Zalety montażu rekuperacji w domu jednorodzinnym

0
Zalety montażu rekuperacji w domu jednorodzinnym

Rekuperacja nazywana jest inaczej wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Dzięki niej możemy zapewnić sobie zdrowe, jak i świeże powietrze w domu jednorodzinnym. W poniższym artykule zostaną opisane najważniejsze zalety montażu tego typu urządzeń w domach jednorodzinnych.

Rekuperacja – zalety 

Rekuperacja wpływa w znaczący sposób na komfort mieszkania, jak również stanowi synonim nowoczesności w domu. Rekuperator zapewni nam stałą, regularną wymianę powietrza, wpłynie również na zmniejszenie kosztów ogrzewania. System ten staje się coraz bardziej popularny, również pośród właścicieli domów jednorodzinnych.

Rekuperacja posiada dużo więcej zalet, pośród których należy wymienić:

  •  sprawną wentylację pomieszczeń – rekuperacja zapewni sprawną wymianę powietrza. Ponadto powietrze, które jest dostarczane do pomieszczeń będzie całkowicie oczyszczone, a co za tym idzie zdrowsze. Możemy pozbyć się z pomieszczeń nieprzyjemnych zapachów, wilgoci, czy nadmiaru dwutlenku węgla,
  • oszczędzanie na wentylacji – jeśli zainstalujemy rekuperację możemy zrezygnować z części kominków dachowych i wentylacyjnych. Nie musimy mieć okien z mikrowentylacją, a nawet i w niektórych wypadkach możemy pozwolić sobie na zamontowanie tańszych przeszkleń, zamiast tradycyjnych okien,
  • oszczędzanie na ogrzewaniu – dzięki rekuperacji zmniejszeniu ulegają nie tylko koszty instalacji, ale eksploatacji systemu ogrzewania. Z uwagi na to, iż dom z zamontowaną rekuperacją ma dużo mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, koszty ogrzewania mogą zmniejszyć się nawet o 50% (jest to zależne od izolacji budynku). Można również zaoszczędzić na rozmiarze grzejników, czy też pętlach ogrzewania podłogowego,
  • świeże powietrze w domu – rekuperator zapewni nam czystość powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczeń. Zaciągane przez niego powietrze z zewnątrz jest filtrowane. Dzięki jego użyciu nie tylko powietrze będzie czyste, ale również elementy systemu będą chronione przed zabrudzeniem. Niemniej jednak należy regularnie zmieniać filtry. Ponadto warto zainstalować jonizator, który pozbawi pomieszczenia jonów dodatnich, emitowanych chociażby przez sprzęt elektroniczny, jak również poprawi jakość powietrza,
  • poprawę komfortu mieszkania – zastosowanie rekuperatora to również mniejsze ryzyko wystąpienia przeciągów (nie trzeba wietrzyć intensywnie pomieszczeń), zaś w sezonie grzewczym nie wychłodzimy domu otwierając okna. Następuje także znaczne obniżenie wilgotności w pomieszczeniach. Możemy też skutecznie i szybko pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.

Źródło: https://www.wojwent.com/rekuperacja/montaz/

Henryk Wieloch

GSM: 662-219-907

”WOJWENT” Wieloch spółka jawna

42-165 Lipie k/Częstochowa

NIP: 574-206-42-68

www.wojwent.com

biuro@wojwent.pl

Jak założyć ogród wertykalny we wnętrzu?

0
Jak założyć ogród wertykalny we wnętrzu?

Zieleń we wnętrzach stanowi naturalny filtr powietrza, wprowadza harmonię i pomaga się zrelaksować. Tradycyjne donice z kwiatami coraz częściej są zastępowane przez ogrody wertykalne. Ciekawie wypełniają one pustą przestrzeń na ścianie, tłumią hałasy, stają się oryginalną dekoracją wnętrza i stanowią swoistą oazę spokoju, a ich pielęgnacja zajmuje mniej czasu niż dbanie o klasyczne kwietniki.

Jak wybrać kombinezon zimowy dla niemowlaka?

