Zawory tłokowe i ich zakup – przegląd najpopularniejszych wersji

0
zawór

Zawory kulowe znajdują zastosowanie w rozmaitych miejscach i urządzeniach. Spotkać je można często tam, gdzie pojawiają się ujęcia wody o zastosowaniu gospodarczym. W ogrodzie, przy tarasie, w pobliżu garażu lub przybudówki, a także w pomieszczeniach gospodarczych – to najczęstsze miejsca zlokalizowania zaworów kulkowych. Często nazywane są zwykłymi kurkami, z uwagi na ich prostą konstrukcję oraz wygląd odpowiadający klasycznym kranikom. Poniżej przedstawiamy garść najważniejszych informacji na temat zaworów kulowych, przydatnych podczas zakupów oraz poszukiwania modelu pasującego do Twoich potrzeb. Porównujemy je do innych grup produktów o podobnym zastosowaniu oraz podpowiadamy jakich korzyści możesz oczekiwać po ich wyborze. 

Zawory kulowe – czy zawory tłokowe? Mechanizm działania i awaryjność 

Zawory tłokowe to te, w których konstrukcji znajduje się tradycyjny kurek obrotowy. Mechanizm uruchamiania i zatrzymywania upływu wody jest w nich prosty. Poprzez wysunięcie tłoka, woda zaczyna się wydostawać, a po jego ponownym wciśnięciu na miejsce, upływ ustaje. Niestety, ale w zaworach tłokowych dochodzi do powstawania niepożądanych osadów, które powoli będą doprowadzać do degradacji całego urządzenia. Po dłuższym okresie użytkowania mogą zacząć pojawiać się także mniejsze lub większe nieszczelności. 

W przypadku zaworów kulowych dopływ wody jest zamykany na skutek wysunięcia kuli w specjalnie wyprofilowane gniazdo. Dzięki temu zamknięcie jest pełne i zwarte, bez szans na powstanie choćby najmniejszych nieszczelności. Zawory kulowe są pod tym względem o wiele bardziej skuteczne niż ich tłokowe odpowiedniki. Warto jednak podkreślić, że choć awarie zachodzące w zaworach kulowych zdarzają się rzadziej, to jednak gdy do nich dochodzi – szybko czynią całe urządzenie nieprzydatnym. 

Zawory kulowe czy kątowe? Pomoc w wyborze właściwego rozwiązania 

Zawory kątowe mogą na pierwszy rzut oka wyglądać identycznie co zawory kulowe, jednak ich wewnętrzna konstrukcja jest zupełnie odmienna. W pierwszej kolejności – zawory kątowe wykorzystuje się w roli zaworów regulacyjnych, podczas gdy zawory kulowe to typowe zawory odcinające. Tym samym, użytkowanie zaworów kątowych pozwala na precyzyjne stopniowanie i regulację stopnia upływu wody, podczas gdy zawory kulowe działają wyłącznie w skrajnych pozycjach. 

Zawory kulowe pozwalają także na całkowite odcięcie wybranego fragmentu instalacji. Z tych powodów często stosuje się je w tych miejscach, które są szczególnie wymagające. Do takich należą zawory obsługujące na przykład pralkę lub spłuczki. 

Polecane i dostępne rodzaje zaworów kulowych 

Do grona popularnych należy zawór kulowy 1/2, używany przy wielu połączeniach hydraulicznych. Jest to zawór tani i łatwo dostępny, który z pewności nabędziesz w niejednym sklepie online lub stacjonarnym (przykładowo: https://armatura24.pl/zawory-kulowe). 

Zawór o średnicy 2 cali jest większy i dlatego stosuje się go głównie na tych odcinkach instalacji, które są odpowiedzialne za doprowadzenie medium. Często może być wykorzystywany jako zawór główny w danym budynku lub mieszkaniu. 

Zawór kulowy do wody różni się od produktów dedykowanych do pracy z gazem. Przede wszystkim – posiada odmienną konstrukcją oraz wykończenia. Podstawowym sposobem, by je odróżnić, jest zwrócenie uwagi na kolorystykę dźwigni. W urządzeniach do wody stosuje się dźwignię czerwoną, w urządzeniach do gazu – żółtą. 

