Karnisze, okna, rolety, parapety - jak często je czyścić?

Zastanawiasz się, jak często sprzątać w domu, by ciągle był w nim porządek? Sprawdź, co warto regularnie sprzątać i w jakiej częstotliwości, by cieszyć się czystym i zadbanym domem!

Sprzątanie domu to jeden z tych obowiązków, które chętnie oddalibyśmy komuś innemu. By utrzymać swoje cztery ściany w czystości, należy poświęcić codziennie chwilę na odkładanie rzeczy na miejsce i regularnie czyścić poszczególne pomieszczenia. Nie jest to łatwe, szczególnie że pracujemy coraz więcej, a lista innych obowiązków wcale się nie kurczy, tylko rośnie. 

Jak ułatwić sobie sprzątanie? Przydatne będzie podzielenie się z innymi obowiązkami, a także dobra organizacja. Coraz więcej osób decyduje się na zatrudnienie pomocy domowej, dzięki której utrzymanie domu w czystości staje się o wiele łatwiejsze. 

Regularne sprzątanie w domu 

Im częściej sprzątasz, tym wbrew pozorom mniej czasu poświęcasz na porządki. Wystarczy 15 minut każdego dnia, na ogarnięcie przestrzeni i odłożenie rzeczy na miejsce, by utrzymywać czystość w domu. Takie rozwiązanie jest znacznie lepsze niż generalne porządki w czasie  jednego dnia w tygodniu. Te ostatnie głównie frustrują i dają poczucie zmarnowanego czasu. Możesz sobie tego oszczędzić sprzątając na bieżąco. 

Jak się zorganizować? 

Podzielenie obowiązków domowych 

Za porządki w domu powinni odpowiadać wszyscy domownicy. Na samym początku warto ustalić zasady, jak i obowiązki związane ze sprzątaniem. Dzięki temu czystość nie będzie na głowie tylko jednej osoby. Dobrym pomysłem jest spisanie każdego obowiązku domowego na osobnej kartce, a potem rozmowa z domownikami. Niech każdy z nich wybierze takie obowiązki domowe, które najbardziej odpowiadają jego preferencjom. 

Co istotne – nie tylko dorośli mają zajmować się domem, ale także i dzieci. Warto od samego początku uczyć swoje pociechy, żeby pomagały w domu. Na początek wystarczy odkładanie zabawek na miejsce, później sprzątanie własnego pokoju, czy nakrywanie do stołu bądź odkładanie naczyń do zmywarki. Te obowiązki należy dobrać do wieku dziecka, tak by były dla niego bezpieczne, jak i możliwe do wykonania. 

Codziennie chwila na sprzątanie 

Zarezerwuj kwadrans dziennie na sprzątanie. Ustaw timer i w przeciągu 15 minut posprzątaj tyle, ile możesz. To czas na odłożenie rzeczy na miejsce i posprzątanie jednej małej przestrzeni w domu – może to być blat w kuchni, umywalka w łazience, czy szybkie wytarcie podłóg. Systematyczność tych działań sprawi, że w mieszkaniu zawsze będzie czysto. 

Odkładanie rzeczy na miejsce 

To absolutna podstawa dla utrzymania czystości w domu. Staraj się większość przedmiotów od razu odkładać na miejsce. Wystarczy, że nie zrobisz tego przez kilka dni, a w Twoim domu szybko zagości nieład. 

Niechciane obowiązki 

Prócz codziennego sprzątania, należy też zadbać o bardziej gruntowne porządki, o których większość z nas przypomina sobie od większego święta. Do takich czynności można zaliczyć mycie okien, parapetów, karniszy, czy rolet. Często traktujemy je po macoszemu, a warto byłoby zadbać o ich czystość minimum raz na kilka miesięcy. Warto to robić przy okazji mycia okien, tak by faktycznie posprzątać całą przestrzeń okienną – raz, a dobrze. 

Kolejnymi obowiązkami tego typu, które bardzo często odkładamy jest czyszczenie szafek kuchennych w środku, porządkowanie szuflad, czy odsuwanie mebli i sprzątanie przestrzeni za nimi. 

Zatrudnienie pomocy domowej 

Czasami sama dobra organizacja i regularne sprzątanie w domu to za mało. Bywa, że tryb życia, praca i opieka nad dziećmi nas przerastają, że nie mamy siły bądź chęci na bieżąco zajmować się ogarnianiem domu. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem będzie zatrudnienie pomocy domowej. To, ile razy w ciągu tygodnia będzie taka osoba przychodziła i czym konkretnie będzie się zajmowała jest uzależnione od specyficznych potrzeb każdej rodziny. Jednym wystarczy raz w tygodniu, gdy dla innych będzie optymalnie trzy razy w tygodniu bądź więcej. Sprzątanie w Poznaniu nie należy do najdroższych, dlatego coraz więcej osób może sobie pozwolić na taką przyjemność. 

Warto korzystać z różnych dostępnych możliwości, by zadbać o porządek w mieszkaniu. Począwszy od odpowiedniej organizacji czasu, poprzez podział obowiązków pomiędzy domownikami, a skończywszy na zatrudnieniu pomocy domowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here