Co należy wiedzieć na temat remontu dachu?

0
Co należy wiedzieć na temat remontu dachu

Nie da się ukryć, że dach to bardzo ważny element każdego budynku. Jest to nie tylko zwieńczenie budowli, ale również stanowi bardzo ważną funkcję ochronną przed warunkami atmosferycznymi. Kiedy zdecydować się na wymianę pokrycia dachowego? W jaki sposób przygotować się do remontu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Kiedy zdecydować się na wymianę pokrycia dachowego?

Część osób być może zastanawia się, kiedy warto wymienić pokrycie dachowe. Kiedy zlokalizujemy jedynie niewielkie uszkodzenia, wówczas w praktyce wystarczająca okaże się częściowa wymiana pokrycia. Jest to rozwiązanie w pełni rozsądne i ekonomiczne pod względem finansowym. Warto jednak pamiętać o tym, że istnieje pewne prawdopodobieństwo tego, że nie uda nam się dopasować wymienianych elementów. W konsekwencji niektóre miejsca mogą się wyróżniać, co nieciekawie prezentuje się pod względem wizualnym. Oczywiście znacznie bardziej problematyczne okaże się wymienianie całego dachu. Aby tego dokonać, wówczas konieczne okażą się niemałe oszczędności. W pierwszej kolejności będziemy zmuszeni do zdemontowania starej dachówki. Pomimo tego, że jest to znacznie trudniejsze rozwiązanie, to poniekąd jest to gwarancja wytrzymałości przez kolejne kilka lat. Wysokiej klasy dachy w Lublinie znaleźć można na stronie http://dachserwis.com/.

W jaki sposób przygotować się do remontu?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że najważniejszym elementem chroniącym dach jest plandeka. Jej głównym zadaniem jest skuteczna ochrona przed warunkami atmosferycznymi panującymi na zewnątrz. Będzie ona strzałem w dziesiątkę niezależnie od tego, jaki jest zakres poszczególnych robót. Dodatkowo konieczne okaże się zabezpieczenie niektórych elementów infrastruktury, które znajdują się na posesji. Należy zainteresować się doświadczoną firmą, która wykona poszczególne czynności. Specjaliści zalecają, aby wyznaczyć jedno miejsce na składowanie wszystkich odpadów, dzięki czemu polepsza się organizacja pracy.

Nowoczesne hurtownie są lepiej wyposażone niż sklepy

0
Nowoczesne hurtownie są lepiej wyposażone niż sklepy

Zakupy w hurtowni są powszechne w dzisiejszych czasach. Wiele osób od dawna realizuje większe i mniejsze potrzeby częściej w hurtowni niż w sklepie. Dotyczy to wielu branż, również – elektrycznej. W przeszłości do hurtowni chodziło się wtedy, gdy potrzeba było większej ilości materiałów, np. kabli, gniazd elektrycznych czy różnego typu przełączników. Obecnie klienci wybierają się do hurtowni elektrycznej i każdej o wiele częściej. Dotyczy to również mniejszych i jednorazowych zakupów.

Dlaczego hurtownia, a nie sklep?

Wybór materiałów w hurtowni jest bardzo duży. Markowe produkty od  różnych producentów to okazja na dokonanie najlepszego wyboru. W sklepie klienci zdani są na wybór produktu spomiędzy jednego, dwóch czy trzech producentów. Hurtownie elektryczne oferują swoim klientom tak duży wybór materiałów, że klienci zmuszeni są konsultować wybór z pracownikami.

W hurtowniach można kupić więcej i taniej. To wielka zaleta zakupów w tym miejscu. Przy zakupie większej ilości, można otrzymać rabat. Zachęca to klientów do realizowania zakupów właśnie w hurtowniach, a nie w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Personel sklepu nie jest tak dobrze przygotowany do obsługi klienta. Pracownik hurtowni musi się stale dokształcać, ma na co dzień kontakt z wieloma producentami. Częste dostawy produktów wymuszają edukację i bycie na bieżąco z wiedzą na temat np. elektryczności.