Wśród pozostałych popularnych typów zaworów kulowych znajdują się: zawór ze śrubunkiem, zawór kołnierzowy, zawór z filtrem, zawór kulowy kątowy i zawór 3-calowy.

Bateria na miarę Twojej kuchni – pomoc w wyborze baterii do zlewu

0
Bateria na miarę Twojej kuchni - pomoc w wyborze baterii do zlewu

Sposób montażu, konstrukcja, wykorzystane w produkcji materiały – te i inne kwestie stanowią najważniejsze kryteria, w oparciu o które należy dokonywać zakupu. Ponieważ bateria kuchenna będzie wykorzystywana niemal codziennie do intensywnych prac, warto dokładnie przyjrzeć się oferowanym produktom i wybrać ten, który zaspokoi Twoje potrzeby najpełniej. Poniżej udzielamy porad dla osób niewprawionych w temat, które planują kupić swoją pierwszą baterię kuchenną. Dowiesz się jak krok po kroku odnaleźć i wybrać właściwe urządzenie oraz czym powinna charakteryzować się dobrej jakości bateria.

Montaż i użytkowanie baterii kuchennej 

Jeśli choć raz miałeś okazję rzucić okiem na dostępny asortyment baterii kuchennych, z pewnością zauważyłeś, że różnią się między innymi sposobem montażu. Jest to kluczowa sprawa, od której warto rozpocząć poszukiwanie właściwego produktu. Dostępne baterie dzielą się pod tym względem na dwie główne grupy produktów. Są to w pierwszej kolejności baterie naścienne, które montuje się bezpośrednio do powierzchni ściany. Rozwiązanie takie nie zawsze jest stosowane, jednak ma swoje zalety – pozwala ukryć nadmiar przełączy w strukturze ściany. Baterie montowane na blacie są wybierane częściej, a do ich montażu potrzebny jest zlew lub blat wyposażony w specjalne otwory montażowe. 

Ważna jest także wygodne użytkowanie danej baterii. By mieć pewność, że wybierasz produkt maksymalnie zadowalający w codziennym użytku, warto zwrócić uwagę na konstrukcję oraz składające się na nią elementy. Najlepiej sprawdzają baterie o solidnym jednoczęściowym korpusie, wyposażone w podłużne lub wysokie wylewki. Te ostatnie mają duże znaczenie w trakcie wykonywania typowo kuchennych prac, na przykład zmywania. Ważnym elementem jest także część uruchamiająca strumień wody, która może mieć formę przycisku, dyszy, pokrętła lub inną. Polecamy unikać nadmiernie wyeksponowanych i odstających uchwytów. 

Baterie na lata – oraz jak je odnaleźć 

Wytrzymałość danej baterii to sprawa nie mniej ważna. Każda gospodyni domowa pragnie, by użytkowany przez nią sprzęt był jak najtrwalszy oraz nadawał się do korzystania przez wiele lat. Jeśli poszukujesz takiej właśnie baterii, wówczas warto dokładnie przyjrzeć się zastosowanym w produkcji materiałom. Najwytrzymalsze są baterie pokryte powłoką chromowaną, odporną na szkodliwy wpływ wilgoci, detergentów oraz wielokrotne mycie. Chromowana bateria kuchenna to dziś wybór numer jeden w naszym kraju. 

Po odmienne materiały sięgają osoby, którym zależy na zakupie baterii wysoce estetycznej, dopasowanej do aranżacji lub stylu danego pomieszczenia. Wówczas, wybór pada często na baterie pokryte warstwą mosiężna, a także baterie satynowe lub pozłacane. Produkty takie prezentują atrakcyjny wizualnie design, a ich cena jest zdecydowanie wyższa. 

Baterie ceramiczne i granitowe to rozwiązania zyskujące na popularności. Baterie granitowe są wybierane z uwagi na ich minimalistyczny, wizualny charakter. Świetnie sprawdzają się w stylizacjach loftowych, nowoczesnych i minimalistycznych. Baterie ceramiczne są nieco droższe niż wcześniej wymienione produkty, jednak odznaczają się dużą wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia.

Jak sprawdzić swoją trzeźwość?

