styl hampton w mieszkaniu

Styl z północnego wybrzeża Long Island podbija serca i zachwyca połączeniem wakacyjnego luzu z elegancją. Lekkie i przestronne aranżacje nawiązujące do klimatów marynarskich to kwintesencja stylu hampton. Sekretem uroku tego stylu jest luz i komfort, jaki wprowadza do domowych pomieszczeń. Uniwersalny styl hampton sprawia, że można go zastosować zarówno w domku jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku czy kamienicy. Zobaczcie jak wprowadzić styl hampton do wnętrz.

Czym jest styl hampton?

Sama nazwa stylu Hampton nawiązuje do słynnego miejsca weekendowego i wakacyjnego miejsca wypoczynku bogatych Nowojorczyków. Położone na wyspie urokliwe miasteczka wyróżniają się długimi piaszczystymi plażami, niepowtarzalnym klimatem i bliskością Oceanu Atlantyckiego. Początkowo elity Nowego Jorku kupując letnie domki na tej wyspie, urządzały je na wzór swoich apartamentów na Manhattanie. Z czasem jednak do wnętrz zaczęły przenikać marynarskie dekoracje oraz wygodne meble pozwalające na komfortowy wypoczynek. Połączenie elementów, które do tej pory można było spotkać w domach rybaków z elegancją nowojorskich apartamentów, stworzyło styl hampton.

Styl hampton: założenia

Styl hampton z założenia jest prosty i tani do wdrożenia we wnętrzach. Aby zaaranżować mieszkanie na jego wzór, nie potrzeba wydawać majątku na meble, akcesoria, ani tym bardziej przeprowadzać generalnego remontu. Bardziej od dużych nakładów finansowych liczy się tu pomysł i kreatywne podejście do tematu. Styl hampton bazuje na meblach z recyklingu i naturalnych dodatkach, które można znaleźć lub stworzyć samodzielnie, np. muszelka czy piasku zamkniętym w słoiku lub flakonie. W kwestii kolorów króluje biel połączona z niemal każdym odcieniem niebieskiego oraz granatu, a także z kolorem czerwonym. Kolory powinny być delikatne wypłowiałe i postarzała, jak by długo znajdowały się na słońcu.

styl hamton jak zaranzowac mieszkanie

Meble stylu hampton

Nadmorski design lubi meble, które z pozoru do siebie nie pasują. Koniecznie powinny być one lekkie i utrzymane w białych, szarych lub błękitnych odcieniach. Do aranżacji warto wprowadzić bujane fotele, meble z rattanu lub wikliny, wyspę kuchenną oraz wysokie barowe stołki. Jednym z charakterystycznych elementów stylu hampton są również drewniane wewnętrzne okiennice tzw. shuttersy. Same meble w stylu hampton muszą być przede wszystkim wygodne i komfortowe. Mile widziane są duże ilość foteli, sof i puf, które zachęcają do odpoczynku i relaksu.

Dodatki, dekoracje i materiały

We wnętrzach stylu hampton stosuje się marynistyczne i naturalne dekoracje. W zakresie tekstyliów mile widziane są dziergane pledy, lniane pokrowce oraz jutowe chodniki i dywany. Na tekstyliach mogą występować wzory: od prostej kraty lub pasów, przez wzory geometryczne i esy i floresy, aż po jawne nawiązania do marynarskich klimatów, np. kotwice. Ważnymi dodatkami są również te zapewniające światło. Lampy, lampiony i świece to elementy, które obowiązkowo powinny znaleźć się we wnętrzu urządzonym na styl hampton. Wnętrza można też uzupełnić muszlami, kotwicami, wiosłami, sieciami czy zdjęciami powieszonymi na ścianach. Akcesoria dekoracyjne powinno rozkładać się w artystycznym nieładzie – styl hampton nie lubię przesadnego porządku.

styl hampton inspiracje

Styl hampton w mieszkaniu

W stylu hampton warto urządzić takie domowe pomieszczenia jak kuchnia czy pokój dziecięcy. Świetnie oddaje on ich klimat oraz wpisuje się w funkcje wnętrza. Co więcej, będzie on też miłą odmianą od niezwykle popularnego i trochę już nudnego stylu skandynawskiego. Chcąc wprowadzić styl hampton w mieszkaniu, wystarczy zainwestować w kilka dodatków nawiązujących do klimatu marynarskiego oraz poddać metamorfozie posiadane meble.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here