Doradztwo na każdym etapie zakupów w hurtowni

Klienci wybierający się na zakupy do hurtowni elektrycznej nie muszą obawiać się, czy znajdą określony produkt i czy pojawi się problem z wyborem. Pracownicy hurtowni są po to, aby pomagać i wspierać klientów na każdym etapie zakupów. Można na nich liczyć. Są przygotowani, gdyż nieustannie się dokształcają, poszerzają wiedzę na ten temat. Wybór produktów np. w hurtowni elektrycznej zawsze będzie udany. Można liczyć na fachową poradę pracowników, którym zależy na satysfakcji i zadowoleniu klientów. Od tego zależy rozwój i powodzenie każdej branży.

Czy hurtownie realizują usługi?

Nowoczesne hurtownie https://www.elektrospark.pl/, które stale się rozwijają, jak np. hurtownie elektryczne, oferują klientom również szeroką paletę usług. Klient może zlecić pracownikom hurtowni wykonanie oświetlenia na swojej posesji. Może też skorzystać z usługi budowy stacji transformatorowej czy linii wysokiego napięcia. Wykonanie pomiarów czy sprawdzenie poprawności działania linii energetycznej to jedna z usług, których podejmują się współczesne hurtownie elektryczne.

Nowoczesne hurtownie to prężnie rozwijające się przedsiębiorstwa, które poszerzają swoją ofertę w trosce o potrzeby klientów.

Dotacje do fotowoltaiki – z jakich form dofinansowania skorzystasz we Wrocławiu?

0
Dotacje do fotowoltaiki

Średni koszt instalacji fotowoltaicznej w naszym kraju wynosi około 25 tysięcy złotych. Taka kwota pozwoli wykonać instalację o mocy około 5,5 kWp, która będzie wystarczająca na potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego. Nadal jednak mówimy o sporym wydatku, na którego poniesienie nie każdy może sobie pozwolić. Na szczęście w Polsce działają różne programy dotacji do fotowoltaiki oraz inne formy wsparcia finansowego dla inwestorów, którzy chcą znacznie obniżyć rachunki za prąd (lub wręcz je wyzerować). Sprawdź, z jakich opcji mogą skorzystać prosumenci we Wrocławiu i regionie.

„Mój Prąd”

Zaczynamy od najpopularniejszego programu wsparcia dla osób inwestujących w fotowoltaikę. Dotację w wysokości do 3000 złotych może otrzymać każda osoba fizyczna będąca właścicielem indywidualnego budynku mieszkalnego, która udokumentuje wydatki na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy między 2 kWp a 10 kWp.

Jak dostać dofinansowanie? Pierwszym krokiem jest zlecenie doboru instalacji i montażu paneli fotowoltaicznych wyspecjalizowanej firmie, która w dodatku oferuje swoim klientom kompleksową obsługę – czyli załatwia za nich wszelkie formalności oraz dostarcza im komplet dokumentów niezbędnych do ubiegania się o dotację z programu „Mój Prąd”.

Z takiego wsparcia mogą skorzystać klienci Sun For You, jednej z najbardziej renomowanych firm montujących panele fotowoltaiczne w dolnośląskim – https://sunforyou.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-we-wroclawiu/.

Wniosek o dofinansowanie składamy elektronicznie przez stronę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – https://mojprad.gov.pl. Procedura akceptacji wniosku może potrwać nawet kilka miesięcy i wydłużyć się w razie stwierdzenia jakichś braków. Tym bardziej warto tutaj skorzystać ze wsparcia profesjonalistów z zakresu montażu fotowoltaiki, którzy zadbają o skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów oraz pomogą prawidłowo wypełnić wniosek.

Ulga termomodernizacyjna

Uzyskanie tego wsparcia jest jeszcze łatwiejsze, a na pewno mniej czasochłonne. Ulga termomodernizacyjna przysługuje każdemu podatnikowi, który poniósł wydatki związane z np. montażem fotowoltaiki. Dotyczy to zarówno właścicieli, jak i współwłaścicieli budynków mieszkalnych.

Ważne!

Ulga jest przyznawana każdemu z osobna, dlatego jeśli np. małżonkowie są współwłaścicielami tego samego budynku, w którym zostały poniesione wydatki termomodernizacyjne, to ulgę liczymy podwójnie.

