jak wybrac oswietlenie do kuchni

Kuchnia to domowe pomieszczenie, w którym spędza się najwięcej czasu. To tu przygotowuje się posiłki i zazwyczaj je spożywa. W związku z tym jej urządzaniu trzeba poświęcić wiele czasu i uwagi. Powinna ona być komfortowa i wygodna. W tym celu warto w kuchni zastosować zasady ergonometrii. Oprócz nich ważne jest także wprowadzenie do kuchni odpowiedniego oświetlenia. Powinno ono gwarantować, że w każdej części pomieszczenia będzie widno, a w miejsca przeznaczonych pod powierzchnię roboczą będzie można skorzystać z dodatkowego światła. Zobacz, jak rozmieścić oświetlenie w kuchni.

W kuchni najlepiej jest zastosować kilka rodzajów oświetlenia. Pierwszym z  nich jest oświetlenie ogólne. Odpowiada ono za równomierny dostęp do światła w całym wnętrzu. Kuchenne oświetlenie ogólne trzeba zastosować bez względu na to, czy kuchnia ma dostęp do okna, czy też nie. Ten rodzaj oświetlenia potrzebny jest do orientacji w terenie i wykonywania codziennych czynności, takich jak poruszanie się po wnętrzu czy sprzątanie. Zazwyczaj stosuje się światło rozproszone lub odbite, a oprawę wiesza się przy suficie. Warto zadbać, aby włącznik oświetlenia był zaraz przy wejściu.

ak rozmiescic oswietlenie w kuchni

Klasyczną lampę kuchenną montuje się przy suficie. Najczęściej instaluje się ją nad stołem jadalnym. Lampa powinna być zawieszona minimum 50 cm nad blatem. Do oświetlania ogólnego w kuchni nie powinno wybierać się lampy wykonanej z materiału nieprzepuszczającego światła. Spowoduje to, że będzie ono padać tylko na wybrane fragmenty wnętrza.

Oświetlenie ogólne w kuchni – alternatywy dla tradycyjnej lampy

Alternatywą dla tradycyjnej lampy kloszowej w kuchni jest oświetlenie zawieszone na linkach lub halogeny na szynach. Umieszcza się je w suficie w kilku miejscach. Podobnie jak klasyczne oświetlenie ogólne i to powinno dawać rozproszone światło. Zaletą zastosowania takiego rozwiązania jest możliwość regulowania kąta padania światła.

Doświetlenie powierzchni roboczych w kuchni

Kolejnym rodzaj oświetlenia do kuchni jest to zamontowane nad powierzchniami roboczymi. Ten rodzaj światła nazywany jest oświetleniem miejscowym czy kierunkowym. Ma za zadanie oświetlić powierzchnię, na których wykonywane są poszczególne czynności. Zastosowane światło powinno być jasne, ale nie oślepiające. Do oświetlenia punktowego do kuchni warto wybrać oprawy, które pozwalają na regulację kąta padania światła.

Oświetlenie dodatkowe w kuchni powinno się zamontować nad blatem roboczym, kuchenką oraz zlewozmywakiem. W przypadku oświetlenia blatowego projektanci wnętrz polecają instalację żarówek halogenowych  pod górnymi szafkami kuchennymi. Odległość pomiędzy poszczególnymi punktami świetlnymi powinna wynosić od 40 do 60 cm.

oswietlenie w kuchni jak je wybrac

Blaty można doświetlić, montują punkty świetlne nad szafkami. Wtedy dobrze, jeżeli znajdują się one na wysięgnikach. Oświetlenie dodatkowe nad kuchenką należy zapanować, jeśli jest go pozbawiony okap kuchenny. Najczęściej (podobnie jak nad blatami) stosuje się tu żarówki halogenowe.

Oświetlenie w kuchni – wyspa kuchenna

Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się wyspa kuchenna, to należy zadbać i o jej oświetlenie. W tym celu konieczne jest doprowadzenie do niej instalacji elektrycznej. Wyspę kuchenną można oświetlić okapem z oprawą (jeżeli znajduje się na niej płyta grzewcza), wiszącą lampą lub półką świetlną umieszczona centralnie nad wyspą.

Oświetlenie dekoracyjne w kuchni

Całość kuchennego oświetlenia można uzupełnić tym dekoracyjnym. Może ono przybrać formę diod LED lub klasycznych lampionów. W przypadku oświetlenia dekoracyjnego warto wybrać energooszczędne źródło światła, pozwali ono na wielogodzinne stosowanie oświetlenia bez strat dla domowego budżetu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here