Jak prawidłowo przygotować drewno na zimę?

0
873

Zbliżający się okres jesienno-zimowy sprawia, że czym prędzej należy pomyśleć o tym, by prawidłowo przygotować drewno na opał. W tym celu należy odnaleźć pilarki łańcuchowe i jak najszybciej wziąć się do pracy. W sytuacji, gdy zbyt późno weźmiemy się do przygotowania drewna, możemy nie zdążyć z zakończeniem całego procesu. W efekcie ogrzewanie zimą może nie być w pełni efektywne. To przełoży się zarówno na komfort grzewczy, jak i koszta z tym związane. A więc o czym należy pamiętać, aby drewno na zimę przygotować w optymalny sposób?

Zadbaj o wysuszenie drewna

Zarówno gotowe, kupne, jak i samodzielnie ścięte, pale powinny zostać wysuszone, zanim zostaną użyte jako opał. Drewno na opał niezależnie od pochodzenia, jak i pory jego ścięcia, musi posiadać odpowiednią wilgotność. Tuż po ścięciu drewno zawiera nawet od 50 do 70% wody. Jest to zdecydowanie zbyt duża wilgotność, przez co taki materiał nie nadaje się na opał. Zbyt wilgotne drewno będzie nadmiernie dymiło, co wpływa zarówno na zanieczyszczenie przedniej szyby w kominku, jak i na duże gromadzenie się sadzy w kominie. Ponadto mokre drewno posiada znacznie obniżone właściwości grzewcze, przez co można zaobserwować jego zmniejszoną wydajność energetyczną. Mało tego, przy skrajnych wartościach wskaźnika poziomu wilgotności, zapalenie drewna może się okazać całkowicie niemożliwe.

Odpowiednio wysuszone drewno powinno zawierać maksymalnie 20% wody. Aby uzyskać taką zawartość wody, suszenie drewna należy rozpocząć tuż po ścince. Cały proces średnio trwa kilka miesięcy. Jednak w niektórych przypadkach okres ten może wydłużyć się nawet do 2 lat. Wiele zależy od gatunku drewna oraz oczywiście od poziomu jego wilgotności.

drewno

Prawidłowo potnij drewno

Zanim przejdziemy do składowania wysuszonego drewna, należy przygotować odpowiedniej wielkości kawałki. W tym celu przydają się odpowiednie urządzenia. Pilarki łańcuchowe wysokiej klasy to podstawa. Z ich pomocą w łatwy sposób potniemy drewno na części dowolnych rozmiarów. Niemniej istnieją konkretne wskazówki, jakie powinny być wymiary kawałków, aby wyschły jak najszybciej. Powinny one być długości mniej więcej 25-50 cm. Ponadto drewno należy ciąć w taki sposób, aby uzyskać trójkątną podstawę. Tak wysuszone oraz pocięte drewno nie tylko szybko wyschnie, ale również jego składowanie będzie stosunkowo proste.

Pamiętaj o odpowiednim miejscu na składowanie drewna

Podczas przygotowywania drewna na zimę należy również wyznaczyć łatwo dostępne miejsce jego składowania. W tym celu najlepiej sprawdzi się wiata bądź drewutnia, która gwarantuje przewiew w środku oraz umożliwia luźne układanie drewna. Ponadto drewno warto składować najlepiej na paletach, dzięki czemu powietrze do drewna dotrze również od spodu. Niewątpliwie przyspieszy to proces wysychania drewna.

Miejsce składowania powinno być również szczelnie zadaszone, aby drewno nie uległo przemoczeniu. Zadaszenie drewutni pozwoli nam również na przechowywanie w nim pilarki łańcuchowej, czy też na swobodne szczypanie drewna do rozpałki o każdej porze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here