Wysokość ulgi termomodernizacyjnej może wynieść do 53 tysięcy złotych i można ją odliczać przez kilka lat. O tę kwotę pomniejsza się wysokość należnego podatku dochodowego, co w praktyce oznacza, że większość podatników otrzyma spory zwrot po wysłaniu swojego rocznego zeznania.

„Czyste Powietrze”

Nie każdy wie, że również ten program rządowy umożliwia uzyskanie dotacji do fotowoltaiki we Wrocławiu. „Czyste Powietrze” obejmuje dofinansowanie nie tylko do wymiany źródła ciepła, okien czy docieplenia budynku, ale także do montażu instalacji fotowoltaicznej.

W ramach tego programu można uzyskać dotację do 30 000 złotych (wariant podstawowy) lub do 37 000 złotych (wariant rozszerzony). Z tej opcji skorzystają właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Szczegóły na temat programu „Czyste Powietrze” i zasad przyznawania dofinansowania do fotowoltaiki można znaleźć na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/.

Dotacja dla przedsiębiorców

Panele fotowoltaiczne dla firm cieszą się coraz większą popularnością z uwagi na drastycznie rosnące koszty zakupu energii. Przedsiębiorcy także mają możliwość skorzystania z różnych opcji dofinansowania – z myślą o nich został uruchomiony program „Energia Plus”.

Umożliwia on uzyskanie dotacji do fotowoltaiki nawet do kwoty 50 000 złotych oraz zdobycie preferencyjnej pożyczki pokrywającej do 85 proc. kosztów wykonania instalacji. Nabór wniosków do aktualnej edycji programu trwa do 17 grudnia (lub do wyczerpania puli środków), a szczegóły można znaleźć na stronie NFOŚiGW.

Dodajmy, że sprawdzonym wykonawcą instalacji fotowoltaicznych dla biznesu we Wrocławiu i regionie jest firma Sun For You, z której ofertą zapoznasz się na stronie https://sunforyou.pl/.

Wybór odpowiedniej puszki elektrycznej

0
Wybór odpowiedniej puszki elektrycznej

Producenci oferują różne puszki instalacyjne, co umożliwia dopasowanie ich do tego, jaka instalacja znajduje się w danym miejscu. Często stosowane są puszki podtynkowe, które z reguły montowane są w budynkach mieszkalnych. Jeżeli jednak masz wątpliwości, jakie puszki połączeniowe wybrać, przed zakupem sprawdź parametry produktu.

 1. Sprawdzone puszki elektryczne
 2. Do czego służą puszki instalacyjne?
 3. Jak montować puszki podtynkowe? 

Dzięki temu unikniesz ryzyka, że puszka podtynkowa nie sprawdzi się przy instalacji i nie umożliwi zainstalowania modułów elektronicznych, które mają kluczowe znaczenie. Jeżeli natomiast zależy ci na tym, aby puszki natynkowe były porządnie wykonane, skorzystaj z oferty sklepu, który sprzedaje gniazda elektryczne, akcesoria związane z oświetleniem oraz zapewnia największy wybór łączników.

Sprawdzone puszki elektryczne

Produkty, które oferuje sklep internetowy, można podzielić na kilka kategorii, które określają sposób montażu. Możesz więc wybrać modele odpowiednie przy nowoczesnych instalacjach elektrycznych, jak i takie, które sprawdzą się przy klasycznych instalacjach. Bez względu na to, czy wybierzesz puszki do ścian murowanych, czy rozwiązania natynkowe, zyskasz pewność, że ich jakość będzie na najwyższym poziomie. W puszkach można wykonać różne połączenia przewodów, więc warto wybrać model, w którym w razie potrzeby będzie można uzyskać dodatkową przestrzeń.

Do czego służą puszki instalacyjne?

Jak widać, istotnym argumentem przemawiającym za montażem tego typu osprzętu, jest to, że zabezpieczają połączenia przewodów elektrycznych. Dzięki temu nie trzeba się martwić, że przewody w ścianie zostaną uszkodzone, a w razie konieczności sprawdzenia połączenia wystarczy otworzyć puszkę. Wszystkie modele takich rozwiązań możesz znaleźć w zakładce puszki elektryczne, gdzie możesz określić stopień ochrony, cenę, tym oraz producenta. Jeżeli natomiast potrzebne ci są wymiary lub zastanawiasz się, ile kabli pomieszczą dostępne w ofercie puszki, przejdź do podstrony wybranego produktu, a znajdziesz szczegółowy opis. Możesz tu również sprawdzić, czy w komplecie znajdują się wkręty lub inne potrzebne elementy.

