Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak dużą rolę w domu odgrywa dach. Z założenia ma służyć nam przez kilkadziesiąt lat, dlatego dobrze by było, żeby był solidny. Dla większości z nas konstrukcja dachu jest sporą zagadką, której nie próbujemy rozwikłać aż do momentu, gdy nie zabierzemy się za budowę własnego domu. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie popełnić żadnego błędu w wyborze materiałów do budowy dachu i ekipy, której zadaniem będzie stworzyć dach od podstaw?

Od czego zacząć?

W większości przypadków kluczowym zadaniem będzie znalezienie firmy, która zajmie się wykonaniem pokrycia dachowego od podstaw. Prawdziwi specjaliści w swoim fachu doradzą Ci, jakie materiały powinieneś wybrać i wyjaśnią, od czego zależy trwałość dachu. Na początku powinieneś zdawać sobie sprawę, że o wyglądzie dachu decyduje wyłącznie kształt i kolor dachówki, jaką zostanie pokryty. Jeśli chodzi o funkcjonalność i trwałość to warstwa zewnętrzna ma z nią niewiele wspólnego. W tym drugim przypadku zdecydowanie większą rolę odgrywa to, co znajduje się pod dachówkami, dlatego dużą wagę należy przyłożyć do wyboru podstawowych materiałów do budowy dachu.

Co z poddaszem?

Już na etapie budowy dachu musisz wiedzieć, co chcesz zrobić z poddaszem. Chcesz je zagospodarować, czy może będzie służyć Ci jedynie jako miejsce do składowania niepotrzebnych już rzeczy? W momencie, gdy chcemy na poddaszu urządzić pokoje trzeba cały teren odpowiednio zabezpieczyć i przygotować do dalszych prac remontowych, które nie byłyby konieczne, gdy poddasze nie miałoby być zagospodarowane.

Jaki rodzaj dachówki wybrać?

Największą popularnością na rynku cieszą się dachówki stalowe, które znaleźć można np. tutaj www.rajbit.pl. Pokrycia te są bardzo uniwersalne i solidne. Zazwyczaj pokryte są wielowarstwowymi powłokami ochronnymi. To właśnie od nich, a szczególnie najbardziej zewnętrznej warstwy, zależy trwałość blachy.

Na pokrycie dachu ludzie często wybierają też blachy płaskie, z których można w łatwy sposób formować poszczególne elementy, a odcięte fragmenty arkusza można wykorzystać w innym miejscu lub na obróbki. Nierzadko wykorzystuje się też stalowe blachy powlekane, rzadziej miedziane oraz cynkowo-tytanowe, które nie są tak popularne, ze względu na wysokie koszty ich zakupu. Z użytku wyszła już stalowa blacha ocynkowana ze względu na małą trwałość. W teorii największą trwałość wykazuje blacha miedziana, jeśli tylko zostanie w odpowiedni sposób zamontowana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here