Inteligentny dom – zobacz jakie możliwości daje Ci dzisiejsza technologia!

0

Rozwój technologii oraz wprowadzanie na rynek coraz bardziej nowoczesnych urządzeń zapewnia użytkownikom wiele możliwości. Coraz więcej mówi się też o inteligentnych domach, czyli budynkach, w których sprzęt AGD, oświetlenie, ogrzewanie lub klimatyzacja są zautomatyzowane i działają zgodnie z preferencjami domowników.

Jak wybrać żarówkę LED?

0

Są trwałe, ekologiczne i ekonomiczne. Nic więc dziwnego, że żarówki LED są w naszych domach coraz popularniejsze. Jak jednak wybrać najlepszy model?

Lakier do drewna – wszystko, co chciałbyś o nim wiedzieć

0

Wiele osób miewa problemy z prawidłowym dopasowaniem lakieru do podłogi drewnianej. W artykule poruszamy istotne kwestie, które ułatwią ten proces i sprawią, że podłoga nabierze odpowiedniego wyglądu.

Jak oświetlać budynek z zewnątrz?

0

Posiadacze domów jednorodzinnych i ogrodów mają do rozwiązania nie tylko problem instalacji elektrycznej i oświetlenia wnętrza, ale także kwestię lamp umieszczonych na zewnątrz budynku i w ogrodzie. Problem ten – na szczęście – wynika przede wszystkim z ogromu możliwości. Pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać, brzmi: oświetlenie czysto praktyczne, czy także dekoracyjne?

Żeby nikt się nie przewrócił

Budynki bywają ładne, piękne i… ładne inaczej. Posiadacze tych ostatnich, którzy nie mogą się poszczycić architekturą miejsca, w którym mieszkają, zdecydują się z reguły na oświetlenie czysto praktyczne, uzupełnione ewentualnie dekoracjami świetlnymi w ogrodzie. Dla oszczędności użyją więc lamp solarnych z czujnikami zmierzchowymi, zapalających się samoczynnie o zmierzchu i gasnących o świcie. Takie lampy wyznaczą ścieżki lub dojazd do garażu.

Oświetlić trzeba też drzwi wejściowe do budynku, schodki (jeśli są) oraz, jeżeli budynek wyposażony jest w domofon z kamerą, także miejsce, w którym staje przybysz. Tu przydadzą się kinkiety z czujnikami ruchu. Zasilane z sieci 230 V nie zużyją dużo energii, ponieważ włączać się będą tylko na krótki czas po wykryciu zbliżającej się osoby. Warto przy zakupie zainteresować się czułością czujnika, bo na polskich osiedlach willowych nader często widać lampy zapalające się zawsze, ilekroć ktoś przechodzi chodnikiem obok budynku. To zupełnie niepotrzebne.

Kinkiety dekoracyjne

Jeżeli mamy się czym pochwalić, jeśli chodzi o budynek lub ogród, możemy użyć światła, które wydobędzie ich walory. Posłużą do tego kinkiety zewnętrzne, które podkreślą np. urodę fasady budynku. Ważny będzie przy tym nie tylko dobór miejsc instalacji, ale też natężenia i siły światła. Trzeba brać przy tym pod uwagę i to, by zewnętrzne oświetlenie nie przeszkadzało w nocy domownikom, wdzierając się przez okna np. do sypialni. Ten problem mogą jednak rozwiązać rolety zewnętrzne lub okiennice.

Kinkiety muszą być bezpieczne!

Nie wolno zapominać ani na chwilę o tym, że lampy przeznaczone do świecenia na dworze muszą być bezpieczne, a więc odporne na wszelkie czynniki atmosferyczne, w tym na ulewny deszcz, śnieg i wnikanie ciał obcych, w tym pyłu. Nie może im szkodzić upał ani nagrzewające klosz promienie słoneczne, a konstrukcja i mocowanie muszą być na tyle solidne, żeby przetrwały huraganowe wiatry, które od jakiegoś czasu pojawiają się także w Polsce.

Trzeba zatem sprawdzać tzw. International Protection Rating, czyli stopień ochrony IP. Mówiąc najkrócej, lampa przeznaczona do instalacji na zewnątrz powinna mieć IP co najmniej 54 lub inne, ale takie, w którym druga cyfra jest wyższa niż 4 (np. 5 to ochrona przed strugą wody o objętości 12,5 l na minutę, lejącą się na obudowę z dowolnej strony).

