Meble w naszych domach i mieszkaniach stanowią nieodłączny element codziennego życia. Ułatwiają nam funkcjonowanie, przechowywanie i pozwalają odpoczywać. To w fotelach rozsiadamy się na popołudniowej kawie, a narożniki służą nam jako łóżko. Zobacz, jaką historię mają meble do codziennego użytku!
1. Meble tapicerowane
Średnia długość życia sofy i narożnika to 2958 dni, czyli około 8 lat. Obliczono, że przez ten czas zjesz na niej 261 posiłków. Chyba jednak warto zainwestować w plamoodporną kanapę?
Narożniki i sofy to najdroższe meble, w które inwestujemy w domu. Zmieniająca się moda i trendy inspirują nas do zmiany tych mebli wypoczynkowych.
Ilość gości, którzy usiądą na niej przez 8 lat to 782 osoby. Introwertycy pewnie nie zgodzą się z tą liczbą.
2. Łóżka
Najdroższe łóżko kosztuje aż 200 tys. zł, a czas produkcji nad nim to 160 godzin rzemieślniczej pracy.
Król Słońce Ludwik XIV przyjmował gości o poranku, by podziwiali jak się budzi oraz wykonuje poranną toaletę. Oglądanie tego rytuału było ogromnym zaszczytem dla uczestników.
3. Krzesła biurowe
Wynalazcą krzesła biurowego jest Charles Darwin, który w 1800 roku dodał do swojego krzesła kółka, by szybciej poruszać się po swoim gabinecie.
Na świecie w kilku miastach organizowane są wyścigi na krzesłach biurowych. W Japonii uczestnicy tego nietypowego wyścigu walczą o 90 kg ryżu. Jeśli chcesz załapać się na taki wyścig w Polsce to wpadnij do Wadowic.
4. Regały na książki
Najstarszy regał na świecie znajduje się w Bibliotece Bodleian na Uniwersytecie Oksfordzkim, która jest również jedną z najstarszych bibliotek w Europie.
Australijczyk Craig Harwood wymyślił prototyp kuloodpornego regału na książki. Regał dFENCE, bo tak się nazywa, dla wielu może być pomysłem absurdalnym. Jednak został on stworzony do budynków użyteczności publicznej tj. szkoły, urzędy. Regał na kółkach waży 150 kg, jednak został tak skonstruowany, by mogła go przesunąć osoba nawet o wadze 50 kg. Dzięki temu regał może uratować życie podczas ataku napastnika.
5. Meblościanki
Toporne meblościanki rodem z blokowiska z lat 90-tych swoje korzenie mają w Stanach Zjednoczonych, kiedy to para projektantów Charles i Ray Eames stworzyło lekką i funkcjonalną konstrukcję w latach 40 – tych XX wieku.
„Meble Kowalskich” trafiły do produkcji w 1963 roku i skradły serca Polaków, dla których zestaw szafek był marzeniem. Pozbywaliśmy się babcinych komód na rzecz nowoczesnej meblościanki. Symbol Prl-owskiego designu dziś odszedł w niepamięć zastąpiony nowoczesnymi i lekkimi meblami.
6. Komody
Najdroższa komoda na świecie należała do Polki Barbary Piaseckiej-Johnson. Aż 4 metrowa Hebanowa komoda Badminton Cabinet stoi w tej chwili w Pałacu Liechtenstein w Wiedniu. Polka kupiła szafę za 15 mln dolarów, po czym odnowiła ją i sprzedała za 36 mln dolarów.
7. Krzesła
Najdroższe krzesło na świecie to model Dragons Chair, które zostało sprzedane za 27.8 mln dolarów. Nazwę wzięło od głów smoków, wyrzeźbionych na podłokietnikach. Wcześniejszym właścicielem był Yves Saint Laurent, którego mottem było “Moda przemija, styl pozostaje.”
Najstarsze krzesło znane nam to ceremonialny mebel ze starożytnego Egiptu i liczy 5000 lat. Aż do XVI wieku krzesła nie były powszechnie używane, a były przeznaczone dla wysoko postawionych urzędników i władców. Ludzie siedzieli na kamieniach lub drewnianych ławkach.