Jak montować puszki podtynkowe?

Montaż może wyglądać inaczej w zależności od konkretnej lokalizacji, ale z reguły wymaga wywiercenia odpowiedniego otworu i umieszczenia w nim puszki. Dostępne są specjalne nakładki, które pozwalają wiercić w tynku większy otwór, co przyśpiesza montaż puszek podtynkowych. Warto w nie zainwestować, szczególnie jeżeli ktoś często korzysta z takich narzędzi.

Z czego najlepiej zrobić szklarnię ogrodową?

0
Z czego najlepiej zrobić szklarnię ogrodową

Własna szklarnia to marzenie wielu posiadaczy ogrodów i działek. Pozwala cieszyć się smakiem wyhodowanej przez siebie ekologicznej żywności. Wbrew nazwie szklarnia wcale nie musi być zbudowana ze szkła. Coraz popularniejsze są jego zamienniki, np. poliwęglan lity. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Folia – najtańszy materiał pokryciowy

Konstrukcja szklarni powstaje zwykłe z drewna, aluminium lub stali. To jednak wybór pokrycia dachowego jest sprawą bardziej skomplikowaną. Wszystko dlatego, że to od tego zależy przepuszczalność promieni słonecznych, a więc i powodzenie w uprawie roślin. Najczęściej stosowana jest folia. To najtańsza i najszybsza opcja. Folia nie jest jednak tak trwała jak płyta poliwęglanowa czy szkło. Warto w takim wypadku wybierać specjalne folia ogrodnicze, których żywotność przewyższa zwykłe folie z marketu. Szklarnia foliowa będzie natomiast niewątpliwie lekka, może więc stać nawet na balkonie czy tarasie.

Płyty z poliwęglanu komorowego i litego

To coraz popularniejsze rozwiązanie. Do budowy pokryć dachowych szklarni wykorzystuje się zarówno płyty z poliwęglanu komorowego, jak i litego. Poliwęglan to bezpieczny zamiennik szkła, mniej od niego podatny na uszkodzenia mechaniczne. Nie tylko dobrze przepuszcza światło, ale również zatrzymuje ciepło we wnętrzu szklarni, a więc pomaga w uprawie roślin egzotycznych. Poliwęglan lity i komorowy są cięższe od folii, jednak wciąż lżejsze od szkła. Ma to znaczenie wtedy, gdy szklarnia ma stać nie bezpośrednio na ziemi, ale na podwyższeniu. Gotową szklarnię można nawet przesunąć z miejsca na miejsce, zmieniając lokalizację uprawy roślin. Niektóre warzywa czy owoce bardzo dobrze reagują na takie okresowe zmiany.

Szkło zwykłe i hartowane

Wciąż są osoby, które decydują się na budowę tradycyjnej szklarni pokrytej szkłem. Szklana szyba to opcja droższa niż folia, jednak tańsza niż płyta poliwęglanowa. Szkło równie dobrze przepuszcza światło i jest dość odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj szyb. Na rynku można znaleźć szkło hartowane, które charakteryzuje się większą wytrzymałością oraz bezpiecznym pękaniem. Szklanej szklarni nie postawimy też raczej na tarasie, gdyż jest dość ciężka.

Co więc wybrać? Poliwęglan lity i komorowy zdają się mieć najwięcej zalet. Nie oznacza to jednak, że nie należy rozważyć wszystkich dostępnych opcji. Najlepiej przeanalizować swoją sytuację i dobrać rodzaj pokrycia dachowego do swoich potrzeb, wtedy uprawa roślin będzie wyłącznie przyjemnością.

Co składa się na koszt budowy domu?

0
Co składa się na koszt budowy domu

Możliwość pracy zdalnej sprawia, że wiele osób decyduje się na budowę domu zamiast zakup mieszkania w centrum miasta. To większy metraż, ogród i swoboda. Ile jednak trzeba zainwestować w budowę domu, jakie elementy składają się na łączną sumę? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Pomocne w obliczeniu kosztów budowy domu są różne wskaźniki, które pomogą określić orientacyjną sumę. Dom często budujemy raz w życiu i na długie lata, dlatego stawiamy na solidne i funkcjonalne rozwiązania – jak profile drzwiowe aluminiowe, szczelne okna czy solidny dach. Podstawą do ustalenia wysokości kosztów jest szczegółowy projekt.

