Wybór wkładu kominkowego

0
1889

Popularność kominków niewątpliwie wynika z ich uroku wizualnego, który w połączeniu z odgłosem płonących w nim drewienek tworzy niepowtarzalny klimat na każdym rodzinnym spotkaniu. Wiecznie niedogrzanym nie musimy przecież tłumaczyć, że niezwykły element domowego wystroju, tworzący  przyjemną atmosferę.

Biokominek – w trosce o dobro innych

Pamiętajmy o kwestii wkładów, których używamy w naszych kominkach. To od nich zależy emisja szkodliwych substancji do środowiska. Nie zapominajmy, że wolność jednego człowieka kończy się na wolności drugiego. Właśnie dlatego nie pozwólmy wdychać społeczeństwu szkodliwych substancji zagrażających zdrowiu. Warto dodać, że będzie to naszym obowiązkiem już od 2022 roku. Wtedy to w życie wejdą nowe przepisy unijne.

Który wkład kominkowy wybrać?

Wkłady kominkowe na pierwszy rzut oka wydają się być identyczne, a jednak różnią się parametrami i ich możliwościami regulacji spalania. Wybierając wymarzony kominek, konieczne będzie dokładne zapoznanie się z odpowiednią specyfikacją wkładów i wynikającymi z niej możliwościami takowego urządzenia. Na naszej stronie znajdziesz wiele ekologicznych wkładów kominkowych, na pewno będzie tam coś dla Ciebie.

Pamiętajmy, że w tym przypadku najważniejsza jest jakość, to właśnie ona zapewni bezpieczeństwo twoje oraz środowiska, w którym żyjesz. Szukając wkładu kominkowego, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego parametry techniczne, określone przez producenta. Jeżeli chodzi o moc to powinna być ona dostosowana do kubatury pomieszczenia, w którym umiejscowiony będzie kominek. Sprawność grzewcza pokazuje natomiast jak wielkie będą straty  ciepła.

Wielkość paleniska będzie miała znaczenie przede wszystkim estetyczne, tak samo zresztą jak, np. kształt fasady. Powierzchnia szyb we wkładzie kominkowym ma kluczowy wpływ na całkowity jego koszt. Szkło użyte do produkcji takowych musi być żaroodporne. Kolejną ważną rzeczą będzie, aby były odpowiednio zabezpieczone przed brudzeniem się.

Żeliwo jako najpopularniejszy materiał produkcyjny

Wkłady kominkowe mogą być wykonane z kilku rodzajów materiału. Najpowszechniejszym jest bez wątpienia żeliwo, cechujące się bardzo wysoką bezwładnością cieplną. Sprawia to, że kominek długo się nagrzewa, ale także w większym wymiarze czasowym utrzymuje ciepło. Co ważne żeliwo jest odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, niewrażliwe na działanie wysokich temperatur. Rozróżniamy wkłady odlewne oraz skręcane z płyt żeliwnych. Oczywiście większą szczelnością cechują się te odlewy, które są jednolite.

Czym charakteryzują się wkłady kominkowe wykonane ze stali?

Wkłady kominkowe wykonywane są również często ze stali. Ten surowiec zachowuje się odwrotnie do żeliwa, a więc szybciej przekazuje ciepło do otoczenia, ale w zamian szybciej stygnie. Stal o wysokiej jakości jest odporna na działanie temperatury, nie straszna jej też korozja. Najnowsze wkłady kominkowe pokrywane są dodatkowo grubą warstwą szamotu, który gromadzi ciepło oraz stopniowo je uwalnia, gwarantując w ten sposób długotrwałe ogrzewanie naszego pomieszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here