0
Jak wybrać kombinezon zimowy dla niemowlaka

Jesień zagościła już na dobre, a niedługo nadejdzie zima. W tym okresie musimy pamiętać o odpowiednich ubraniach, bo łatwo się rozchorować. Szczególnej troski wymagają niemowlaki, które wyjątkowo źle przechodzą różne infekcje. Dlatego w jego szafie nie może zabraknąć kombinezonu zimowego. Ten zakup jednak dostarcza rodzicom wielu zmartwień, ponieważ na rynku jest ogromny wybór i wiele osób ma problem z doborem odpowiedniego. Jak więc wybrać odpowiedni kombinezon zimowy dla niemowlaka?

Pamiętaj, że kupujesz go na kilka miesięcy!

Przede wszystkim musimy pamiętać, że kombinezon zimowy najczęściej kupujemy na kilka miesięcy. Nasz maluszek będzie w niego ubrany od listopada do marca przy każdym wyjściu na dwór. W końcu niewielu rodziców może sobie pozwolić na zakup kilku egzemplarzy. Nie można też zapominać, że w tym okresie dziecko bardzo szybko rośnie, a to utrudnia zakup. Dlatego najlepiej od razu kupić kombinezon rozmiar większy. Dzięki temu zyskamy pewność, że dziecko z niego szybko nie wyrośnie. Kombinezon powinien być też odpowiednio szeroki, aby zmieścił się pod nim gruby sweter lub bluza. Na stronie https://www.51015kids.eu/kombinezony-zimowe znajdziemy różne modele kombinezonów spełniające powyższe warunki.

Kombinezon jedno- czy dwuczęściowy?

W asortymencie sklepów najczęściej dostępne są kombinezony jedno- oraz dwuczęściowy. Wielu rodziców ma dylemat, który z nich wybrać. W przypadku niemowlaka zdecydowanie lepiej sprawdzą się kombinezony jednoczęściowe. Zdecydowanie łatwiej ubrać w niego maleństwo, które może się wiercić i sprawiać problemy. Również producenci uważają, że kombinezony jednoczęściowe są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Dlatego modele dwuczęściowe dostępne są w większych rozmiarach. Takie kombinezony idealnie sprawdzą się w przypadku dzieci, które już potrafią chodzić. 

Z jakiego materiału najlepiej wybierać kombinezon dla niemowlaka?

Ważny jest też materiał, z którego będzie wykonany kombinezon. W przypadku niemowlaka powinniśmy szczególnie uważać, ponieważ ma on niezwykle wrażliwą skórę. Najlepiej wybierać modele wykonane z materiałów pozbawionych szkodliwych substancji. Warto sprawdzić, czy wybrany przez nas model ma certyfikat jakości tekstylia godne zaufania. Dzięki temu zyskamy pewność, że kombinezon jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i skóry maluszka.

Warto też sprawdzić materiał w środku, jak i na zewnątrz. Z wierzchu powinien być on nieprzemakalny i nieprzepuszczający zimna. Dzięki temu dziecko będzie chronione przed mrozem, wiatrem i różnymi opadami. Dobrym wyborem jest kombinezon, który w środku jest wyłożony ciepłym polarem, który zapewni maluszkowi ciepło w nawet najbardziej mroźny dzień.

Wybór odpowiedniego kombinezonu dla niemowlaka jest bardzo ważny. Jeżeli kupimy odpowiednie model, to z pewnością sprawdzi się on przez całą zimę. Dlatego warto odpowiednio podejść do jego wyboru. Dobry kombinezon na zimę musi być szczelny, nieprzemakalny, ciepły, a także w odpowiednim rozmiarze.

Self storage kwitnie także w Polsce – poznaj zalety boksów do wynajęcia

0
Self storage kwitnie także w Polsce - poznaj zalety boksów do wynajęcia

Większość z nas wykazuje naturalną skłonność do zbieractwa. Nawet po krótkim czasie takiego chomikowania jesteśmy w stanie zagracić biuro lub mieszkanie – bo żal nam się pozbyć rzeczy, które jeszcze się przydadzą, albo bo nie dysponujemy wystarczającą przestrzenią, żeby wszystko ładnie posegregować. W efekcie otacza nas ogrom rzeczy, w których łatwo się pogubić. Co robić, gdy miejsca jest zbyt mało, a dodatkowych sprzętów i dokumentów jedynie przybywa? Właśnie wtedy przychodzą z pomocą modne boksy do wynajęcia!