Co składa się na koszt budowy domu?

Opracowanie lub zakup gotowego projektu. Na koszt składa się zakup działki i jej uzbrojenie oraz projekt domu – gotowy lub zlecony architektowi do stworzenia na życzenie. Na etapie projektowania można poczynić znaczne oszczędności – weź pod uwagę swoje potrzeby, określając wielkość domu, liczbę sypialni, garaż, ew. piwnicę czy wielkość balkonów i tarasów.

Model budowy domu. Można zdecydować się na system deweloperski (zlecić realizację projektu jednej firmie), gospodarczy (samodzielną realizację) lub system kontraktowy (zaangażowanie wielu ekip do różnych prac). Jedna firma zamontuje profile aluminiowe drzwiowe i okienne, druga dobierze piec, a trzecia wykona elewację i prace malarskie.

Montaż instalacji. Na koszt budowy domu składa się też wykonanie poszczególnych instalacji – m.in. wodociągowej, elektrycznej, kanalizacyjnej, wykończenie elewacji czy położenie tynków. Łącznie wyniosą one około 20 proc. łącznego kosztu budowy domu.

Dodatkowo należy wybrać źródło ciepła, które zdecyduje o kosztach ogrzewania domu i naszym komforcie. Może to być m.in. piec opalany węglem, olejem opałowym lub gazem. Warto też rozważyć rozwiązania oparte na energii elektrycznej oraz wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Niższe straty ciepła będziemy też mieć, decydując się na solidne profile drzwiowe aluminiowe oraz solidne okna. Na tych elementach nie warto oszczędzać – zakup dobrej jakości profili okiennych i drzwiowych to prawdziwa inwestycja.

Wykończenie i urządzanie domu. Do takich prac zaliczamy m.in. tynkowanie ścian, prace malarskie, montaż drzwi i okien itd. – łącznie jest to około 15 proc. kosztów budowy domu. Wybór mebli, urządzanie kuchni oraz łazienek, wreszcie aranżacja ogrodu to najprzyjemniejsze prace końcowe. Po ich wykonaniu można się w zasadzie przeprowadzać do nowego domu i inwestować w dodatki wpływające na jego charakter.

Biokominki – doskonały wybór dla każdego

0
Biokominki

Aby odpoczynek w domowym zaciszu był jeszcze lepszy, dobrze jest wprowadzić do niego elementy nadające przytulnego charakteru. Doskonale w tej roli sprawdzi się biokominek. Warto jednak pamiętać, że kominek ekologiczny na biopaliwo nie służy jako źródła ogrzewania. Pełni funkcję głównie dekoracyjną. Jest idealnym rozwiązaniem do mieszkań. Dzięki niemu nie trzeba być właścicielem domu jednorodzinnego, aby móc cieszyć swój wzrok widokiem przyjemnego ognia.

Biokominki występują w wielu wersjach

Ten element dekoracyjny wykonywany jest z różnych materiałów. Wybierając kominek warto upewnić, że użyte do jego produkcji składniki co w pełni niepalne i bezpieczne. Powinny posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające ich wytrzymałość. Konstrukcja wykonywana jest zazwyczaj ze stali. Inne elementy, które mogą być użyte w takiej zabudowie to szkło, kamień, beton lub płyta MDF.

Każdy kominek bio składa się z: obudowy, wyfrezowanej szklanej osłony, podstawy a także paleniska.

Biokominek może być opalany dwoma rodzajami paliwa. Jednym z nich jest żel. Alternatywą dla niego jest paliwo płynne. Oba te składniki posiadają w swoim składzie łatwopalny alkohol etylowy.

Kominki łatwo jest dopasować do wymiarów pomieszczenia. Najpopularniejsze są te wolnostojące, które można ustawić w dowolny sposób. Kominki często wieszane są na ścianie. Dzięki estetycznie wykończonej konstrukcji nie szpecą ściany a wręcz stanowią rodzaj dekoracji. Dla posiadaczy niewielkich pomieszczeń też jest pewna opcja. Można wykorzystać wnęki i wkomponować w nie kominki do zabudowy. Znaleźć można także kominki połączone z meblami oraz te dedykowane do ogrodu.