0
Jak sprawdzić swoją trzeźwość

Lato zbliża się wielkimi krokami, a coraz dłuższe i cieplejsze dni sprzyjają spotkaniom z przyjaciółmi, którym nierzadko towarzyszą ulubione napoje – również alkoholowe. Oczywiście nie ma w tym nic złego, o ile pijemy „z głową”, myśląc o bezpieczeństwie swoim oraz innych, szczególnie na drodze. Powinniśmy pamiętać o zachowaniu trzeźwości bezwarunkowo, jeśli chcemy usiąść za kierownicą. Wiele osób korzysta z możliwości sprawdzenia poziomu alkoholu w organizmie, udając się na najbliższy komisariat policji. A czy istnieją jakieś domowe sposoby na sprawdzenie swojej trzeźwości?

Czy wirtualny alkomat jest wiarygodny?

W ostatnim czasie wśród Internautów popularne są alkomaty online. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, takich jak rodzaj, ilość i czas spożywanego alkoholu oraz podać podstawowe informacje na swój temat – płeć, wiek, wagę i tym podobne. Metoda jest często stosowana przez osoby korzystające z Internetu, jednak warto pamiętać, że wirtualne alkomaty nie dają stuprocentowej pewności czy upłynęło wystarczająco dużo czasu, aby po imprezie z czystym sumieniem móc wsiąść za kółko. To raczej forma luźnego określenia prawdopodobieństwa, że możemy prowadzić samochód, które bez wątpienia powinno znaleźć potwierdzenie w innej, bardziej rzetelnej postaci.

Alkomat osobisty

Zdecydowanie lepszym sposobem jest korzystanie z alkomatu osobistego, czyli niewielkiego urządzenia, które jest w stanie sprawdzić dokładnie stan naszej trzeźwości. Obecnie na rynku mnóstwo jest zróżnicowanych rozwiązań w tym zakresie, jednak warto celować w urządzenia proponowane przez sprawdzone marki, które w swojej ofercie posiadają alkomaty elektrochemiczne parametrami oraz dokładnością bardzo zbliżone do policyjnych sprzętów. Alkomat osobisty może stanowić świetny pomysł na prezent dla każdego kierowcy. Starannie wybrane urządzenie dobrej jakości bez trudu posłuży przez wiele lat, przydając się w wielu sytuacjach.

Czym kierować się podczas wyboru urządzenia?

Jaki alkomat wybrać jako pierwszy? Przede wszystkim, zanim odpowiemy sobie na to pytanie, powinniśmy zastanowić się, do jakich celów będzie używane urządzenie. Czy zamierzamy używać alkomatu codziennie, czy tylko raz na jakiś czas? Jakim budżetem dysponujemy oraz ile osób będzie korzystać ze sprzętu? Aby alkomat był dobry i dokładny, warto wybierać znane i cenione na rynku matki, które kojarzone są z wysoką jakością oferowanych produktów. Inna ważna rzecz podczas wyboru sprzętu, to sensor elektrochemiczny – najlepsze sensory wykonywane są w nowej technologii, co pozwala na niezwykłą dokładność każdego pomiaru.

Projekty domów typu bungalow. Czy warto zdecydować się na ich budowę?

0
Projekty domów typu bungalow
Dom przy Bukowej 21

Domy w stylu bungalow narodziły się jako budownictwo kolonialne w Indiach i w Indonezji, jednak szturmem zdobyły serca mieszkańców na całym świecie. Ten fakt nie dziwi, gdyż te wygodne, jednokondygnacyjne domy posiadają wiele zalet i udogodnień. Przyjrzyjmy się niektórym z nich i odpowiedzmy na pytanie, czy planując budowę domu warto brać pod uwagę projekty domów w stylu bungalow?

Projekty domów typu bungalow
Dom przy Bukowej 21

Oszczędność stawiasz na na pierwszym miejscu? Bungalow jest dla Ciebie!

