Jaki wkład kominkowy wybrać?

Wybór odpowiedniego wkładu kominkowego ma duży wpływ na to, czy będziemy zadowoleni z jego posiadania. Istotny wpływ mają takie czynniki jak miejsce montażu, funkcja, wygląd i budżet. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę.

Wkład kominkowy a miejsce montażu

Kominek to nie tylko źródło ciepła – to istotny element wystroju wnętrza. Z tego względu spore znaczenie na nasz wybór powinno mieć miejsce, gdzie chcemy go umieścić. Czy będzie to przytulny pokoik, czy raczej przestronny salon? Kuchnia, czy może biuro? Od ilości miejsca, będzie zależeć na jak duży wkład możemy sobie pozwolić, a także jak dużo energii może on uwalniać. Od stylu pomieszczenia zależy również, w jakim stylu powinien być wykonany. Nie za bardzo będzie się komponował nowoczesny kominek w salonie w stylu retro, podobnie jak w pokoju niczym z katalogi IKEI niezbyt sprawdzi się klasyczny stylu żeliwnego wkładu.

Wymagana ilość ciepła a wkład kominkowy

Kwestią, o której nie powinniśmy zapominać, decydując się na instalację kominka, jest jego moc grzewcza. Kominek nie tylko sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła, ale może także, w razie potrzeby, ogrzać cały dom. W związku z tym wybór zbyt mocnego wkładu kominkowego spowoduje, że będziemy musieli ograniczać jego moc, odcinając dopływ tlenu, co nie jest dobre dla trwałości wkładu kominkowego, a także powoduje osadzanie się cząstek stałych na szybach. W skrajnym przypadku może to doprowadzić do powstawania groźnego tlenku węgla. Z kolei wybór zbyt słabego wkładu nie pozwoli nam w zakładanym stopniu ogrzać pomieszczenia lub domu, przez co będziemy rozczarowani jego wydajnością.

Jeśli zamierzamy wykorzystywać wkład kominkowy do ogrzewania domu na większą skalę, warto również przyjrzeć się kwestii dystrybucji ciepła. Najprostszym rozwiązaniem jest system dystrybucji gorącego powietrza, który może być wymuszony, bądź grawitacyjny. Ten drugi lepiej sprawdza się w domach o mniejszej powierzchni i najlepiej, jeśli jest uwzględniony już przy projektowaniu budynku. Obieg wymuszony, w skład którego wchodzi, między innymi wentylator przetłaczający ogrzane powietrze, bardzo dobrze sprawdza się w domach o znacznej powierzchni do ogrzania. Pozwala on nawet na regulację dostarczanej temperatury, a po podłączeniu do sterownika proces ten może przebiegać całkowicie autonomicznie.

Jeszcze innym rozwiązaniem, choć równie często spotykanym we wkładach kominkowych, jest obecność tzw. płaszcza wodnego. W takim układzie może on ogrzewać inne pomieszczenia poprzez użycie instalacji centralnego ogrzewania i oddawać ciepło przez zainstalowane kaloryfery. Może wtedy również nagrzewać wodę użytkową, gromadzoną w bojlerze.

Wkład kominkowy – jaki wybrać, by być zadowolonym?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Jednak warto wziąć pod uwagę opisane zagadnienia, jak również uwzględnić różnice wynikające z materiału, z którego jest wykonany, jakość wykonania, czy okres gwarancji. Dobrze wybrany kominek będzie dobrym towarzyszem na lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here