Zalety biokominków

Bycie posiadaczem kominka na biopaliwo niesie ze sobą wiele korzyści. Można cieszyć się przyjemnym ogniem przez cały rok. W dowolnym momencie można taką dekorację schować. Aby ją zainstalować nie wymaga się szybów wentylacyjnych i ciągów. Kominek na biopaliwo po włączeniu jest całkowicie bezwonny. W wyniku spalania biopaliwa nie powstaje też nieprzyjemny dym. Wadą, która może zniechęcać do zakupu takiego elementu, są stosunkowo duże koszty paliwa.

Biokominki ferretti – szeroki wybór w korzystnej cenie

Trudno jest wybrać najlepsze biokominki – sklep, w którym dokonamy zakupu powinien cieszyć się pozytywnymi opiniami klientów. Taki właśnie jest Ferretti. Ta marka oferuje kilka modeli do wyboru. Dzięki temu każdy będzie w stanie wybrać biokominek ferretti dopasowany do wystroju swojego domu. W ich ofercie znaleźć można kominki ekologiczne z białą zabudową w stylu klasycznym. Dysponują również szklanymi, minimalistycznymi modelami. Takie idealnie wpiszą się w charakter ultra nowoczesnych pomieszczeń. Biokominek w tarasie lub ogrodzie? Dlaczego nie! Ferretti posiada w sprzedaży kominki zewnętrzne przypominające kształtem klasyczne palenisko. Każdy domownik będzie mógł poczuć się jak podczas pobytu na ognisku.

Remont: jak prawidłowo łączyć materiały wykończeniowe?

0
materiały wykończeniowe

Początkującym trudno sobie wyobrazić, jak wybrane materiały będą wyglądały razem: kolor ścian może okazać się ciemniejszy niż wyglądał na próbniku, a kolorowy kwiatowy ornament na kafelkowym obramowaniu po ułożeniu może doprowadzić Cię do szału. Projektantka wnętrz Magda Knappe opowiada o tym, jak nauczyć się dobierać materiały jak profesjonalista.

Tak więc przed Tobą stoi mieszkanie lub dom, które planujesz wyremontować lub urządzić. Są szanse, że masz podstawową wiedzę na temat ulubionych i nielubianych kolorów. Prawdopodobnie oglądałeś już przykłady nowoczesnych wnętrz w czasopismach i na stronach internetowych, i już wiesz, że, na przykład, nie chcesz w swoim wnętrzu widzieć mnóstwo szkła i metalu lub surowości cegły a chcesz więcej drewna i tekstyliów lub odwrotnie. Aby zastosować odpowiednią kolorystykę, dobrze jest najpierw rozważyć umiejscowienie mieszkania/domu względem stron świata.

Strony świata

Przestronne pokoje z wysokimi sufitami, okna wychodzące na południe lub południowy wschód pozwalają podjąć najbardziej odważne decyzje: ciemne ściany, podłogi, a nawet sufit. W takich wnętrzach, można również zastosować jaskrawe kolory i skomplikowane wzory. Możesz także użyć ciekawych form architektonicznych i kolorowych tekstyliów. Jeśli okna wychodzą na stronę północną a dodatkowo pomieszczenie jest małe i niezbyt wysokie, lepiej wybrać jasne kolory do dekoracji pomieszczenia. Możesz sztucznie stworzyć cieplejszy nastrój – drewno doskonale Ci w tym pomoże.

Kolorystyka pokoju

W małych salonach lub w kuchni na ściany lepiej wybrać jasne odcienie zimnych lub ciepłych kolorów. Możesz użyć materiałów o wyraźnej fakturze – postarzanej deski na podłodze, tapety z małym wzorem lub tynku lub farby strukturalnej. Generalnie w małych pomieszczeniach akcent kolorystyczny najlepiej zastosować na podłodze, ponieważ neutralne i jasne ściany optycznie powiększają przestrzeń. Jeśli Twój wybór padł na ściany i chcesz, aby przyciągnęły uwagę, użyj dla równowagi delikatniejszego wzoru na podłodze.

