Kable światłowodowe – najważniejsze porady przed zakupem

0
956

Światłowody to nowoczesna technologia, z której możesz korzystać w celu przesyłania informacji. Zamiast wykorzystania struktur miedzianych, w światłowodach znajduje się struktura wykonana z włókna szklanego, która umożliwia rozprzestrzenianie się światła. To właśnie jego cząsteczki są nośnikiem informacji. Ze światłowodów korzysta się w wielu miejscach, w tym również w nowoczesnej technologii telekomunikacyjnej, laserowej, medycznej, a także jako elementy w budowie maszyn i urządzeń (na przykład optoelektronicznych).

Światłowody telekomunikacyjne – włókno szklane a standardowa miedź

Główne zalety z wykorzystania światłowodów wynikają bezpośrednio z ich budowy. Dzięki zastosowaniu nowej formy medium transformacyjnego prędkość przesyłu jest o wiele bardziej satysfakcjonująca. Przewody miedziane były zarazem bardziej masywne, cięższe i zajmowały więcej miejsca. W przypadku światłowodów – problem ten nie występuje. Przewody takie są lżejsze, cieńsze i bardziej elastyczne, właśnie dzięki zastąpieniu miedzi włóknem szklanym. Warto przy tym podpowiedzieć, że jego średnica w typowym przewodzie światłowodowym jest nie większa niż średnica ludzkiego włosa.

W rezultacie światłowody oferują o wiele lepsze zasięgi oraz większe pasmo transmisji niż w przypadku wykorzystania innych środków transmisji. Niezależnie od tego, czy wybierasz przewód telekomunikacyjny jednomodowy lub wielomodowy, masz pewność, że będzie to najszybsze spośród dostępnych mediów przesyłu.

Rzadziej korzysta się ze światłowodów wykonanych z plastiku. Co prawda, również ten materiał nadaje się do wykorzystania telekomunikacyjnego, jednak jedynie na ograniczony dystans oraz z niewielką prędkością.

Światłowody – przeznaczenie, funkcje i zastosowanie

Światłowody mogą być mniej lub bardziej wydajne, w zależności od tego jak gruby jest przewód transmisyjny. Im więcej tworzy go włókien szklanych, tym lepszej będzie on jakości. Grubość warstw otulających jest zazwyczaj taka sama w większości modeli. Ponieważ są to kable przeznaczone do montażu przede wszystkim w plastikowych rynnach i listwach, nie zajmują dużo miejsca i można z łatwością doprowadzić je do wielu miejsc.

Ułożenie kabli światłowodowych jest dość proste, należy jednak pamiętać, że włókna szklane mają określony odgórnie tzw. promień gięcia. Wynika on z rodzaju włókna i jego średnicy, a także od rodzaju zastosowanych otulin.

Ponadto, kable światłowodowe można ze sobą łączyć. W tym celu należy nadać im ujednoliconą grubość (powinna wynosić: 125μm), usunąć powłoki okrywające, oczyścić z resztek żelu i zabrudzeń oraz obciąć włókno korzystając z dedykowanego do tego narzędzi.

Połączenie włókien światłowodowych jest możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych urządzeń – spawarek światłowodowych termicznych lub urządzeń mechanicznych. Ponadto, istnieje technika wklejania oraz specjalnego polerowania złącz, jednak do jej użycia wymagane jest nie tylko posiadanie specjalnych narzędzi, ale również doświadczenia w przeprowadzaniu tego typu instalacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here