Idealne płytki do łazienki

Design i wykończenie to elementy, na które zwracamy najwięcej uwagi, wybierając płytki do łazienki. Ale czy płytki do tego pomieszczenia powinny mieć inne cechy niż płytki stosowane w kuchni czy przedpokoju? Płytki w łazience powinny odznaczać się szczególną trwałością, którą rozumiemy przez odporność na ścieranie, ale i działanie wysokich temperatur. Jakie jeszcze warunki powinny spełniać płytki łazienkowe, które uznamy za idealne do łazienki?

Format płytek i kształt płytek 

Na podłodze w łazience powinny znaleźć się płytki o większym niż standardowy formacie. To ułatwia mycie, ale i może sprawić, że przestrzeń zostanie optycznie powiększona. Duże (powyżej 120×120 mm) płytki, jakie wybieramy na podłogę w łazience, nie powinny być bardzo wzorzyste, chyba że wymaga tego ogólna aranżacja. Jednak zwykle znacznie łatwiej “wyczarować” przytulne wnętrze, koncentrując się na jednolitych płytkach na podłodze i eksperymentując ze wzorami płytek ściennych. Małe płytki tworzące podłogę mozaikową, raczej sprawdzą się przy większych powierzchniach lub aranżacjach minimalistycznych. Oczywiście nie wszystkie płytki muszą być kwadratowe. W łazience świetnie sprawdzają się połączenia wielokątów (heksagonalna mozaika) z kwadratami oraz płytki imitujące ceglane ściany.

Zdobienia płaskie i faktury 

Na podłodze najlepiej sprawdzą się wzory płaskie i delikatne. Kwiaty, motywy i pojedyncze dekory nadają się na ściany bardziej niż na podłogę. Płytki łazienkowe na ścianach mogą składać się z części jednolitej, np. białej oraz pasów wykonanych z płytek o wzorzystych motywach. Nieźle wyglądają też płytki tworzące lamperię, czyli jednolite ze wzorzystym pasem na wysokości kilkudziesięciu centymetrów – to ładnie odcina część podłogową od ściennej. 

Dla optycznego powiększenia pomieszczenia warto zastosować inny odcień i fakturę płytek łazienkowych pod prysznicem czy nad wanną, a inny rodzaj płytek na część z lustrem. Można się pokusić również o optyczne odcięcie miejsca, gdzie mieści się toaleta i wykorzystać do tego celu ciemniejsze płytki niż w pozostałej części łazienki, np. drewnopodobne. 

Właściwości aranżacyjne

Nie w każdej łazience będą dobrze wyglądać duże płytki, które czasem nie sposób odpowiednio przyciąć, by uzyskać pożądany efekt. Nierzadko jeszcze przed wyborem wielkości i kolorów płytek warto zastanowić się, w jaki sposób płytki będą “się kończyć” przy brzegach wanny, czy sposób ich układania (cegiełka, jodełka) będzie pasował do zaaranżowanej wnęki prysznicowej czy jako dekoracja podmurówki do wanny. Sposób układania płytek to wbrew pozorom ważny element w planowaniu przestrzeni łazienkowej. 

Wymagania techniczne 

Klasa ścieralności czy właściwości antypoślizgowe to cechy ważne w przypadku płytek łazienkowych. To, czy będzie się na płytki komfortowo wchodzić bosą stopą, nie pozostaje bez znaczenia, dlatego warto zaufać producentom i wybierać takiego rodzaju płytki, które dedykowane są danemu pomieszczeniu. Czasem wybór płytek kuchennych do łazienki będzie oznaczał ich słabe przystosowanie do typowo łazienkowych warunków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here