bogactwem kształtów i barw. Są zróżnicowane pod względem wysokości i terminu kwitnienia. Nie wymagają specyficznego podłoża, czyli odpowiedniego rodzaju gleby ani pielęgnacji, która jest bardzo skomplikowana. Dodatkowo nie wymagają często żadnego odpowiedniego miejsca, czy chodzi tu o miejsce nasłonecznione, zacienione czy może wilgotne. Są więc odpowiednio elastyczne w stosunku do warunków w jakich mogą funkcjonować. Są zimotrwałe i charakteryzują się wysoką odpornością na choroby. Rzadko także są atakowane przez różnego rodzaju szkodniki.  Byliny są też, co oznacza, że potrafią przetrwać w jednym miejscu nawet kilka lat. Dodatkowo kalendarz ich kwitnienia jest jednym z najbardziej obszernych jakie można znaleźć wśród roślin ogrodowych. Charakteryzuje się tym, iż kwitną one od wczesnej wiosny do pierwszych śniegów pojawiających się późną jesienią. Czyli przy odpowiedniej pogodzie, jeśli zimy nie są zbyt zimne i nie towarzyszą im obfite opady śniegu,  są one w stanie wytrzymać praktycznie cały rok.

Byliny ogrodowe wieloletnie są idealnym rozwiązaniem dla każdego ogrodnika, który ceni​   sobie wygląd swojego ogrodu. Dodatkowo ich pielęgnacja nie wymaga właściwie żadnej skomplikowanej wiedzy. Są odpowiednie niezależnie od jego doświadczenia czy ilości czasu jaką dysponuje dana osoba. Byliny zatem uznaje się za kwiaty bardzo uniwersalne, które świetnie się sprawdzą zarówno w fazie początkowej prowadzenia ogrodu, jak i późniejszej.

Dlatego właśnie są jednymi z najczęściej wybieranych rodzajów kwiatów na runku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here