Jak oszczędzać wodę pitną

Każdy z nas wie, że czystą wodę pitną należy oszczędzać, bo jej zasoby na naszej planecie są policzalne i skończone. Dodatkowo, ograniczanie korzystania z wody bez uzasadnionej potrzeby pozytywnie wpływa na stan naszego portfela. Są to oczywiste powody, dla których każdy świadomy dorosły człowiek jest pozytywnie ustosunkowany do oszczędzania wody. Jednak nie każdy z nas wie, że stopniowe zmniejszanie zużycia wody na co dzień przez przeciętnego zjadacza chleba może przełożyć się na odciążenie sieci wodociągowej, a to oznacza globalne oszczędności związane z eksploatacją wodociągów.

Dlaczego należy oszczędzać wodę pitną?

W globalnej skali, oszczędzanie wody może przyczynić się do przedłużenia życia zbiorników wodnych, takich jak jezior i mórz, a także do wydłużenia życia rzek. Poza tym, naturalne zasoby wody pitnej nie są nieograniczone. Jednocześnie, do uzdatniania wody z mórz i oceanów potrzebujemy energii, której generowanie przyczynia się do zaśmiecania atmosfery.

Jak oszczędzać wodę w codziennym życiu?

Sposobów na oszczędzanie wody jest wiele. Po pierwsze, warto wdrożyć zdrowe nawyki, takie jak zakręcanie kranu podczas mycia zębów, zrezygnowanie z kąpieli w wannie na rzecz prysznica oraz przestawienie się na korzystanie ze zmywarki. Dodatkowo, należy zainstalować w domu sprzęt, który pomoże nam ograniczyć pobieranie wody pitnej bez strat w komforcie. Są to między innymi specjalne baterie, które pozwalają na uzyskanie pełnego strumienia wody w umywalce, ale przy zaciągnięciu znacznie mniejszej niż tradycyjnie ilości wody z sieci. Kupując nową pralkę lub zmywarkę, koniecznie zwróćmy uwagę na to, ile litrów wody pobierają te urządzenia.

Jak oszczędzać wodę podczas podlewania ogrodu?

Kolejnym bardzo istotnym elementem naszego życia, który zdecydowanie wpływa na ilość wykorzystywanej przez nas czystej wody pitnej, jest pielęgnowanie ogrodu. Niezależnie od tego, czy rozwinęliśmy pokaźną uprawę ziół na parapetach i na balkonie, czy też mamy pełnowymiarowy ogród warzywny oraz rabatki kwiatowe w każdym zakątku przestrzeni przydomowej, możemy gromadzić deszczówkę. Zbieranie wody deszczowej po to, aby wykorzystywać ją następnie do podlewania roślin jest jednym z najbardziej znaczących kroków, które możemy poczynić w czasie całego sezonu wiosenno-letniego na rzecz naszego środowiska naturalnego.

W sklepach znajdziemy zbiorniki na deszczówkę, dzięki którym proces zbierania deszczówki będzie ułatwiony. Są to nawierzchniowe zbiorniki stojące, które podłączamy do rynien zbierających wodę opadową z dachów lub zbiorniki podziemne, które wkopujemy do gruntu. Zarówno z jednych, jak i z drugich wodę można wydobywać za pomocą pompy. Tłoczenie wody deszczowej za pomocą dobrej jakości pompy (tj. np. pompa Grundfos) pozwala rozwinąć system odzyskiwania wody do takich rozmiarów, że w pewnym momencie możemy przestać odczuwać różnicę między tradycyjnym podłączeniem do wodociągów, a naszym systemem zwrotnego pozyskiwania wody z opadów. Aby jednak to się w pełni udało, potrzebne nam będą dobre pompy (sprawdźcie: pompy GRUNDFOS SCALA), a także systemy rozprowadzające. W sklepach ogrodniczych można kupić bardzo dobrej jakości systemy kropelkowego nawadniania roślin szklarniowych oraz systemy nawadniające do trawy i krzewów w najbardziej wrażliwej fazie wzrostu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here