Kupno mieszkania od dewelopera jest skomplikowanym procesem, który nierzadko ma istotny wpływ na całe przyszłe życie nabywcy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania na rynku pierwotnym.

Mieszkanie od dewelopera – niesłabnąca popularność

Mimo panującej obecnie na rynku nieruchomości deweloperskiej hossy, powodującej z jednej strony stosunkowo dużą dostępność atrakcyjnych mieszkań, z drugiej zaś windowanie cen na nieraz absurdalnie niebotyczne poziomy, kupno nowego mieszkania od dewelopera wciąż pozostaje popularnym sposobem nabycia własnego lokum. Ów proces jest jednak na tyle skomplikowany, że warto wiedzieć o tym, jak przeprowadzić go dobrze. Na każdym jego kroku istnieje bowiem co najmniej kilka wariantów działań, dzięki którym możemy oszczędzić czas, pieniądze i stres związany z inwestycją.

Poznaj swojego inwestora

Zanim przystąpisz do wyboru najbardziej atrakcyjnej nieruchomości, dokładnej analizie poddaj przede wszystkim instytucję zajmującą się finansowaniem inwestycji. Może się bowiem okazać, że dotychczasowa historia upatrzonego przez ciebie dewelopera stawia jego rzetelność pod znakiem zapytania. Chociaż od ponad 3 lat, kiedy to wprowadzono w życie zasady tzw. ustawy deweloperskiej, konsumenci o wiele lepiej chronieni są przed stratami wynikłymi z upadłości inwestora, to jednak w dalszym ciągu warto jest zapoznać się z działalnością firmy na rynku.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru dewelopera?

Gdy porównujesz dotychczasową działalność kilku spółek deweloperskich, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • czas, przez jaki firma obecna jest na rynku – im dłużej, tym lepiej;
  • zrealizowane inwestycje – liczy się tu przede wszystkim jakość wykonawstwa. Jeśli stan techniczny kilkuletnich bloków pozostawia wiele do życzenia, oznacza to, że deweloper buduje „po kosztach” (przede wszystkim czasowych);
  • opinie dotychczasowych klientów – często jest to najlepsze źródło obiektywnych informacji. Warto w tym celu odwiedzić kilka mieszkań wybudowanych przez danego dewelopera i zapytać mieszkańców o doświadczenia;
  • notowania firmy na GPW – najwięksi deweloperzy to zazwyczaj spółki giełdowe. Pozycja na giełdzie odzwierciedla w tym przypadku jakość pracy wykonawcy.

Sprawdź okolicę

Jeżeli już sprawdziłeś swojego dewelopera pod kątem dotychczasowej działalności, następnym krokiem będzie wybór odpowiedniego mieszkania. Oczywiście najwięcej zależy w tym przypadku od indywidualnych preferencji nabywcy, ale nie da się ukryć, że istnieją obiektywne przesłanki pozwalające na ocenę atrakcyjności inwestycji. W znaczny sposób wpłyną one na komfort dalszego zamieszkiwania. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza wtedy, gdy mieszkanie kupujesz przede wszystkim dla siebie i swojej rodziny. Należy zatem dokładnie prześwietlić lokalizację, w której realizowana jest inwestycja. Samo położenie działki decyduje o jej atrakcyjności jedynie w pewnym stopniu.

Jak określić atrakcyjność działki od strony prawnej?

Równie ważny jest jej stan prawny, który może stanowić istotną kartę przetargową podczas negocjacji ostatecznej ceny zakupu. Warto zatem dokładnie zapoznać się z takimi dokumentami, jak m.in.:

