Na kuchennych ścianach najlepiej sprawdzają się materiały, które chronią przed wodą, tłuszczem i zabrudzeniem żywnością. Przez lata w kuchniach kładziono płytki ceramiczne, jednak obecnie modniejsze są inne rozwiązania, jak choćby mozaiki szklane.

Estetyczne, nowoczesne mozaiki kuchenne

Mozaiki szklane cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na ich nowoczesny, estetyczny wygląd. Cechuje je również trwałość, gdyż szkło wykorzystywane do ich produkcji jest odporne na wysokie temperatury, detergenty, kontakt z żywnością oraz wilgoć. Mozaiki szklane są łatwe w czyszczeniu, gdyż wystarczy regularnie przecierać je wilgotną ściereczką, a w przypadku tłustego osadu – czyścić wodą z dodatkiem delikatnego detergentu lub płynu do naczyń.

Atutem mozaik jest możliwość wybierania spośród różnych wielkości szklanych kwadracików. Najmniejsze z nich mają wymiary 1,5×1,5 cm, średnie – 2,3×2,3 cm, a największe – 4,8×4,8 cm. Dzięki temu można tworzyć z nich różne wzory, wpisujące się świetnie w odmienne aranżacje wnętrz i pasujące do kuchni o różnorodnych kształtach i powierzchniach.

Jakie mozaiki szklane można kłaść w kuchniach?

W kuchniach najpopularniejsze są mozaiki jednokolorowe o wykończeniu metalicznym lub pastelowym. Niekiedy łączy się je z mozaikami brokatowymi, dobrze komponującymi się z dodatkami w  stylu glamour. Nieco rzadziej w kuchniach stosuje się szkiełka różnobarwne, metalizowane lub w kształcie heksagonów. W nowoczesnych wnętrzach dobrze wyglądają natomiast szkiełka ozdobione drukiem cyfrowym – nadrukowuje się na nie dowolne obrazy, często przygotowywane na specjalne zamówienie klienta.

Co ważne, mozaiki szklane można łączyć ze szklanymi panelami, płytkami ceramicznymi lub innymi materiałami. Dzięki temu ma się niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne, a kuchnia jest jednocześnie chroniona przed zabrudzeniami, wilgocią i innymi szkodliwymi czynnikami.

Jak przebiega proces wykonywania mozaik szklanych?

Proces wykonywania mozaiki szklanej obejmuje kilka etapów. Pierwszym z nich jest odpowiednie formowanie tafli szkła w odpowiednie szklane kostki. Następnie zaokrągla się ostre krawędzie. Później zdobi się mozaikę za pomocą sitodruku, natrysku, druku cyfrowego lub metalizacji. Na koniec gotowe kostki nakleja się na siatkę, która umożliwia ich przymocowanie do ściany. Ścianę oczyszcza się dokładnie z kurzu i pyłu, a następnie pokrywa się ją cienką warstwą kleju. Na kleju układa się mozaikę, delikatnie ją dociskając.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here