Mozaika szklana – elegancka i praktyczna ozdoba kuchni

0

Na kuchennych ścianach najlepiej sprawdzają się materiały, które chronią przed wodą, tłuszczem i zabrudzeniem żywnością. Przez lata w kuchniach kładziono płytki ceramiczne, jednak obecnie modniejsze są inne rozwiązania, jak choćby mozaiki szklane.

Estetyczne, nowoczesne mozaiki kuchenne

Mozaiki szklane cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na ich nowoczesny, estetyczny wygląd. Cechuje je również trwałość, gdyż szkło wykorzystywane do ich produkcji jest odporne na wysokie temperatury, detergenty, kontakt z żywnością oraz wilgoć. Mozaiki szklane są łatwe w czyszczeniu, gdyż wystarczy regularnie przecierać je wilgotną ściereczką, a w przypadku tłustego osadu – czyścić wodą z dodatkiem delikatnego detergentu lub płynu do naczyń.

Atutem mozaik jest możliwość wybierania spośród różnych wielkości szklanych kwadracików. Najmniejsze z nich mają wymiary 1,5×1,5 cm, średnie – 2,3×2,3 cm, a największe – 4,8×4,8 cm. Dzięki temu można tworzyć z nich różne wzory, wpisujące się świetnie w odmienne aranżacje wnętrz i pasujące do kuchni o różnorodnych kształtach i powierzchniach.

Jakie mozaiki szklane można kłaść w kuchniach?

W kuchniach najpopularniejsze są mozaiki jednokolorowe o wykończeniu metalicznym lub pastelowym. Niekiedy łączy się je z mozaikami brokatowymi, dobrze komponującymi się z dodatkami w  stylu glamour. Nieco rzadziej w kuchniach stosuje się szkiełka różnobarwne, metalizowane lub w kształcie heksagonów. W nowoczesnych wnętrzach dobrze wyglądają natomiast szkiełka ozdobione drukiem cyfrowym – nadrukowuje się na nie dowolne obrazy, często przygotowywane na specjalne zamówienie klienta.

Co ważne, mozaiki szklane można łączyć ze szklanymi panelami, płytkami ceramicznymi lub innymi materiałami. Dzięki temu ma się niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne, a kuchnia jest jednocześnie chroniona przed zabrudzeniami, wilgocią i innymi szkodliwymi czynnikami.

Jak przebiega proces wykonywania mozaik szklanych?

Proces wykonywania mozaiki szklanej obejmuje kilka etapów. Pierwszym z nich jest odpowiednie formowanie tafli szkła w odpowiednie szklane kostki. Następnie zaokrągla się ostre krawędzie. Później zdobi się mozaikę za pomocą sitodruku, natrysku, druku cyfrowego lub metalizacji. Na koniec gotowe kostki nakleja się na siatkę, która umożliwia ich przymocowanie do ściany. Ścianę oczyszcza się dokładnie z kurzu i pyłu, a następnie pokrywa się ją cienką warstwą kleju. Na kleju układa się mozaikę, delikatnie ją dociskając.

Czym są ogrody wertykalne?

0

Ogród kojarzy nam się z dużą przestrzenią, na której znajdują się rabaty kwiatowe, ogródek warzywny, niewielki sad, krzewy róż i innych roślin kwitnących, a pomiędzy nimi wiodą kręte ścieżki wysypane żwirem. To tylko jedna z koncepcji ogrodów tradycyjnych, jaką można jednak zrealizować tylko wtedy, gdy mamy na to odpowiednio dużą przestrzeń. Tej jednak brakuje np. w dużych miastach, dlatego przy domach szeregowych lub nawet nowoczesnych apartamentowcach, można stworzyć ogród wertykalny.

Ogród wertykalny i tradycyjny

Ogrodnicy mają nieograniczone możliwości planowania i urządzania tradycyjnych ogrodów. Mogą stosować przy tym rośliny cebulowe, byliny, krzewy i drzewa, jakie łącznie tworzą przepiękne kompozycje. Szeroki ich wybór, który prezentuje między innymi strona https://dream-garden.pl sprawia, że każdy ogród poziomy może być inny i całkowicie oryginalny.

