Małe mieszkanie najczęściej oznacza również niewielką kuchnię, którą nie łatwo urządzić tak, aby była funkcjonalna i jednocześnie spełniała wszystkie oczekiwania pod względem estetycznym. Na szczęście dzięki starannemu zaplanowaniu każdego elementu można stworzyć aneks kuchenny, który pomieści wszystkie niezbędne meble i urządzenia nie zajmując przy tym połowy mieszkania.
Jakie szafki wybrać do aneksu kuchennego?
Najwięcej przestrzeni w aneksie kuchennym z pewnością zajmują meble. Dlatego zarówno w aneksach, jak i kuchniach zamkniętych warto zamontować szafki sięgające prawie do sufitu. Tym sposobem można zaoszczędzić nieco przestrzeni w mieszkaniu i efektywnie wykorzystać dostępne miejsce. Wśród kuchennych sprzętów i naczyń na pewno znajdą się takie, które są używane rzadko i z powodzeniem mogą znaleźć się na wyżej położonych półkach.
Jeśli chodzi o typ szafek to w aneksach kuchennych, najlepiej sprawdzają się meble zamknięte o zwartej zabudowie. Designerskie otwarte półeczki i regały na których ułożone bywają naczynia lub dekoracyjne elementy z pewnością wyglądają ładnie, ale mogą nie sprawdzić się w niewielkiej kuchni otwartej.
Aneks kuchenny to także miejsc, gdzie najlepiej sprawdza się zabudowa w kształcie litery L lub też ta ustawiona na jednej ścianie. Co więcej najlepiej wybierać meble o minimalistycznych kształtach i połyskliwej powierzchni która odbija światło. Sprytnym rozwiązaniem do aneks kuchennego jest także zastawanie szafek o przesuwnych drzwiczkach lub modeli żaluzyjnych.
Aneks kuchenny: sprzęt AGD
Wybierając kuchenne sprzęty, należy brać pod uwagę nie tylko ich funkcjonalność, ale i gabaryty. Oczywiście priorytety bywają różne i to co dla niektórych wydaje się być mało praktyczne dla innych może okazać się niezbędne. Jednak faktem jest, że wolnostojące AGD w postaci pokaźnych rozmiarów lodówki czy mikrofalówki z pewnością zajmie bardzo dużo cennego miejsca. Dla chcących pójść na kuchenne kompromisy proponujemy sprzęty AGD do zabudowy z funkcją dwa w jednym np. piekarnik elektryczny z funkcją mikrofali lub lodówkę z wbudowanym zamrażalnikiem. Takie praktyczne połączenia są wręcz idealne w aneksie kuchennym.
Na niewielkiej przestrzeni, jaką jest aneks kuchenny warto też zrezygnować z dużych sprzętów. Zlew dwukomorowy lepiej zmienić na model z jedna komora, a czteropalnikowa płytę na tą o dwóch palnikach, która będzie uzupełniona szybkowarem.
Aneks kuchenny: sprytne rozwiązania
Dobrze zaaranżowany aneks kuchenny to taki, w którym każdy centymetr jest zagospodarowany. Nie ma w nim miejsca na puste kąty czy nie potrzebne odstępy miedzy meblami. Aby zagospodarować trudno dostępne miejsca warto zainwestować w wysuwane lub obrotowe półki oraz kosze cargo, które mogą przejąć rolę domowej spiżarni.
Aneks kuchenny z jadalnią
Za sprawą praktycznych i pomysłowych rozwiązań, posiadacze niewielkich kuchni i aneksów nie muszą rezygnować z jadalni. Meble kuchenne mogą pomieścić dodatkowe elementy mobilne np. wysuwany blat, który będzie pełnił funkcję stołu. Dzięki temu nawet w najmniejszej kuchni znajdzie się miejsce do spożywania posiłków. Mając do dyspozycji trochę więcej przestrzeni, można postawić na kuchenny półwysep z wysokimi krzesłami. W ten sposób zyskamy nie tylko dodatkową powierzchnię roboczą, ale także mini jadalnię.