Czego unikać przy wyborze instalacji fotowoltaicznej?

Źle dopasowana instalacja fotowoltaiczna nigdy nie będzie spełniać swojego zadania. Właśnie dlatego taż ważne jest to, abo podczas wyboru odpowiedniego systemu sprawdzić wszystkie najistotniejsze parametry. Pamiętajmy, ze jest to inwestycja na długie lata. Awaryjna instalacja nie tylko zakłóca komfort użytkowania, ale również jest kosztowna w utrzymaniu. Każda usterka będzie nas sporo kosztować. O czym należy pamiętać podczas wyboru instalacji fotowoltaicznej?

Wybór najtańszego wykonawcy

Wiele osób podczas doboru instalacji fotowoltaicznej pragnie zaoszczędzić. Jest to dość spory wydatek, jednak warto wiedzieć, że to inwestycja na około 30 lat. Wybór najtańszego wykonawcy nie jest najlepszym pomysłem. Przede wszystkim nie będziemy mieć żadnej pewności, że są to fachowcy godni zaufania. Znacznie rozsądniej jest postawić na renomowane przedsiębiorstwo, które cieszy się zaufaniem wśród klientów. Dobrze jest sprawdzić opinie na temat interesującego nas wykonawcy. Oczywiście nie oznacza to, że musimy decydować się na najdroższe usługi. Trzeba jednak pamiętać, aby kierować się zdrowym rozsądkiem.
Doświadczenie firmy montażowej również ma duże znaczenie. Jeśli przedsiębiorstwo istnieje na rynku kilkanaście lat, to możemy mieć pewność, że cieszy się ona zainteresowaniem klientów. Powinniśmy uważać na nowo powstałe działalności. Być może upadną one za rok, czy też dwa, przez co gwarancja udzielona na instalację fotowoltaiczną będzie po prostu bez znaczenia.

Niewłaściwy dobór mocy

Przed montażem instalacji fotowoltaicznej należy przede wszystkim prawidłowo oszacować niezbędną moc. Tylko w taki sposób można stworzyć optymalny system, który będzie dopasowany do rzeczywistych potrzeb. Podczas kalkulacji należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Do najważniejszych można zaliczyć:

– stopień nasłonecznienia,
– zacienienie paneli fotowoltaicznych,
– kąt padania promieni słonecznych zmieniający się w ciągu dnia,
– naturalny spadek wydajności instalacji wraz z upływem czasu,
– sprawność inwertera,
– cena energii.

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni typ oraz moc inwertera. Jego sprawność przekłada się na koszty ponoszone podczas eksploatacji instalacji fotowoltaicznej. Prawidłowy dobór tego elementu jest równie ważny, co dobór mocy paneli.

Błędne umiejscowienie paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne muszą zostać umieszczone w prawidłowym miejscu. Ważne jest, aby projekt został wykonany w sposób fachowy i rzetelny. Każda zmiana podczas montażu będzie generować dodatkowe koszty, które nie były przewidziane na starcie. Po pierwsze już na etapie projektowania należy uwzględnić nośność dachu. Ponadto należy określić właściwe ulokowanie przewodów. Jest to podstawą do tego, aby eksploatacja systemu była bezpieczna i bezproblemowa.
Dobór właściwego miejsca, gdzie zostaną umiejscowione panele często przysparza wiele trudności. Właśnie dlatego projekt powinien zostać wykonany przez doświadczonego fachowca.

Zacienienie paneli fotowoltaicznych

Nie należy ignorować nawet najmniejszych zacienień paneli, gdyż znacząco obniżają one wydajność całej instalacji. Pozornie niewielkie zasłonięcie może obniżyć efektywność systemu nawet o 1/4, co jest olbrzymią stratą dla użytkownika. W większości przypadków zacienień można uniknąć, jednak trzeba przewidzieć to już na etapie projektowania. Nie zawsze jednak będzie to możliwe. W takiej sytuacji należy zastosować specjalny inwentor, który zmniejszy ryzyko utraty sprawności instalacji fotowoltaicznej.

Nieprawidłowe nachylenie paneli fotowoltaicznych

Trzeba mieć świadomość, że panele muszą być ustawione pod odpowiednim kątem względem podłoża. Optymalna wartością jest kąt 35 stopni. Każde odchylenie od normy powoduje spadek wydajności systemu. Oczywiście nie zawsze można ustawić panele idealnie pod kątem 35 stopni. Projektant musi jednak przeanalizować, jakie rozwiązanie będzie najbardziej opłacalne.

Słaba jakość urządzeń

Ważne jest, aby instalacja fotowoltaiczna składała się wyłącznie z wysokiej klasy urządzeń, które spełniają rygorystyczne normy oraz standardy. Na rynku znajdziemy wiele firm, które oferują podejrzane tanie systemy. Zwykle oszczędzają one na stosowanych urządzeniach. To właśnie ich jakość wpływa na żywotność całego systemu. Muszą być one trwałe i odporne na wszelkie uszkodzenia. Trzeba również uwzględnić specyficzne środowisko pracy, które może negatywnie wpłynąć na stan urządzeń.

Trzeba również podkreślić, że ogromne znaczenia ma także jakość przyłączy. To od przewodów zależy, czy instalacja fotowoltaiczna będzie pracować prawidłowo. Muszą być one solidne, tak aby przetrwały w doskonałym stanie długie lata. Wymiana przyłączy nie jest prosta, ani tania. Właśnie dlatego nie warto instalować słabej jakości przewodów, które mogą ulec uszkodzeniu już po kilku miesiącach.
Na uwagę zasługuje również fakt, że przewody muszą być umieszczone w właściwych miejscach. Nie mogą być one wyeksponowane na uszkodzenia. Widoczne przyłącza negatywnie wpływają również na wygląd wizualny instalacji. Stanową również spore zagrożenie dla systemu, a także użytkowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here