Jak dbać o narzędzia stolarskie?

Niezależnie od tego, czy narzędzia stolarskie służą pracy zawodowej, czy też są środkiem służącym realizacji prywatnych pasji, należy im się właściwa opieka i konserwacja. Właściwy stan techniczny nie tylko poprawia jakość pracy, ale ma też niebagatelny wpływ na jej bezpieczeństwo.

Podstawą jest czystość

Zabiegi pielęgnacyjne nie są ulubioną czynnością większości stolarzy i majsterkowiczów. Jednak pomimo tego, że niektóre z czynności są czasochłonne i żmudne warto dokładać starań, aby utrzymać narzędzia w dobrej kondycji. Dotyczy to zarówno urządzeń elektrycznych, jak i ręcznych, tych wykonanych z drewna i tych metalowych. Na szczególną uwagę zasługuje też sprzęt, którego używamy rzadko. Sporadyczna eksploatacja w połączeniu z brakiem odpowiedniego zabezpieczenia to pierwszy krok w stronę niekorzystnych procesów, takich jak choćby rdzewienie.

Sposób konserwacji jest ściśle zależny od rodzaju narzędzia oraz materiału, z którego zostało ono wykonane. Nie ma tu jednej uniwersalnej recepty, nie sposób też wymienić wszystkich niuansów. W przypadku złożonych urządzeń elektrycznych szczegółowe wskazówki znajdziemy w instrukcji obsługi. Warto się z nimi zapoznać i nie lekceważyć, ponieważ nawet pozornie niewielkie zaniedbania mogą prowadzić do poważnych, a tym samym kosztownych w naprawie usterek. W przypadku prostszych narzędzi podstawą jest utrzymywanie czystości. Ponieważ głównym wrogiem wszelkich części metalowych jest rdza, to każdy element, nawet lekko zawilgocony powinien zostać po zakończeniu pracy starannie wytarty do sucha. O ile zaniedbany młotek pokryje się nieestetycznym nalotem to w przypadku pił i pilników działanie korozji może destrukcyjnie wpłynąć na ich właściwości robocze. 

Skuteczna pielęgnacja narzędzi

Na rynku dostępne są specjalistyczne  środki o charakterze antykorozyjnym i konserwującym. Warto z nich skorzystać, w odróżnieniu od domowych detergentów ich używanie nie niesie z sobą żadnego ryzyka, a efekt zabezpieczenia jest długotrwały. Oczywiście w sytuacjach ekstremalnych, kiedy nie dysponujemy odpowiednimi preparatami, a ostrze naszej piły jest intensywnie zabrudzone na przykład żywicą, mniejszym złem będzie skorzystanie z jakiegokolwiek środka czyszczącego niż pozostawienia narzędzia w takim stanie. Doraźną pomoc może stanowić zwykła szmatka zamoczona w spirytusie lub rozpuszczalniku. W przypadku narzędzi tnących bacznie należy pilnować stanu ostrzy, a w razie potrzeby dokonywać okresowego ostrzenia. W tym celu warto zaopatrzyć się w kamienie do ostrzenia o charakterystyce dopasowanej do danego narzędzia. 

Przy okazji wykonywania czynności związanych z czyszczeniem warto też dokonać ogólnego przeglądu narzędzi, zwracając szczególną uwagę na solidność mocowań części ruchomych oraz uchwytów. Nie wolno również zaniedbać kwestii właściwego przechowywania. Odpowiednio poukładane narzędzia będą bezpieczne, a dostęp do nich stanie się prosty i szybki.

Czynności konserwacyjne mogą wydawać się mało interesujące, jednak należyta staranność zaowocuje sprawnością oraz przedłuży okres użytkowania wszystkich narzędzi stolarskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here