Pierwszą i niepodważalną zaletą prezentowaną przez tego typu domy jest ich ekonomiczność. Wszyscy wiemy, jak kosztowna potrafi być budowa własnych czterech ścian. Z tego właśnie względu wielu prywatnych inwestorów rezygnuje z budowy własnego lokum. Niepotrzebnie. Wzniesienie własnego domu nie zawsze musi pochłaniać równowartość kilkudziesięciu (czy kilkuset!) dobrych wypłat. Być może projekty domów z poddaszem lub bliźniaków wymagają większych nakładów finansowych, jednak nie oznacza to, że rynek nieruchomości ogranicza się wyłącznie do tak wymagających finansowo opcji! Projekty domów parterowych, a do takich zaliczają się bungalowy, są tanie i szybkie w budowie ze względu na prostotę i minimalizm konstrukcji. I tutaj przechodzimy do kolejnej zalety, jaką cechują się domy parterowe.

Prosta konstrukcja – prosty wybór! Projekty domów bez tajemnic.

Prosta konstrukcja domów typu bungalow pozwala na optymaliację kosztów. Te najprostsze, posiadające jedną ścianę nośną mogą być wzniesione w naprawdę krótkim czasie nawet przez ekipę, która niekoniecznie posiada wieloletnie doświadczenie budowlane. Domy bungalow są zaprojektowane jako konstrukcje oparte na prostych formach, bazą najczęściej jest tu prostokąt lub kwadrat. Są pozbawione skomplikowanych rozwiązań architektonicznych jeśli chodzi o dach (ten najczęściej jest dwuspadowy) lub poddasze, co przekłada się na brak problemów natury technicznej i organizacyjnej. Dodatkowo, jeśli wybierzemy naprawdę nieskomplikowany projekt niewielkiego domu zamykający się w 80-100 m² i zrezygnujemy z piwnicy oraz garażu, środki przeznaczone na jego budowę zmaleją do minimum. W takich okolicznościach budowa własnego domu opłaca się bardziej, niż zakup mieszkania z drugiej ręki w centrum miasta.

Dom przy Słonecznej 12

Dom przy Słonecznej 12

Komfort i praktyczność – projekty domów takie jak lubisz!

Projekty domów parterowych są tak często wybierane także ze względu na swoją praktyczność, co jest atutem, który wiele osób przedkłada nawet nad kwestie ekonomiczne. Jednopoziomowe konstrukcje są wygodne w użytkowaniu zwłaszcza, jeśli w domu mieszkają małe dzieci, wymagające nadzoru lub osoby starsze, które mają problemy z wchodzeniem po schodach. Co więcej, jedna kondygnacja zapewnia łatwą komunikację między pomieszczeniami, co integruje rodzinę i nie pozwala, by któryś z domowników się alienował. Dodatkowo, rozplanowanie horyzontalne pozwala na łatwiejsze zagospodarowanie przestrzeni i ewentualne przemeblowania.

Pochwała kontaktu z naturą

Projekty domów jednorodzinnych są wybierane także ze względu na fakt, iż rodzina może cieszyć się własnym przydomowym terenem zielonym. Domy typu bungalow bez wątpienia oferują taką możliwość i to za niewielkie pieniądze! Jeśli projekt domu dobierze się z rozwagą i starannością, nawet na małej działce może stanąć piękny, przytulny dom z wyjściem na ogród. Domy parterowe oferują szerokie możliwości adaptacji wyjść, które komunikują wnętrze z ogrodem. Przeszklenia, werandy i tarasy, które optycznie powiększają przestrzeń domu to elementy, z których bungalowy są znane, dlaczego więc nie wykorzystać możliwości kontaktu z naturą? Przecież wszyscy marzymy o spokojnej, sielskiej przestrzeni tylko dla siebie.

Dom przy Bukowej 31
Dom przy Bukowej 31

A gdy rodzina się powiększa… Projekty domów gotowe na zmiany!

Tym, co dodatkowo zachęca do postawienia na projekt domu typu bungalow jest możliwość jego adaptacji jeśli chodzi o poddasze. Domy tego typu wyposażone są najczęściej w dwuspadowy dach, a jeśli jest on nachylony pod odpowiednim kątem (najczęściej 30-35 stopni), bez problemu możemy myśleć o przekształceniu naszego bungalowa w dom z poddaszem. Operacja ta zwykle nie wymaga skomplikowanych przedsięwzięć konstrukcyjnych, dlatego jest często wybierana przez osoby, które decydują się na potomstwo i zamiast przeprowadzać się do większego domu, wolą zaadaptować przestrzeń poddasza na dodatkowy pokój dla dziecka. Proste i sprytne rozwiązanie!