Cechy tej nie są jednak pozbawione ogrody pionowe, nazywane ogrodami wertykalnymi. Dostosowują się one do minimalnych przestrzeni, jakie są dostępne dla mieszkańców wielkich miast. Wśród gęstej zabudowy centrum metropolii trudno sobie wyobrazić, że kogokolwiek byłoby stać na wyodrębnienie obszernego ogrodu do indywidualnego użytku. Brak zielonych terenów mogą wynagrodzić żywe zielone ściany, czyli właśnie ogrody pionowe.

Takie ogrody służą zwiększaniu wydajności małych powierzchni, na których ludzie chcieliby móc obcować z naturą. Taras, balkon, czy nawet salon wewnętrzny to miejsca, gdzie bez problemu można pomieścić większą ilość roślin na żywej ścianie. Pionowy ogród ma nie tylko wartość estetyczną, ale i praktyczną – tworzy dodatkowe ilości tlenu, oczyszcza powietrze, zapewnia ochronę przed promieniami słonecznymi i może tłumić hałasy.

Ciekawy przykład ogrodu pionowego

W Londynie, w stolicy Wielkiej Brytanii, niedaleko jednej z największych atrakcji miasta – Tower of London, na fasadzie hotelu Mint w centrum miasta powstał ogród wertykalny, który rozciąga się od drugiego aż do jedenastego piętra. To żywy, piękny, zielony mur, który obecnie jest największą zieloną ścianą w całej Europie.

Został on zbudowany na bazie metalowych ram oraz systemu nawadniania, który dostarcza wodę i substancje mineralne do około 40 gatunków i ponad 4100 sztuk zimozielonych roślin. W cieniu rosną różnorodne rośliny cebulowe, czy paprocie. O gatunkach nadających się do posadzenia na „zielonej ścianie” ogrodu pionowego szerzej można przeczytać na stronie: http://dream-wall.pl. Ogród na ścianie hotelu w Londynie odwiedzający mogą zobaczyć na przykład poprzez szklaną ścianę recepcji hotelowej.

Akcesoria do domowej łazienki

0

Łazienka jest miejscem, w którym chcemy czuć się bezpiecznie i komfortowo. Gdy jesteśmy na etapie projektowania lub aranżacji łazienki w naszym domu, warto zawczasu pomyśleć o akcesoriach, które chcielibyśmy tam mieć. Oprócz wanny, prysznica, sedesu i umywalki, w łazience mogą pojawić się jeszcze inne rzeczy, które uprzyjemnią nam codzienną toaletę.

Najpopularniejsze dzielnice mieszkaniowe w Warszawie

0

Warszawa ma najwyższe ceny mieszkań w całej Polsce wśród największych miast, ale wcale nie powoduje to małego zainteresowania tymi nieruchomościami. W pierwszej połowie 2017 roku w stolicy odebrano ponad 7,5 tysiąca lokali. Jakie lokalizacje stały się najbardziej popularne w ostatnim czasie?

Jakich mebli potrzebujesz do sypialni

0

Być może duża część osób na pytanie zadane w tytule odpowie: najważniejsze jest łóżko. Oczywiście! Jest to prawda, jednak nie samo łóżko tworzy sypialnię. Istotne są również inne meble, które ułatwiają funkcjonowanie i przechowywanie (np. pościeli). Sprawdź, na jakie elementy wyposażenia postawić, aby cieszyć się wygodną i funkcjonalną sypialnią.

Jak urządzić apartament pod wynajem krótkoterminowy?

0

Podejmując decyzję o inwestycji w apartamenty do wynajęcia na okres krótkoterminowy, musimy liczyć się z tym, że sam zakup lokalu to dopiero początek. Aby wynajmować nocleg w celach turystycznych, należy odpowiednio przygotować mieszkanie, tak by zapewnić swoim przyszłym klientom wszelkie wygody i warunki maksymalnie zbliżone do tych domowych. Można oczywiście powierzyć obsługę i opiekę nad apartamentem zarządcy, ale jeśli już decydujemy się na samodzielne prowadzenie swojego lokalu, musimy pamiętać o wielu kwestiach.

ZOBACZ TEŻ