Jak wybrać idealny kominek?

0
Jak wybrać idealny kominek

Kominek jest marzeniem wielu polaków. W końcu któż nie marzy o tym, aby spędzać zimne zimowe wieczory w cieple żywego ognia, który dodatkowo stwarza niezwykłe domowy i przytulny klimat? Nic zatem dziwnego, że po swoje marzenie sięga coraz większa grupa polaków. Powstaje jednak jeden zasadniczy problem, jak wybrać idealny kominek, który zapewni wszystko to, czego się od niego oczekuje?

Komody dopasowane do każdego rodzaju pomieszczenia – jaką wybrać?

0
Komody dopasowane do każdego rodzaju pomieszczenia – jaką wybrać?

Komoda jest praktycznym meblem, który przydaje się w każdym mieszkaniu. Są elementami zarówno klasycznego wystroju wnętrz, jak również futurystycznej aranżacji. Rynek oferuje wiele modeli komód, które różnią się materiałem, kolorem czy designem. Aby uzyskać zamierzony efekt gustownej aranżacji, należy zadbać o to, by komoda była dopasowana do wystroju. Można ją postawić w salonie, przedpokoju, sypialni czy w pokoju dziecięcym. Jeżeli nie wiesz, jak dopasować komodę do określonego rodzaju wnętrza, przeczytaj nasz artykuł. Pomożemy Ci dobrać odpowiedni mebel.

Drugie Less Mess Storage w Poznaniu

0
Drugie Less Mess Storage w Poznaniu

Nie minął nawet rok od czasu, kiedy w Poznaniu powstał jeden z obiektów Less Mess Storage, czyli firmy oferującej magazyny samoobsługowe na wynajem. Ponieważ jednak taki sposób przechowywania przyciąga coraz więcej klientów, zdecydowano o otwarciu następnego punktu w tym mieście. Już niebawem mieszkańcy Poznania i okolic będą mogli do woli korzystać z kolejnych magazynów dostępnych przez całą dobę. Więcej informacji na stronie https://www.lessmess.storage/self-storage-poznan/.

Less Mess Storage w Poznaniu – kiedy otwarcie nowego punktu?

Do tej pory usługa self storage w Poznaniu była dostępna przy ulicy Ostrowskiej 515. Tutaj centrum Less Mess Storage otwarto na początku stycznia 2019 roku. Podobnie jak w innych obiektach należących do firmy, klienci mają tutaj do dyspozycji przechowalnie o różnych powierzchniach, od najmniejszych (nawet 0,5 m²) do dużych magazynów, które sprawdzają się chociażby do składowania mebli (15,5 m² i więcej). Po kilku miesiącach, ze względu na ogromne zainteresowanie, podjęto decyzję o wybudowaniu kolejnego punktu Less Mess Storage w Poznaniu, który tym razem będzie się mieścił przy ulicy Dąbrowskiego 550.

Planowane otwarcie nowego obiektu to grudzień 2019. Oznacza to, że niecały rok po powstaniu pierwszego z nich konieczne było poszerzenie poznańskiej oferty. Można zatem przypuszczać, że nie będą to jedyne miejsca z magazynami samoobsługowymi w tym mieście. Warto też dodać, że Less Mess Storage stopniowo rozwija swoją działalność w Polsce – w budowie jest także druga lokalizacja w Krakowie, która prawdopodobnie będzie czynna od listopada. Inne punkty można znaleźć w Warszawie, we Wrocławiu i w Trójmieście. Rosnąca popularność self storage sprawia, że zapotrzebowanie wzrasta, a klientów, którzy przekonują się do tej formy przechowywania, jest coraz więcej.