Dom przy Przyjemnej 25 bis
Dom przy Przyjemnej 25 bis

Projekty domów parterowych typu bungalow posiadają wiele atutów. To bez wątpienia przykład inwestycji, która cieszy się rosnącą popularnością. A cena, prostota konstrukcji, czy natura na wyciągniecie ręki, to tylko niektóre z zalet tego funkcjonalnego i komfortowego typu budownictwa.

Samochód na chwilę lub na dłużej, czyli kiedy opłaca się korzystać z usług wypożyczalni

0
Samochód na chwilę lub na dłużej, czyli kiedy opłaca się korzystać z usług wypożyczalni

Jeszcze do niedawna wśród Polaków panowało przekonanie, że nie da się żyć bez własnego samochodu. W efekcie takiego myślenia z usług wypożyczalni samochodów korzystaliśmy podczas wakacji w odległych krajach, do których dostaliśmy się za pośrednictwem samolotu lub w czasie delegacji. Wynajem aut w ostatnim czasie stał się jednak o wiele bardziej popularny, a my zrozumieliśmy, że posiadanie czterech kółek nie zawsze daje szczęście.

Kiedy lepiej wynajmować, niż kupować

W życiu jest wiele sytuacji, w których wypożyczenie auta jest lepszym rozwiązaniem od zakupu. Po pierwsze, nabycie czterech kółek zawsze wiąże się z dużym kosztem. Poza ceną samochodu, do rachunku musimy doliczyć koszty eksploatacji, napraw, paliwa itp. Po drugie, posiadanie auta wiąże się z regularnym opłacaniem ubezpieczenia i nieustanną utratą wartości. Jeśli więc mieszkamy w centrum miasta, czy też pracujemy zdalnie, zrezygnujmy z takiej inwestycji, a w zamiast postawmy na wynajem. Korzystając z usług wypożyczalni, będziemy mieć samochód na każde zawołanie, bez generowania start. Pamiętajmy jednak, że wynajem pojazdów to także opcja skierowana do miłośników motoryzacji, którzy mają swój samochód. W razie awarii auta możemy wypożyczyć pojazd zastępczy, który zapewni nam komfortowy transport z punktu A do B.

Jak wybrać dobrą wypożyczalnię aut

Niemalże w każdym mieście w Polsce czy na świecie zajdziemy jakąś wypożyczalnię samochodów. Zanim jednak zgłosimy się do takiego punktu, dobrze przeanalizujmy ofertę danej firmy. Pod tym adresem internetowym https://zastepcze.lublin.pl/ znajdziemy propozycję lubelskiej wypożyczalni, w której znajdziemy pojazdy różnych klas. Tu bez problemu wynajmiemy auto zastępcze po kolizji prywatnych czterech kółek, ale także wypożyczymy samochód, którym pojedziemy wygodnie na wakacje. Duży wybór i banalnie prosty system rezerwacji sprawia, że ta wypożyczalnia to jeden z lepszych usługodawców tego typu w Lublinie.

Wynajem samochodu to wygodna opcja, która w skali roku może zdecydowanie ograniczyć koszty związane z zakupem i opłacaniem auta prywatnego. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z usług dobrej, lubelskiej wypożyczalni.

Modna kuchnia – przegląd trendów wnętrzarskich

0
Modna kuchnia

Jednym z reprezentacyjnych i eksploatowanych pomieszczeń w domu jest kuchnia. W wielu wnętrzach jest łączona z salonem oraz jadalnią, dlatego powinna pięknie się prezentować i współgrać z nimi stylistycznie. Jednak kuchnia to również serce domu – tutaj gotujemy i spędzamy czas wspólnie z innymi domownikami. Jakie są aktualnie wiodące trendy w kuchennych aranżacjach?

Trwałe, wysokiej jakości i solidne materiały

Kuchnie na przestrzeni lat przestały być małymi klitkami i stały się przestrzeniami połączonymi z salonem. Otwarte i przestronne prezentują się znacznie lepiej i powiększają optycznie powierzchnię, co jest pożądanym efektem w aranżacjach.