Zobacz również artykuł kolory do salonu.

Przewodnik po kombinacjach

Przy wyborze materiałów podłogowych i ściennych ważne jest, aby współgrały ze sobą. Jeśli chcesz zaakcentować podłogę, nie musisz wcale wybierać ciemnych odcieni kolorów. W tym celu można zastosować różne szerokości deski lub oryginalny kształt płytek, zastosować ciekawy układ (np. układanie desek w jodełkę francuską lub zwykłą). W wariancie z płytkami możesz połączyć powierzchnie matowe i błyszczące, układać wzory o różnych kolorach i kształtach. Przy tych technikach ważne jest, aby nie przeciążać wzorem pomieszczenia. Lepiej wybrać jeden odcień farby lub mały, nie kontrastowy wzór na tapecie.

Sekret ekskluzywnych wnętrz polega na tym, że przy ich tworzeniu autorzy ograniczyli się w doborze materiałów wykończeniowych, nie starając się zastosować „wszystkich najlepszych naraz”. Im mniej kombinacji i opcji, tym lepiej. I jeszcze jeden ważny niuans: jeśli jeden z wybranych materiałów ma delikatną fakturę i jasny odcień, reszta powinna go uzupełniać, a nie przytłoczyć.

Zobacz również stronę projektanta https://mkdezere.eu/

Jonizatory dla wymagających

0
Jonizatory dla wymagających

Czym tak właściwie są jonizatory powietrza? To urządzenia, które za pomocą jonizacji neutralizują wirusy, bakterie, grzyby czy alergeny, znajdujące się w powietrzu. Jonizacja z kolei to proces, który naturalnie występuje w otaczającej nas przyrodzie. Dzięki jonizacji, z obojętnych atomów lub cząsteczek powstają jony – kationy (jony dodatnie) lub aniony (jony ujemne). Tak naładowane atomy zaczynają „szukać” jonu o ładunku przeciwnym, żeby się z nim połączyć. Dzięki temu szkodliwe cząsteczki zostają zneutralizowane i nie stanowią już zagrożenia dla naszego zdrowia. Korzyści, jakie można uzyskać ze stosowania jonizatora powietrza to między innymi:

 • poprawa ogólnego samopoczucia nastroju
 • mniejsze ryzyko wystąpienia objawów alergii
 • poprawa komfortu życia u osób z chorobami układu oddechowego
 • poprawa jakości snu
 • polepszenie koncentracji, zwłaszcza podczas nauki czy pracy
 • neutralizacja nieprzyjemnych zapachów w domu/mieszkaniu

Sklep O3ozon oferuje różne rodzaje jonizatorów, które mogą się okazać odpowiedzią na specjalne potrzeby osób z alergiami, astmą oskrzelową czy chorobami płuc – szczególnie wymagających czystego powietrza. Przy użytkowaniu jonizatora powietrza koniecznie należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Jeśli ma mieć wyłącznie pozytywny wpływ na nasze zdrowie, nie powinno się używać go przez cały czas. Zbyt sterylne powietrze może doprowadzić do osłabienia układu odpornościowego, a to już prosta droga do infekcji i innych, groźnych chorób. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia dobrze jest zwrócić na fakt, czy został on wyprodukowany przez renomowaną firmę oraz czy posiada odpowiednie atesty. Jeśli będziemy użytkować jonizator zgodnie z jego przeznaczeniem i wytycznymi producenta – nie będziemy musieli się martwić negatywnymi konsekwencjami.

Jak działa jonizator powietrza?

Urządzenie wyposażone jest w dwie elektrody – jedną naładowaną dodatnio, a drugą ujemnie. Przepływa przez nie prąd o dużym natężeniu, a cały proces jonizacji składa się z pięciu głównych etapów:

 1. Rozkład cząsteczek tlenu na jony ujemne oraz cząsteczek wody na jony dodatnie.
 2. Przyciągnięcie do siebie cząsteczek wody przez nowo powstałe jony.
 3. Ustabilizowanie i uwolnienie do pomieszczenia jonów tlenu i wodoru.
 4. Neutralizacja patogenów, znajdujących się w otoczeniu, poprzez osadzenie się na nich i zniszczenie ich błon.
 5. Opadanie na podłogę unieszkodliwionych bakterii, wirusów, grzybów oraz alergenów.

