6 korzyści, które może Ci przynieść BIK

0
2059

Biuro Informacji Kredytowej nie budzi wśród większości osób zbyt pozytywnych skojarzeń. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ z informacji tam zawartych możemy wynieść wiele korzyści. Niekoniecznie związanych z naszą pozytywną historią kredytową.

Informacje zawarte w BIK mogą Ci pomóc nie tylko, gdy starasz się o kredyt, sprawdź, do czego jeszcze możesz je wykorzystać.

Udzielanie pożyczek klientom wiąże się z kilkoma kontrowersyjnymi kwestiami. Zaciąganie kredytu może być obłożone dodatkową prowizją, która się ujawni po otrzymaniu pożyczki na kartę. Pożyczki na dowód rankingu 2019 pozwala ocenić organizację kredytu zgodnie z podstawowymi parametrami i dokonać właściwego wyboru. Staranne badanie ofert kredytowych pozwoli klientowi uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, a mianowicie obecność opłaty za wcześniejsze zamknięcie pożyczki, utrzymanie kontraktu, powiadomienia SMS i inne.

1. Wnioskowanie o produkt kredytowy

Podstawowa funkcja, z jaką kojarzy nam się BIK to oczywiście sprawdzanie naszej historii kredytowej przez bank, kiedy wnioskujemy o kredytowanie w różnych postaciach- klasyczny kredyt gotówkowy, karta kredytowa, limit w koncie, kredyt hipoteczny. Jeśli po sprawdzeniu okaże się, że nie posiadasz żadnej historii kredytowej lub, że nie jest ona najlepsza, najprawdopodobniej nie otrzymasz pozytywnej decyzji kredytowej. Może się też darzyć, że kredyt zostanie Ci udzielony, ale ze względu na Twoją niską wiarygodność, otrzymasz go na dużo gorszych warunkach przykładowo z wyższym oprocentowaniem.

2. Dbanie o swój wizerunek kredytowy

Na stronę BIK warto zajrzeć także wtedy, gdy nie masz już żadnych aktywnych zobowiązań finansowych- dawno spłaciłeś kredyt czy raty zakupowe. Możesz sprawdzić, czy bank lub inny pożyczkodawca zaktualizował poprawnie Twoje dane w systemie i Twoje zobowiązania widnieją tam jako zamknięte. Jeśli tak nie jest, a Ty oddałeś sumiennie całe zobowiązanie, zadbaj o swoje interesy i dobrą historię kredytową- po prostu zgłoś sprawę do banku lub innego instytucji pożyczkowej, z której usług korzystałeś.

3. Zgubione dokumenty

Zgubienie dowodu osobistego może nieść za sobą naprawdę poważne konsekwencje. Wyłudzanie pożyczek (najczęściej są to tak zwane pożyczki krótkoterminowe, czyli chwilówki) na podstawie kradzionych dowodów osobistych niestety nie należy wcale do rzadkości. Pamiętaj, że jeśli zgubisz czy stracisz swój dowód w podejrzanych okolicznościach, możesz w każdej chwili jednym kliknięciem zastrzec go w BIK. Taka informacja od razu trafi do systemu Dokumenty Zastrzeżone, który prowadzi Związek Banków Polskich. Dzięki temu nikt nie tylko używając Twojego dowodu, nie wyłudzi kredytu, ale również usług telefonii komórkowej, usług hotelowych i wielu innych.

4. Sprawdzenie najemcy

Wiele osób wynajmujących mieszkania czy domy, w żaden sposób nie sprawdza wiarygodności finansowej potencjalnego najemcy przed podpisaniem umowy najmu. To duży błąd, który może skutkować poważnymi konsekwencjami. Nawet jeśli najemca zalega nam z płatnościami, w praktyce bardzo ciężko o jego eksmisję. Aby uniknąć takich problemów, warto przed podjęciem decyzji o wynajmie poprosić najemcę o przedstawienie Ci dokumentu BIK Pass. Dzięki niemu potwierdzisz dane osobowe osoby, z którą chcesz podpisać umowę najmu, sprawdzisz jej ocenę punktową w BIK oraz to, czy spłacała swoje zobowiązania finansowe w terminie. Jeśli potencjalny najemca odmawia przedstawienia Ci takiego dokumentu, to znaczy, że ma coś do ukrycia i lepiej nie podpisywać z nim umowy. Istnieje bowiem ogromna szansa na to, że jeśli ktoś nie reguluje swoich zobowiązań finansowych w terminie, będzie zalegać również z należnym Tobie czynszem za wynajem.

5. Nadzór na d kredytem hipotecznym po rozwodzie

Sytuacja, w której po rozwodzie wspólny kredyt hipoteczny spłaca tylko jedna osoba, ta, która zatrzymuje mieszkanie, nie należy do rzadkości. Coraz więcej par po rozstaniu, aby nie komplikować sytuacji w sądzie i w banku, umawia się w taki nieco ryzykowny sposób. Niestety, jeżeli Twój były partner będzie zalegać z płatnościami rat kredytowych, konsekwencje dotkną również Ciebie. Lepiej więc mieć rękę na pulsie i na bieżąco sprawdzać na swoim profilu w BIK czy wspólnie zaciągnięty dług, jest spłacany w terminie.

6. Kłopotliwe poręczenie kredytu

Poręczanie komukolwiek kredytu to bardzo zły pomysł. Jeśli już jednak popełniłeś ten błąd, cały czas trzymaj rękę na pulsie. Zdarza się, że kredyty poręczają sobie dalecy krewni, przyjaciele, a nawet sąsiedzi. Czasami są to zobowiązania wieloletnie i dlatego nierzadko w trakcie ich trwania pojawia się problem utrudnionego kontaktu między Tobą a kredytobiorcą, któremu udzieliłeś poręczenia. Nie jesteście już w takich dobrych stosunkach jak dawnej, ktoś zmienił miejsce zamieszkania i tak dalej. W takim przypadku warto raz na jakiś czas sprawdzić w BIK czy zobowiązanie finansowe, którego jesteś żyrantem, jest spłacane rzetelnie. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości, zobaczysz je od razu i będziesz mógł zareagować, na długo przed tym, zanim sprawa niespłacanych rat trafi do sądu czy komornika.

Nadal stosunkowo niewiele osób korzysta z BIK, aby zabezpieczyć należycie swoje interesy i uniknąć przykrych konsekwencji finansowych różnych życiowych zdarzeń. Warto wiedzieć, że Biuro Informacji Kredytowej daje takie możliwości. Dzięki temu możemy ustrzec się przed wieloma kłopotliwymi sytuacjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here