Dbamy o ich wygląd, aranżując je modnie i elegancko, ale także wybierają materiały jak najlepszej jakości – jak m.in. solidne meble kuchenne, blaty dębowe czy granitowe elementy oraz nowoczesne oświetlenie. W kuchni rzadko wykonuje się remont, szafki czy blaty powinny spełniać swoją rolę jak najdłużej, czyli służyć przez kilka lub kilkanaście lat.

Kuchnie z naturalnego drewna – klasyka zawsze modna

Kuchnia w kolorze drewna oraz ozdobiona elementami wykonanymi z tego materiału to klasyk. Ponadczasowe wnętrze nie wychodzi z mody i jest jednym z trendów aktualnych również w tym sezonie.

Postaw na blat drewniany, z dębu, buku albo egzotycznego gatunku drewna. Połącz go z drewnianymi meblami i akcesoriami, a stworzyć przytulną kuchnię z domową atmosferą. Do najbardziej stylowych zaliczamy połączenie drewna z matową czernią lub z bielą na wysoki połysk. Blat dębowy czy z innego gatunku drewna wymaga impregnacji, ale dzięki niej będzie służył przez wiele lat.

Modne kuchnie w pastelowych barwach

Kuchnie 2022 są jasne, pastelowe, wizualnie lekkie. Takie wnętrze jest miłe dla oko i bardzo przytulne, sprzyja wspólnemu biesiadowaniu. Pastelowe meble zdobywają popularność i prezentują się wyjątkowo stylowo. Pięknie współgrają z bielą, beżem, szarością, ale także grafitem i czernią. Dwukolorowa kuchnia to jeden z kluczowych trendów.

Ważne, by barwy te nawiązywały do reszty wnętrza – w kuchniach prowansalskich, romantycznych, ale także w stylu boho albo skandynawskim dobre będą różne beże, a także subtelne odcienie różu, błękitu, mięty czy oliwkowa zieleń.

Połączenie ich z bielą podkreśli nietuzinkowość stylizacji. Jeśli szafki oraz blat kuchenny będą białe albo beżowe, wybierz pastelowe dodatki – jak lodówka, toster, a nawet meble. Stworzą one doskonałe dopełnienie takich designerskich aranżacji. Dobrym dodatkiem będzie blat kuchenny wykonany z drewna albo laminatu.

Korzystne i atrakcyjne ubezpieczenia

0
Korzystne i atrakcyjne ubezpieczenia

Wypadki mogą przytrafić się każdemu z nas – bez względu na to jak staramy się być ostrożni. Nie mamy wpływu na innego kierowcę czy gwałtowne zjawiska pogodowe, które mogą uszkodzić nasz dobytek. Aby zabezpieczyć swoje dobra i nie zostać z niczym w przypadku nieoczekiwanych sytuacji warto zdecydować się na zakup dodatkowych ubezpieczeń. Dzięki temu możemy czuć się pewnie w każdej sytuacji.

Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie?

Zastanawiasz się nad tym czy na pewno warto wszystko ubezpieczać? Dom, samochód, wakacje, najbliżsi? Oczywiście, że tak. Nie ma nic ważniejszego od nas i naszych bliskich. Warto zadbać o przyszłość, ponieważ nigdy nie wiadomo co może się wydarzyć. Pamiętaj, że wypadek nie musi powstać z twojej winy. Kradzież twoich dóbr tym bardziej. Lepiej spać spokojnie i zabezpieczyć się na wypadek takich sytuacji.

Ubezpieczenie to gwarancja naszego spokoju. W przypadku kradzieży czy poważnych uszkodzeń powstałych np. na skutek działania warunków atmosferycznych pozostaniemy zabezpieczeni. Ubezpieczyciel wypłaci nam środki, które pomogą nam przy remoncie czy naprawie auta. Dlatego właśnie warto posiadać ubezpieczenia – dzięki nim nie zostajemy sami z problemem.

Czym dokładnie jest ubezpieczenie?