Zneutralizowane patogeny należy na sam koniec wciągnąć przy pomocy odkurzacza. Pamiętajmy, że neutralizacja szkodliwych cząsteczek to jedno, ale regularne i częste sprzątanie to drugie. Jeśli chcemy zadbać o nasze dobre samopoczucie, jonizator powietrza będzie doskonałym wyborem – sprawdzi się u każdej, nawet zdrowej osoby. Jego pracę należy jednak wspomóc poprzez dbanie o porządek w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień.

Szukasz nowoczesnej lampy do salonu? Poznaj trzy hity sklepów z oświetleniem

0
lampy do salonu

Świat lamp do salonu oferuje tak imponującą różnorodność, że czasami można aż poczuć się przytłoczonym tym bogactwem wyboru. Jeśli lubisz geometryczne bryły, innowacyjne rozwiązania i minimalistyczny design, to swoje poszukiwania możesz zawęzić do działu z nowoczesnym oświetleniem. A i tu czeka na ciebie wiele niezwykłych projektów. Sprawdź, jakie lampy do salonu biją obecnie rekordy popularności.

Innowacyjne lampy LED

Jeszcze do niedawna od czasu do czasu trzeba było wymieniać żarówki. Dziś praktycznie nikt już nie ma w domu zapasowych lamp, ponieważ w wielu domach pojawiła się technologia ledowa. Kolejnym krokiem po żarówkach diodowych są nowoczesne lampy sufitowe do salonu z oprawami, w których umieszczone są diody LED. W ten prosty sposób można ukryć żarówki i podnieść poziom estetyki pomieszczenia.

Ponadto oprawa lampy LED rozmywa nieco światło, dzięki czemu jest ono przyjemne dla oka i nie powoduje zmęczenia. Co ciekawe, wiele modeli pozwala na tworzenie niepowtarzalnych efektów np. zmiany koloru światła. Dość często można również przy pomocy specjalnego pilota kontrolować natężenie emitowanego światła. Dzięki takim opcjom można sprawić, że salon w ciągu kilku chwil może przemienić się z oazy relaksu w domową dyskotekę.

Minimalistyczne plafony

Ten typ oświetlenia to idealna propozycja dla właścicieli małych lub niskich mieszkań, choć oczywiście można skorzystać z tej opcji także w przypadku większych pomieszczeń. Plafon przylega do sufitu, dzięki czemu nie zajmuje zbyt dużo miejsca. W dużym salonie warto postawić na modele z szeroką oprawą, które są dostępne w internetowym sklepie Mariner. W ten sposób można pozbyć się wrażenia pustki w pokoju.

Z kolei w niewielkich, niskich pomieszczeniach można śmiało sięgnąć po nawet najbardziej minimalistyczne lampy, które w przypadku koloru zbliżonego do farby na suficie mogą być niemal niezauważalne. Ten prosty trik może pomóc w optycznym powiększeniu salonu. Ponadto wiele plafonów jest wyposażonych w technologię LED i związane z nią funkcje, dzięki czemu można zadbać o wyjątkową atmosferę w mieszkaniu.

Designerskie żyrandole

Choć znalezienie lampy do dużego salonu może być sporym wyzwaniem, to jednocześnie daje naprawdę ogromne pole do popisu. Podczas poszukiwań nie trzeba przejmować się gabarytami i można sobie śmiało pozwolić nawet na sporych rozmiarów żyrandol. Wbrew pozorom ten rodzaj oświetlenia nie musi oznaczać kaskady kryształków i może być naprawdę nowoczesnym dodatkiem z nutą minimalizmu.

Najlepszym dowodem na to są designerskie żyrandole z kilkoma piętrami, które są po prostu połączonymi ze sobą geometrycznymi bryłami różnej wielkości. Taki projekt może sprawdzić się zarówno w salonie w stylu loftowym, jak i w klasycznych aranżacjach w nowoczesnej odsłonie. Wzrok na pewno trudno będzie również oderwać od lamp z fantazyjnie wygiętymi ramionami i żarówkami bez kloszy, które idealnie pasują do industrialnych klimatów.

ZOBACZ TEŻ