Jak wybrać kocioł centralnego ogrzewania?

0
2066

Wybór kotła centralnego ogrzewania jest poważna decyzją, której konsekwencje odczuwalne będą przez wiele lat. Źle dobrany może nie być w stanie ogrzać całego domu. Warto też zwrócić uwagę na to, czy kocioł jest łatwy w obsłudze i z jakimi kosztami eksploatacyjnymi będzie trzeba się liczyć.

Kotły CO – automatyka

Szukając w miarę bezobsługowego kotła, warto zwrócić uwagę na piece z podajnikiem. Automatyka jest ich główną zaletą. Człowiek potrzebny tu jest jedynie do uzupełnienia podajnika paliwem i usunięcia popiołu. To, jak często trzeba odwiedzać tak wyposażoną kotłownię, zależy od pogody. Gdy temperatura na zewnątrz jest w miarę wysoka, przerwy w zaglądaniu do pieca mogą wynieść nawet kilkanaście dni.

W ostatnich latach producenci oferują kotły CO z podajnikiem, w których automatyka dotyczy również sterowników. Jedynym zadaniem obsługującego je człowieka jest ustalenie pożądanej temperatury, jaką ma osiągnąć woda w instalacji.

Nowoczesny kocioł wyposażony jest w palniki, które świetnie radzą sobie z efektywnym spalaniem nie tylko dobrej jakości węgla, ale też ekogroszku i innego rodzaju paliw. Do ogrzania domu można wykorzystać zarówno spiekające bryły węgla, jak i słabszej jakości miał.

Zalety i wady automatyki w kotłach CO

Automatyka pieca to niewątpliwie jego ogromna zaleta. Zwłaszcza, gdy patrzy się na niego pod kątem czasu pracy kotła bez konieczności angażowania się w jego obsługę. Na korzyść przemawia też ekonomia spalania i czystość.

Rozważając, czy kocioł z podajnikiem będzie dobrą inwestycją, trzeba wziąć pod uwagę również wady, jakie niesie ze sobą takie rozwiązanie. Konieczne będą zakupy paliwa z ziarnami o określonym rozmiarze. Druga sprawa to prąd, bez którego piece z podajnikiem nie pracują. Może to być problemem, gdy dojdzie do awarii elektryczności.

Dobry kocioł CO z podajnikiem, czyli jaki?

Jeśli zapadła już decyzja o rodzaju kotła, a wybór padł na piece z podajnikiem, warto wiedzieć na jakie cechy zwrócić uwagę, by wydać pieniądze na dobry produkt.

• sterownik w pełni automatyczny – wystarczy ustawić potrzebną temperaturę i nie trzeba zgłębiać tajników technicznych dotyczących spalania węgla

• palnik spala wszystko – dobrze jest mieć piec, do którego można wrzucić nawet trudne paliwa bez obaw, że nie zostaną one spalone

• pojemność zasobnika i popielnika – im będą one większe, tym więcej paliwa i popiołu w sobie zmieszczą, a wizyty w kotłowni będą rzadsze

Jak wyglądają koszty?

Myśląc o piecu trzeba wziąć pod uwagę nie tylko koszty związane z jego zakupem. Oszczędność na tym etapie może okazać się zgubna, jeśli podliczy się wydatki związane z eksploatacją kotła. Warto też wziąć pod uwagę czas, jaki będzie nas kosztowała obsługa danego pieca. Może okazać się, że lepiej wydać nieco więcej przy zakupie, by później wolne chwile miło spędzać z rodziną, a nie w kotłowni doglądając kotła i dorzucając do niego węgiel.

Najtańszym zakupem będzie kocioł górnego spalania. Wygodniejszy od niego w obsłudze jest natomiast nieco droższy piec dolnego spalania. W tym zestawieniu nie warto sugerować się ceną zakupu. Kocioł z podajnikiem odpowiednio dopasowany do domu pod względem mocy zwróci różnicę w cenie zakupu. Szybko doceni się oszczędność czasu potrzebnego do jego obsługi.

Planując zakup pieca warto zainteresować się, czy w gminie są lub będą w najbliższym czasie realizowane programy dopłat do skorzystania z efektywnych i przyjaznych środowisku źródeł ciepła. Możliwość skorzystania z dotacji może okazać się dużym wsparciem finansowym.

Ważna jest moc kotła

Wybierając konkretny model pieca warto zwrócić uwagę na jego moc. Konkretnie chodzi tu o to, by była ona odpowiednio dobrana do wielkości domu, jaki ma być ogrzany. Kocioł o zbyt małej mocy nie ogrzeje pomieszczeń do takiego stopnia, by czuć się w nich komfortowo, gdy na dworze zrobi się zimno.

Nie warto uciekać w drugą skrajność, jaką jest wybór pieca o przesadnie dużej mocy. Owszem, poradzi sobie on z ogrzaniem domu, ale spali przy tym znacznie więcej paliwa, niż kocioł odpowiednio dopasowany do potrzeb. Wskazanie potrzebnej mocy dobrze jest powierzyć specjalistom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here