Styropian dla twojego domu

Podczas budowy domu jedną z najważniejszych rzeczy jest jego odpowiednie zabezpieczenie przed dostawaniem się wilgoci i zimna. W obecnej chwili szczególnie duży nacisk kładzie się, aby uszczelnienie i ocieplenie spełniało najwyższe standardy, dzięki czemu budynek nabiera charakteru energooszczędnego. W tym celu stosuje się między innymi styropian jako warstwę izolującą.

Od samych fundamentów

Fundamenty budynku muszą być dobrze odizolowane od podłoża, gdyż stanowią pierwszą linię obrony przed chłodem oraz wodą. To one są najbardziej narażone na podsiąkanie, a w efekcie na szybkie niszczenie, dlatego należy przykładać dużą wagę do materiałów, które wykorzystuje się na ich izolację. Jednocześnie, znajdując się u samego dołu budynku, muszą one wytrzymywać obciążenie całej konstrukcji.

Styropian fundamentowy można podzielić na kilka grup jakościowych. Specjalizujący się w dostarczaniu różnych jego rodzajów sklep internetowy HurtowniaStyropoanu.pl posiada w swoim asortymencie między innymi styropian hydrofobizowany o nasiąkliwości 3% i wytrzymałości na ściskanie do 150 kPa, nadający się do domów jednorodzinnych. Najtrwalszą wersją jest z kolei styropian o nasiąkliwości 1% oraz wytrzymałości 200 kPa, co czyni go idealnym kandydatem do zastosowania pod budynkami wielorodzinnymi czy przemysłowymi. Może być osadzony nawet na głębokości 6 m, co oznacza, że może być stosowany praktycznie w każdej realizacji. Wysoka jakość materiału sprawia, iż bez wątpienia będzie stanowił idealne rozwiązanie, które sprawdzi się przez wiele lat jako zabezpieczenie budynku.

Zaizolowane ściany

Najbardziej popularny rodzaj styropianu to styropian elewacyjny. Jest on wykorzystywany do ocieplania budynków, a zatem najbardziej istotną jego cechą jest przenikalność cieplna, oznaczana symbolem lambda. Współczynnik przenikalności cieplnej decyduje o tym, czy po zastosowaniu tego typu izolacji dom będzie utrzymywał ciepło w swoim wnętrzu, kiedy poza jego murami będzie panowała ujemna temperatura. Odpowiada on również za odwrotną sytuację, czyli zapobieganie wnikaniu do środka gorąca podczas letnich upałów.

Styropian elewacyjny można podzielić na biały i grafitowy. Pierwszy z nich jest materiałem, którego standardowa grubość płyt to 15 cm. Pozwalają one na uzyskanie dobrych warunków energooszczędności.

Jednak jeśli zastosowanie tak grubej warstwy nie jest z jakiegoś powodu możliwe albo po prostu inwestor nie chce takiego rozwiązania, należy zastosować styropian grafitowy. Odznacza się on jeszcze mniejszym współczynnikiem lambda niż styropian biały, a zatem już cienka warstwa zapewnia tak samo dobrą ochronę.

Aż po dach

Ostatnim elementem konstrukcyjnym, który wymaga ocieplenia, jest dach. W tym celu stosować można specjalnie przygotowany styropian dachowy lub styropapę, która jest rozwiązaniem tańszym. Dzięki dobrej izolacji dachu dom również z tej strony będzie zabezpieczony przed wahaniami temperatur, wynikającymi ze zmian zewnętrznych. W efekcie, po połączeniu minimum tych trzech elementów, może powstać budynek energooszczędny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here