Nie da się ukryć, że aranżacja mieszkania wielkości pojedynczego pokoju może być prawdziwym wyzwaniem. Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać, gdy przystępujemy do planowania rozkładu mikroapartamentu!

Czym jest mikroapartament?

Mikroapartamenty to mieszkania, których łączna powierzchnia mieszkalna nie jest większa niż 30 m2. Choć w tych parametrach mieszczą się już całkiem przestronne kawalerki, to jednak najpopularniejsza w przypadku mini-mieszkań powierzchnia użytkowa nie przekracza 22 m2.

Nowo realizowane inwestycje mieszczą w sobie również mniejsze lokale: rekordem jest tu niecałe 12 m2  łącznej powierzchni kawalerek. Tak niewielka przestrzeń wymaga specjalistycznego podejścia, zarówno pod względem doboru barw we wnętrzu, jak również stosowania specjalnych zabiegów w przypadku ustawiania mebli. Jak zatem zaaranżować mikroapartament tak, by mieszkało się w nim przyjemnie i komfortowo?

Wnętrze małe i lekkie

Na uwadze trzeba mieć przede wszystkim zapewnienie mikromieszkaniu odpowiedniej lekkości. Tak małe wnętrze w żadnym wypadku nie może bowiem przytłaczać użytkownika. Innymi słowy, przestrzeń nie może sprawiać wrażenia ciemnej „klatki”. Najlepszą pomocą w tym celu jest zapewnienie odpowiedniego naświetlenia. Duże okna przyozdobione lekkimi zasłonami, jasne kolory na ścianach oraz drobne dodatki w żywych barwach skutecznie pomogą w zdobyciu światła dla całego pokoju. Również meble powinny zostać wykonane z lekkich gatunków drewna pomalowanych w jasne kolory.

Optyczne powiększanie przestrzeni – twój najlepszy przyjaciel

W tym momencie jasne jest, że największą pomoc podczas aranżacji małego mieszkania są zasady tak zwanego optycznego powiększania przestrzeni. Nie tylko jednak meble mogą działać na ich korzyść. Równie ważny jest też wygląd podłogi, której kolor powinien zarówno współgrać z resztą wystroju, jak również stwarzać wrażenie zwiększonej przestrzeni.

Chociaż w polskich mieszkaniach najpopularniejsze są podłogi wykonane z paneli bambusowych, to w przypadku mikroapartamentu warto wziąć pod uwagę wykonanie parkietu z żywicy poliuretanowej lub epoksydowej. Brak spoin na tego typu posadzce wydatnie poprawi parametry przestrzenne wnętrza, a dodatkowo będzie o wiele łatwiejszy w utrzymaniu – może to stanowić istotny atut także dla potencjalnych najemców.

Jakie meble do mikroapartamentu?

Umeblowanie tak małej przestrzeni to chyba największe wyzwanie podczas planowania wnętrza niewielkiej kawalerki. Rozwiązaniem są tu tak zwane meble multifunkcyjne: łóżko, deska do prasowania i garderoba schowane w przestrzeni jednej szafy to tylko jeden przykład na pomysłowość projektantów.

Dobrym pomysłem jest również, o ile pozwalają na to możliwości, podwieszanie sprzętów na różnych poziomach (mimo że nie każdy może lubić wchodzenie do łóżka po drabinie). Warto przy tym kierować się dwoma bardzo popularnymi ostatnio wariantami stylizacji mieszkań. Mowa tu o:

  • styl minimalistyczny – jego główne zalety to przede wszystkim wszechobecne proste wzornictwo. Nieprzeładowanymi zbędnymi dodatkami sprzęty skutecznie przyczynią się do optycznego powiększenia mieszkania;
  • styl skandynawski – nie bez przyczyny zwany niekiedy „stylem IKEA”. Szwedzki producent do perfekcji opanował łączenie wysokiej funkcjonalności swoich mebli z nowoczesnym, bezpretensjonalnym wzornictwem.

Aranżacja z profesjonalistą?

Czy zatem można satysfakcjonująco zaaranżować mieszkanie o metrażu pojedynczego pokoju? Dzięki najnowszym pomysłom w dziedzinie okazuje się, że można to osiągnąć z sukcesem nawet samodzielnie. Duże wymagania stawiane przez tak małą przestrzeń sprawiają jednak, że dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalisty.

Architekt wnętrz zarówno doradzi w kwestii doboru optymalnego umeblowania, jak również wykona pełen projekt aranżacji. Koszt tego typu usług jest zazwyczaj relatywnie niewielki, zwłaszcza w porównaniu do pozostałych opłat związanych z nabyciem mikroapartamentu. Fachowiec może natomiast w wydatny sposób przyczynić się do polepszenia parametrów mieszkaniowych małego lokalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here