  • prospekt informacyjny – przygotowanie tego dokumentu jest obowiązkiem każdego dewelopera. Znajdziesz w nim opisy zrealizowanych dotychczas inwestycji, jak również ogólne informacje na temat interesującej cię realizacji;
  • księgi wieczyste – dowiesz się z nich o ewentualnym zadłużeniu działki. W przypadku kupna mieszkania na własny użytek warto inwestować w działki pozbawione obciążeń hipotecznych. Zadłużenie może jednak pozytywnie wpływać na cenę mieszkania, co jest istotne zwłaszcza wtedy, gdy dysponujesz dużym wkładem własnym (zmniejszają się koszty obsługi kredytu);
  • plan zagospodarowania przestrzennego – to w nim będą określone przyszłe inwestycje realizowane w okolicy nabywanego przez ciebie mieszkania. Jeśli w pobliżu planowana jest droga szybkiego ruchu lub wysypisko śmieci, zyskujesz cenny atut, przydatny podczas negocjowania ceny. Oczywiście możesz również dać sobie spokój z taką lokalizacją i poszukać czegoś w przyjemniejszym sąsiedztwie;
  • biuletyny informacyjne samorządów – skorzystanie z nich stanowić może dobre uzupełnienie planu zagospodarowania przestrzennego. W biuletynie znajdziesz informacje o planowanych przez gminę inwestycjach.

Przygotuj się na negocjacje

Deweloper sprawdzony, okolica godna zaufania – można zatem przystępować do kupna! Nie tak prędko jednak. Również i ta czynność może bowiem zostać zaplanowana i przeprowadzona tak, by dać jak największe korzyści. Na negocjacjach bowiem można zyskać naprawdę wiele (przede wszystkim pieniędzy), a przy tym ryzyko ewentualnych strat jest minimalne. Szerokie pole działania dają negocjacje zwłaszcza z niewielkimi deweloperami, realizującymi stosunkowo niewiele inwestycji – to właśnie im najbardziej zależeć będzie na sprzedaży, a więc będą oni gotowi zejść z ceny w największym stopniu.

Co daje przewagę w negocjacjach?

Główne atuty w trakcie negocjacji wynikają przede wszystkim z sumiennego zapoznania się z potencjalnymi przeszkodami, jakich może przysparzać interesująca nas inwestycja. Dobrze w tym przypadku przyjść na spotkanie z notatkami, które będą zawierały wyszczególnione informacje dotyczące każdej kwestii. Dostrzeżenie i solidne uargumentowanie nawet najmniejszego problemu może bowiem decydować o ostatecznej kwocie, jaką zapłacić będzie trzeba za mieszkanie.

Zaprezentuj się od najlepszej strony

Z drugiej strony jednak sami również powinniśmy zaprezentować się od jak najlepszej strony: doskonała zdolność kredytowa wraz z „czystą” historią zadłużeń często stanowią o tym, jak postrzega nas deweloper. Warto przy tym zapoznać się również z ofertami innych inwestorów, którzy oferują lokale w podobnej okolicy. Wybranie się na rozmowy z korzystniejszą ofertą w ręku może istotnie stanowić o naszej przewadze w rozmowach.

Mieszkanie od dewelopera – co jest dla ciebie ważne?

Negocjacje prowadzą do zgody obydwu stron, ale wcześniej warto zawrzeć kilka kompromisów ze sobą. Czy w przyszłym mieszkaniu są rzeczy, z których możemy w naszym nowym lokum zrezygnować? Czy istotna jest dla nas bliskość szkół i przedszkoli, czy może nie gra żadnej roli? Czy jesteś w stanie zainteresować się najmniej popularnym w ofercie dewelopera mieszkaniem? To tylko niektóre z atutów, którymi można poprzeć negocjacje. Ważny jest również czas, w którym decydujemy się na kupno: „dziura w ziemi” kosztuje zazwyczaj o wiele mniej, niż mieszkanie „pod klucz”, lecz zarazem wydłuża się czas potrzebny na spłatę kredytu.

Czy należy unikać negocjacji?

Gdy kupujemy mieszkanie od dewelopera, należy pamiętać o tym, że przedstawiciele spółki są doskonale przygotowani do prowadzenia rozmów negocjacyjnych. Nie znaczy to jednak, że należy unikać tej dla niektórych kłopotliwej kwestii. Pamiętać przy tym należy, że każda zaoszczędzona złotówka w przyszłości będzie warta o wiele więcej ze względu na mniejsze odsetki naliczane do kredytu. Dobrze jest zatem targować się twardo, ale jednocześnie z głową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here