Łazienka jest miejscem, w którym chcemy czuć się bezpiecznie i komfortowo. Gdy jesteśmy na etapie projektowania lub aranżacji łazienki w naszym domu, warto zawczasu pomyśleć o akcesoriach, które chcielibyśmy tam mieć. Oprócz wanny, prysznica, sedesu i umywalki, w łazience mogą pojawić się jeszcze inne rzeczy, które uprzyjemnią nam codzienną toaletę.

Wyposażenie łazienki, które trzeba ująć na etapie projektowania

Oczywistą kwestią jest, że w naszej łazience znajdzie się wanna lub prysznic, bo przecież musimy się kąpać. O muszli klozetowej też raczej nie zapomnimy, a wręcz jej zakup stawiamy na pierwszym planie. Na pewno potrzebujemy też umywalkę i lustro, a co za tym idzie, też baterie łazienkowe. Wszystkie te urządzenia, należą do podstawowego wyposażeni łazienki i z racji ich gabarytów, musimy o nich pomyśleć już na etapie projektowania. Jeśli tego nie zrobimy, to możemy mieć potem kłopoty, gdy okaże się, że wanna, którą kupiliśmy jest za szeroka lub na konkretnej ścianie nie ma możliwości montażu umywalki. 

Akcesoria łazienkowe 

Jeśli mówimy o akcesoriach łazienkowych, mamy na myśli takie rzeczy, które mogą aczkolwiek nie muszą się znaleźć w naszej łazience. Sugerujemy jednak, aby poważnie zastanowić się nad zakupem wymienionych akcesoriów, ze względu na ich przydatność oraz walory estetyczne. Właściwie możemy przyjąć, że są to rzeczy, które w łazience powinny się znaleźć.  

  • Dozownik łazienkowy – w grę wchodzą tutaj zarówno dozowniki tzw. blatowe, czyli takie, które można postawić na półce lub umywalce oraz dozowniki montowane na ścianie. W obu przypadkach polecamy wersje na mydło dolewane, ponieważ mamy wtedy wybór, jakiego mydła chcemy używać, a ponadto jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż wymienne wkłady. Dozowniki do mydła mogą występować w różnych pojemnościach, choć te blatowe zazwyczaj mają mniejszą pojemność (do 200 ml) niż te naścienne (500 – 1000 ml). Warto zaznaczyć, że dozowniki mogą dozować mydło w pianie lub w płynie. Aktualna oferta dozowników do mydła jest tak duża, że spokojnie można wybrać taki, który będzie pasował do wnętrza naszej łazienki. Dlaczego dozownik, a nie mydelniczka? Ponieważ jest to metoda bardziej higieniczna, estetyczna i ekonomiczna. 

  • Uchwyt do papieru toaletowego – papier toaletowy nie powinien stać na spłuczce bądź półce przy WC, nie wspominając już o stawianiu go na podłodze. Po pierwsze jest to niehigieniczne, bo papier może zamoknąć, a podłoga i okolica muszli WC jest siedliskiem bakterii. Po drugie jest to nieestetyczne, bo czasy, gdy rolki papieru stały gdzie popadnie, już dawno minęły. Ładny uchwyt ze stali nierdzewnej to nieduży koszt, a wygląda elegancko i ułatwia dozowanie papieru. 

  • Automatyczny odświeżacz powietrza – w łazience siłą rzeczy powstają nieprzyjemne zapachy, i aby sobie z nimi radzić najlepiej jest zastosować taki odświeżacz powietrza, który działa długofalowo, a nie tylko doraźnie. Dlatego najlepszym wyjściem jest elektroniczny odświeżacz powietrza, który można zaprogramować zgodnie z własnymi potrzebami. Taki odświeżacz można zamontować na ścianie lub postawić na parapecie. 

  • Kosz na śmieci – najlepszy kosz do łazienki, to taki, którego nie musimy dotykać rękami, czyli pedałowy lub automatyczny. Kosze pedałowe są dużo tańsze więc polecamy tę opcję. Kosz na śmieci nie musi być zbyt duży, bo przecież nie wyrzuca się tam wielu rzeczy, więc pojemność do 30 litrów powinna spokojnie starczyć. Kosz łazienkowy jest niezbędny w tego względu, że nie wolno wyrzucać do toalety takich rzeczy jak min. patyczki do uszu, podpaski, włosy, prezerwatywy, waciki oraz woreczki foliowe.

Ryszard Kurek

Ole.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here