Akcesoria basenowe
fotolia.com,113628484 | Autor: Goodpics

Popularność basenów ogrodowych stale rośnie. Lata temu uznawano je za produkt luksusowy i trudno dostępny. Dzisiaj własne kąpielisko może mieć każdy z nas. Poza tymczasowymi, nietrwałymi basenami składanymi, coraz więcej osób decyduje się na modele wbudowane. Do tego rodzaju zbiorników produkuje się wiele interesujących akcesoriów, umilających zabawę w wodzie i ułatwiających utrzymanie basenu w czystości. Które z nich będą szczególnie przydatne?

Własny basen to wyjątkowa wygoda i swoboda użytkowania. Jednak, poza niczym nieskrępowaną rozrywką, ich posiadacze muszą uporać się z pewnymi obowiązkami. Wodę należy utrzymywać w czystości. Trzeba zadbać o to, aby całość była w pełni higieniczna i bezpieczna. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy z przydomowego kąpieliska korzystają dzieci. Skutecznym i bardzo wygodnym sposobem na zadbanie o stan basenu jest zakup różnego rodzaju akcesoriów. Pierwszym z nich, stanowiącym podstawę w przypadku akwenów stojących na dworze przez cały rok, jest przykrycie. Każdego dnia do wody mogą przedostawać się różnego rodzaju zanieczyszczenia, w tym piasek, gałęzie, czy liście. Gdy chcemy tego uniknąć, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup specjalnej ochrony.

Pierwsze rozwiązanie to przykrycie solaryczne. Hamuje przedostawanie się brudu, a przy tym ułatwia utrzymanie odpowiedniej temperatury. Sprawdzi się wiosną i latem. W mroźnych porach roku zaleca się użytkowanie przykrycia bezpiecznego (zimowego). W ten sposób odizolujemy wodę od panujących warunków atmosferycznych. Oba te rozwiązania są proste i stosunkowo tanie. Możemy też zdecydować się na nieco droższą, ale całoroczną, skuteczniejszą i bardziej estetyczną opcję, czyli zadaszenie basenowe. Inwestycja w zadaszenie sprawi również, że woda będzie nagrzewać się znacznie efektywniej dzięki pasywnej absorbcji promieni słonecznych.

 Inne sposoby na utrzymanie basenu w czystości

Kolejnymi praktycznymi akcesoriami są pompy do czyszczenia basenu. To wyjątkowo przydatne urządzenia, które mogą pełnić kilka funkcji. Poszczególne modele służą do filtrowania wody, podgrzewania jej, albo do wytwarzania chloru. Jeżeli decydujemy się na produkt z opcją podgrzewania, możemy korzystać z uroków basenu niezależnie od pogody. W przypadku pompy z filtrem zyskujemy ogromną wygodę – nie musimy wymieniać wody zbyt często, co jest również wysoce oszczędne. Za to chlor ma właściwości dezynfekujące, dzięki czemu woda, w której przebywamy, jest w pełni czysta i bezpieczna dla zdrowia. Pompy mogą być umieszczane również w basenach rozporowych i stelażowych.

Innym sposobem na dezynfekowanie basenu są nowoczesne lampy UV. Jednak samo filtrowanie nie zapewni pełnej ochrony przed zanieczyszczeniem, dlatego wiele osób słusznie decyduje się na zakup odkurzacza basenowego. Pielęgnuje on nieckę basenową, zapewniając 100% higieny bez konieczności wymiany wody. Jest więc kolejnym, sprzyjającym oszczędności akcesorium. Na rynku znajdziemy zarówno modele do obsługi ręcznej, jak i półautomatyczne oraz automatyczne. Ostatni rodzaj jest najdokładniejszy w działaniu, za to model półautomatyczny poleca się do oczyszczania małych akwenów. W przypadku większego basenu znacznie lepiej sprawdzi się w pełni zautomatyzowany sprzęt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here