Jak wybrać fotel biurowy? Kilka porad dla planujących zakup

Wyposażenie biura należy odpowiednio zaplanować. Wśród potrzebnych urządzeń i mebli, na pewno powinien znaleźć się fotel. Jest to jedno z podstawowych narzędzi pracy w niemal każdym biurze. Znacząco ułatwia wykonywanie podstawowych czynności, takich jak praca na komputerze, czytanie i pisanie tekstów, przyjmowanie petentów oraz wiele innych. 

Fotel biurowy a ergonomia pracy

Osoby pracujące w biurze z pewnością potrafią docenić dostęp do wygodnego i solidnie wykonanego fotela. Spędzanie wielu godzin w tej samej, siedzącej pozycji nie jest bowiem zdrowe dla naszego organizmu, a szczególnie dla naszego kręgosłupa. Jest to pozycja, w której nasz kręgosłup łatwo się męczy. Jeśli regularnie spędzamy w pozycji siedzącej dużo czasu, może nawet dojść do zwyrodnienia, którego skutki bywają bardzo dolegliwe.

Z tych powodów, coraz więcej dostępnych na rynku foteli spełnia podstawowe zasady ergonomii. Ich konstrukcja, jak i sposób wykonania poszczególnych części, mają za zadanie zwiększyć komfort siedzenia oraz pomóc osobie korzystającej z nich zachować zdrową dla kręgosłupa pozycję. Spełniające zasady ergonomii fotele znajdziesz między innymi w sklepie internetowym Stylowo Mieszkam, dostępnym pod adresem: https://stylowo-mieszkam.pl/.

Siedzisko, oparcie i pozostałe istotne elementy

Najważniejszymi elementami w konstrukcji każdego fotela biurowego są jego siedzisko oraz oparcie. W ocenie siedziska najważniejszą kwestią jest możliwość regulacji jego ułożenia. W zależności od osoby, która będzie korzystać z danego fotela, siedzisko może być ustawione wyżej lub niżej względem podłogi. Siedząc na fotelu, nasze nogi powinny być ugięte w kolanach pod kątem 90 stopni. W takiej pozycji kręgosłup jest najmniej obciążony, a nogi odpoczywają. Istotna jest także głębokość siedziska, która powinna wynosić około ¾ długości naszych ud. Najbardziej zaawansowane modele foteli biurowych pozwalają także na regulację tej cechy – swobodne przesuwanie siedziska do przodu lub tyłu.

Oparcie fotela powinno być odpowiednio wyprofilowane. Dobrze, jeśli jest ono dopasowane do kształtu pleców i posiada odpowiednie wypukłości, odpowiadające zdrowemu ułożeniu kręgosłupa. Dzięki temu, opierając się na nim, będziemy czuć się wygodnie, a nasze plecy będą odpoczywać. Niektóre modele foteli pozwalają na regulację ułożenia oparcia; zarówno na jego podnoszenie lub opuszczanie, w zależności od wzrostu osoby siedzącej na fotelu, jak i jego nachylenie pod określonym kątem. Dzięki tej ostatniej cesze możemy nachylić oparcie fotela do takiego poziomu, w którym przyjmiemy niemal „leżącą pozycję”. Niektóre dostępne fotele posiadają również regulowaną część lędźwiową oraz zagłówek. Ich obecność jest szczególnie ważna w przypadku osób z problemami z kręgosłupem lub narażonych na rozwój zwyrodnień.

Oceniając konstrukcję danego fotela, warto zwrócić uwagę na jego stelaż. Zazwyczaj jest on wykonany z twardego metalu, który niełatwo ulega odkształceniom. Dzięki temu fotel jest w stanie znieść duże obciążenie, a oryginalny kształt jego konstrukcji pozostaje zachowany. Zasada oceny jest pod tym względem dość prosta – im więcej części metalowych w stelażu danego fotela, tym bardziej będzie on wytrzymały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here