Ubezpieczenie jest rodzajem umowy, którą zawierają między sobą ubezpieczyciel i ubezpieczający. Celem tego dokumentu jest dokonanie świadczenia na naszą rzecz w przypadku zdarzeń, które zostały zawarte w umowie. Należą do nich między innymi: nieszczęśliwe wypadki, kolizje drogowe czy kradzieże. Wypłata świadczeń pochodzi ze składek, które regularnie pokrywa ubezpieczający.

Dlaczego warto ubezpieczyć dom i samochód?

Wiesz już czym dokładnie jest ubezpieczenie i jakie niesie z sobą korzyści. Ale dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie domu czy samochodu? Przede wszystkim są to dobra, które odgrywają znaczącą rolę w naszym życiu. Dom czy mieszkanie to miejsce, w którym żyjemy, spełniamy się i odpoczywamy. To miejsce w którym dorastają nasze dzieci. Dlatego jest to miejsce szczególne o które powinniśmy się zatroszczyć.

Dom czy mieszkanie tak jak człowiek mogą ulec nieszczęśliwym wypadkom. Zdarzają się zalania wodą, które niszczą nasz dobytek. Niekorzystne warunki atmosferyczne mogą przyczyniać się do powodzi czy innych uszkodzeń, które wymagają konkretnych działań. Pożary to największe niebezpieczeństwo, które pochłaniają wszystko. Ponadto warto zabezpieczyć się przed złodziejami, którzy mogą pozbawić nas dóbr. 

Także samochód odgrywa znaczącą rolę w naszym życiu. Umożliwia nam szybkie przemieszczanie się. Warto go ubezpieczyć w firmie ubezpieczeniagrabowski.pl. Nigdy nie wiadomo kto może spowodować wypadek, przez który nasze auto znajduje się w złym stanie. Ponadto samochody tak jak dom są narażone na szkodliwą pogodę i złodziei. Dlatego nie zwlekaj ale znajdź salon ubezpieczeń i zadbaj o swoje dobra.

Co jeszcze należy ubezpieczyć?

Warto pamiętać nie tylko o dobrach materialnych: obrazach, cennych meblach czy innych elementach. W pierwszej kolejności pamiętaj o sobie i swoich bliskich. Zabezpiecz się na wypadek niespodziewanych sytuacji. Ubezpiecz się także wtedy kiedy wybierasz się na zagraniczne wyjazdy.

Jakie łóżko wybrać do sypialni?

0
Jakie łóżko wybrać do sypialni

Każdy z nas zgodzi się ze stwierdzeniem, że wygodne łóżko to absolutnie niezbędny element każdej sypialni. Bez niego niemożliwym będzie swobodne relaksowanie się każdego dnia. Zakup tego mebla wydaje się pozornie prosty, aczkolwiek w sklepach nie brakuje dziesiątek produktów, a każdy z nich wygląda na pierwszy rzut oka dokładnie tak samo. Słowo pozornie jest tutaj jednak kluczowe, gdyż istnieje niemało aspektów, na które po prostu trzeba zwrócić uwagę. Co warto wiedzieć na ten temat?

Formalności przed budową domu – co trzeba załatwić?

0
Formalności przed budową domu

Budowa domu to dużo formalności, dokumentów i pozwoleń. Większość z nich musi być załatwionych już przed rozpoczęciem budowy domu. 

Wybór działki budowlanej

Wybór działki budowlanej to pierwszy i jeden z najważniejszych etapów planowania i budowy wymarzonego domu. Błędem jest najpierw kupno gruntu, a dopiero potem myślenie na temat dokumentacji. 

Kluczowa będzie wielkość działki, by dopasować do niej projekt domu, podłączenie mediów (czy jest już wszystko gotowe, czy samemu będzie trzeba podpiąć się do prądu, gazu itd.) lub dostęp do kanalizacji. 

Bardzo ważne, by dana działka budowlana była objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, co w Polsce nie jest jeszcze tak oczywiste, ponieważ wiele terenów jeszcze nie ma takich planów.

Wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i decyzja o warunkach zabudowy

Plan zagospodarowania przestrzennego przede wszystkim zawiera informacje o przeznaczeniu gruntów, minimalnej wielkości działki budowlanej, warunki zabudowy, możliwą wysokość i ilość kondygnacji budynku, informację, gdzie musi znaleźć się wejście do budynku. 

