Narożnik – praktyczne rozwiązanie w Twoim salonie

0
1235

Narożniki to często stosowane, praktyczne i komfortowe meble, w które wyposażamy nasze salony. Świetnie spełniają rolę siedziska, na którym może przebywać jednocześnie kilka osób. Sprawdzają się zarówno w małych pomieszczeniach, gdzie są zazwyczaj dosuwane do ściany, jak i rozległych salonach, gdzie mogą być stawiane w centrum, wzdłuż ławy lub naprzeciw ekranu telewizora. Na co należy zwrócić uwagę w czasie dobierania narożnika do salonu? Jak dobrać wymiar tego mebla do rozmiaru naszego pomieszczenia? Oraz – jakie może pełnić dodatkowe funkcje? Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się o czym warto wiedzieć, aby uniknąć nieudanego zakupu.

Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu?

Narożniki to wyjątkowo praktyczne meble. Dzięki ich kształtowi przypominającemu literę L oraz najróżniejszym dostępnym rozmiarom, mogą być stosowane w niemal każdym salonie. Można je dosuwać do kątów ścian, co pozwala ograniczyć ilość zajmowanego podłoża. Ponadto, mogą pełnić dodatkową funkcję – po ich rozłożeniu zamieniają się w leżysko mogące pomieścić przynajmniej 2 osoby. Dzięki temu, w wielu przypadkach są zdecydowanie lepszym wyborem niż zakup sofy lub wersalki.

W wyborze konkretnego modelu, należy kierować się przede wszystkim rozmiarem pomieszczenia, w którym będzie znajdował się narożnik. Ponieważ w większości przypadków jest to mebel jednoczęściowy i ciężki, a przez to – trudny w transporcie – należy odpowiednio przygotować drogę jego wnoszenia. Najlepiej, jeśli spośród wszystkich mebli, które będziemy wstawiać do salonu, najpierw wniesiemy właśnie narożnik.

Meble te mają zazwyczaj kształt litery L o różnych proporcjach długości obu ramion. Rzadziej, mają kształt rozciągniętej wszerz litery U. Te ostatnie to zazwyczaj przestronne narożniki, których dłuższa krawędź ma 3 lub więcej metrów długości.

Szerokość narożnika a komfort snu

Przystępując do pomiaru pomieszczenia, w którym będzie narożnik, należy zaplanować długość obu ramion. Należy przy tym uwzględnić podłokietniki, których długość zależy od konkretnego modelu, ale niekiedy może przekraczać 20 centymetrów. Choć są wyjątkowo użyteczne podczas siedzenia na narożniku, gdy chcemy skorzystać z jego funkcji spania, podłokietniki kradną ważne centymetry. Dlatego należy odpowiednio zaplanować długość narożnika, aby był wygodny przed jak i po rozłożeniu. Sytuacja ta ma szczególne znaczenie w salonach, które pełnią również funkcję sypialni. Wówczas długość narożnika, na którym będziemy spali każdej nocy, może mieć kluczowy wpływ na komfort naszego snu.

Jeśli szerokość narożnika nie ma większego znaczenia, ponieważ nie planujemy na nim spać, do wyboru mamy wszystkie modele, począwszy od tych najmniejszych, szerokich na ok. 1,5 metra. Modele służące za wygodne posłanie powinny być szerokie na minimum 2 metry.

Co dobrać do narożnika?

Do narożnika warto także dobrać odpowiednie dodatki. Najczęściej, uzupełniamy go narzutą lub inną ozdobną tkaniną; narożniki tapicerowane jak i skórzane pozostawiamy zazwyczaj odkryte, uzupełniając jedynie ich wygląd o odpowiednio dobrane poduszki. Często stosowanym połączeniem jest dokupienie do narożnika kilku puf, które mogą także służyć jako podstawki pod nogi podczas długiego seansu przed telewizorem.

Najczęściej dobieranym do narożnika typem blatu jest ława lub stolik o obniżonym poziomie. Wysokość tego mebla powinna sięgać mniej więcej do kolan siedzących przy nim osób. W przypadku większej ilości osób regularnie spotykających się w danym salonie, polecamy wybrać ławę metalową lub drewnianą ze szklanym blatem. Tego typu ławy są stosunkowo ciężkie, zachowują się jednak wyjątkowo stabilnie, niezależnie od ilości umieszczanych na nich obiektów. Wyglądają także estetycznie oraz pasują do wielu stylów wykończenia, np. minimalistycznego, modernistycznego lub klasycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here