Automatyka budynkowa

Coraz częściej inwestorzy budowlani decydują się na zastosowanie rozwiązań zaliczanych do automatyki budynkowej. Decydując się na ten krok, chcą zapewnić przyszłym mieszkańcom możliwie maksymalny komfort użytkowania wszystkich pomieszczeń oraz wysoki stopień ochrony. Również właściciele budynków mieszkalnych sięgają chętnie po automatykę budynkową. Pozwala nie tylko na usprawnienie działania wszystkich instalacji, ale również na wygenerowanie potencjalnych oszczędności.

Automatyka budynkowa – dla mieszkańców i zarządców budynków

Kto i dlaczego korzysta z automatyki budynkowej? Pytanie to zadaje sobie wiele osób stykających się z tym tematem po raz pierwszy. Wbrew pozorom, automatyka budynkowa to nie nowe zjawisko, lecz prężnie rozwijająca się dziedzina. Pierwsze rozwiązania automatyki budynkowej zaczęto wprowadzać w latach osiemdziesiątych, jednak dopiero teraz odnosi ona większe sukcesy w naszym kraju.

Jak dobrze wiemy, w każdej budowli znajdują się różnorodne urządzenia i systemy przewodzące energię, których pracą należy zarządzać. Możemy to robić albo w sposób analogowy, albo za pomocą elektronicznych urządzeń sterujących. W tym drugim przypadku, mamy możliwość zastosowania właśnie automatyki budynkowej.

Automatyka budynkowa polega na elektronicznej obsłudze wszystkich poszczególnych urządzeń oraz koordynacji ich współpracy. Niektóre systemy elektroniczne są bowiem z sobą powiązane – na przykład system oświetleniowy, detektory światła oraz systemy osłonowe na okna. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu na wydatkach na elektryczność, wówczas warto zastosować właśnie automatykę budynkową. Pozwoli nam tak zaprogramować pracę wymienionych systemów, by żaluzje opuszczały się automatycznie, gdy odpowiedni sygnał zostanie odebrany przez detektory światła.

Budynek inteligentny – budynek przyjazny mieszkańcom

Dzięki automatyce budynkowej, poszczególne systemy będą współpracowały w sposób precyzyjny, a sterowanie ich pracą będzie łatwe i komfortowe. Najczęściej, odbywa się to pomocą panelu sterującego i oprogramowania, które są dostosowane do obsługi przez nie-fachowców. Zastosowanie automatyki budynkowej sprawi, że nasz budynek będzie działał w sposób „inteligentny” – sam rozpozna potencjalne problemy lub sytuacje awaryjne i podejmie działanie zmierzające do ich rozwiązania.

Automatyka budynkowa sprawdza się szczególnie dobrze, jeśli zależy nam na zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa w danym budynku. Dotyczy to zarówno tych budowli, które narażone są na wystąpienie pożarów, jak i tych wystawionych na włamanie lub kradzież. W przypadku wystąpienia tych sytuacji, poszczególne urządzenia reagują natychmiast, zgodnie z tym jak zostały zaprogramowane. Mogą dążyć do zminimalizowania skutków danego zagrożenia (na przykład uruchamiając natryski i zamykając okna – w przypadku pożarów) lub wysyłać odpowiednie powiadomienia (uruchamiając alarm oraz wysyłając sygnał do zarządców budynku).

Jeśli poszukujesz fachowej pomocy w rozwiązaniach z zakresu automatyki budynkowej, warto sięgnąć po pomoc Astra Automatyka. Firma ta specjalizuje się w planowaniu i wykonywaniu automatyki budynkowej dla budowli o różnym profilu, szczególnie pod kątem obsługi systemów elektronicznych. Z pomocy Astra Automatyka korzystają zarówno osoby, dla których istotne są względy bezpieczeństwa, jak i ci zainteresowani wygenerowaniem oszczędności dzięki optymalizacji pracy poszczególnych systemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here