W celu uzyskania pozwolenia na budowę musimy uzyskać wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z urzędu gminy.

Jeśli jednak chcesz wybrać działkę, której plan zagospodarowania przestrzennego nie obejmuje, to wydanie decyzji o warunkach zabudowy może potrwać nawet kilka miesięcy.

Projekt domu

Po uzyskaniu wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i decyzji o wydaniu warunków zabudowy, można rozpocząć projektowanie domu. 

Mamy do wyboru zakupienie gotowego projektu lub podjęcie współpracy z architektem, z którym omówimy wszelkie szczegóły, indywidualną wizję, a on dopasuje je do projektu i wykona go pod nasze wytyczne. 

W każdym przypadku, musi być możliwość podłączenia obiektu do sieci ciepłowniczej i takie oświadczenie składa architekt, gdyż będzie ono potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę.

Pozwolenie na budowę

Ostatnią formalnością przed rozpoczęciem budowy jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Do tego będzie potrzebny oczywiście gotowy projekt, który musi zgadzać się z warunkami zabudowy. 

By uzyskać pozwolenie na budowę, trzeba złożyć wniosek i dołączyć trzy egzemplarze projektu zagospodarowania działki, trzy kopie projektu architektoniczno-budowlanego, opinie, uzgodnienia, pozwolenia oraz oświadczenie projektanta, że dany projekt daje możliwość podłączenia obiektu do istniejącej sieci ciepłowniczej. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Czy to wszystko?

Taka droga w zupełności wystarczy do rozpoczęcia budowy domu, o ile mamy zapewnione finansowanie. Troszkę dłuższa droga będzie czekała w przypadku kredytu hipotecznego, gdyż najpierw trzeba będzie uzyskać kosztorys budowy domu, na podstawie którego dopiero można wnioskować o kredyt hipoteczny.

Wygodne i efektowne meble

0
Wygodne i efektowne meble

Szeroki wybór artykułów aranżacyjnych skłania do unowocześniania domowych wnętrz. Producenci domowego wyposażenia starają się zaspokoić wszystkie gusta – na zróżnicowany asortyment nie mogą narzekać ani miłośnicy klasyki, ani też zwolennicy nowatorskich projektów. Dzięki temu każde mieszkanie można urządzić w sposób funkcjonalny i gustowny, zgodnie z własnymi preferencjami. W sklepach proponowane są także modne dodatki, które mogą stanowić atrakcyjne uzupełnienie projektowanych wnętrz.

Dlaczego warto kupować meble online?

W dobie sprzedaży online można liczyć na szeroki wybór produktów meblowych, oferowanych w różnych stylach i kolorach. Internetowy sklep meblowy https://meble-lusso24.pl/ umożliwia praktyczne i oryginalne wyposażenie mieszkania – począwszy od salonu, a skończywszy na kuchni. Taka forma zakupów zyskała już wielu zwolenników. Platformy sprzedażowe są niezwykle wygodne w obsłudze – umożliwiają nie tylko dokładne zapoznanie się z parametrami produktów, ale też wybór optymalnej metody płatności oraz wysyłki. Wystarczy tylko zapoznać się z ofertą, wybrać najodpowiedniejsze projekty aranżacyjne i poczekać na dostawę.

Internetowy sklep meblowy – jakie meble zwracają uwagę?

Wygodne i modne meble można nabyć do każdego pomieszczenia w domu. Pod względem wysokiej funkcjonalności oraz nieszablonowej stylistyki wyróżniają się meble tapicerowane, które zapewniają wysoki komfort w codziennym użytkowaniu. Mowa tutaj przede wszystkim o dużych narożnikach z funkcją relax, kanapach z ozdobnym pikowaniem i fantazyjnych fotelach w różnych wariantach kolorystycznych. W każdym mieszkaniu potrzebne są także meble przeznaczone do przechowywania, np. pojemne szafy oraz komody. W ostatnich latach dużą popularność zyskały przestronne szafy przesuwne z lustrem, w których można swobodnie uporządkować odzież całej rodziny. Nie mniej efektownie wyglądają komody oraz meblościanki z podświetleniem LED, które również zapewniają sporo miejsca do rzeczy codziennego użytku.

ZOBACZ TEŻ