Czy korzystanie z magazynów samoobsługowych jest bezpieczne?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że składowanie przedmiotów – zwłaszcza tych cennych – w magazynie wiąże się z pewnym ryzykiem. Nie da się ukryć, że usługa self storage nie zdobyła jeszcze w Polsce tak wielu zwolenników, jak stało się to chociażby w USA czy w Europie Zachodniej. Tymczasem to jedno z bezpieczniejszych rozwiązań, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców.

W przypadku Less Mess Storage każdy, po wybraniu odpowiedniej wielkości magazynu i terminu wynajmu, otrzymuje indywidualny kod dostępu, który gwarantuje, że nikt inny nie będzie w stanie dostać się do pomieszczenia. Na terenie obiektów znajduje się całodobowy monitoring, wszystko jest też wyposażone w czułe alarmy. Alarm jest podłączony do każdego z magazynów, które dodatkowo są zabezpieczane kłódkami. W związku z tym nie ma znaczenia, czy chcemy znaleźć dodatkowe miejsce dla dokumentów, tymczasowo niepotrzebnych mebli, czy może nawet kosztownych sprzętów elektronicznych.

Jako wynajmujący mamy nieograniczony dostęp do przechowywanych rzeczy, ponieważ możemy do nich zajrzeć przez 7 dni w tygodniu, bez względu na porę. Oznacza to, że nawet jeśli będziemy potrzebowali pilnie dostać się do któregoś z umieszczonych w magazynie przedmiotów, to nie ma ku temu żadnych przeszkód.

Firany – dopełnienie nowoczesnego i stylowego wnętrza

0
Firany – dopełnienie nowoczesnego i stylowego wnętrza

Kiedyś firany były obecne w każdym domu, potem ich miejsce zastąpiły żaluzje i rolety. Czy jednak słusznie? Czy nadają się one tylko do staromodnego wnętrza? Absolutnie nie! Na rynku dostępne są nowoczesne i piękne tkaniny, które świetnie dopełniają stylowe pomieszczenia. Sprawdź, jak dobrać idealne firany i gdzie je kupić.

Jak wybrać odpowiednią firanę?

Aby wybrać odpowiednie firany do wnętrza, warto zwrócić uwagę na trzy aspekty. Po pierwsze – nasłonecznienie pomieszczenia. Jeśli w pomieszczeniu jest ciemno i wpada do niego niewiele promieni słonecznych, idealne będą firany z tkanin, które je przepuszczają. Świetnie sprawdzą się w takim przypadku materiały jasne i zwiewne, które dodatkowo rozjaśnią i rozświetlą wnętrze. Wybór jest szeroki – na rynku znajdziemy wiele firanek wykonanych z woalu i tiulu. Nie musisz się jednak ograniczać do gładkich modeli – możesz wybrać na przykład takie, które optycznie poszerzą pomieszczenie, dzięki poziomym pasom. Jeśli jednak wnętrze jest słoneczne i nie potrzebujesz go dodatkowo rozjaśniać, idealnie sprawdzą się grubsze tkaniny, które lekko zniwelują promienie słoneczne, a nawet je zaciemnią. W takim przypadku można wykorzystać firany z naszyciami, czy nadrukowanymi wzorami, które podkreślą charakter wnętrza.

Firany do każdego wnętrza

Drugim aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest pomieszczenie, w którym będą zawieszone firany. W kuchni warto wybrać krótsze modele lub tak zwane zazdrostki, które nie zasłonią na stałe widoku z okna, ale zapewnią prywatność – a ta ważna jest również w sypialni. Dzięki firanie zyskasz w niej niezależność i sprawisz, że stanie się ona przytulnym i pełnym pozytywnej energii wnętrzem. W pokoju dziecięcym możesz na przykład wykorzystać tkaniny z nadrukowanymi postaciami z ulubionych bajek i sprawić niesamowitą przyjemność swojemu dziecku. Największą wagę przywiązuje się jednak najczęściej do salonu. To tu spędzamy najwięcej czasu i zapraszamy gości, ważne więc jest to, by firany dopełniały jego wnętrze. I to właśnie trzeci aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze firan – styl, w którym urządzone jest pomieszczenie. W bogatej ofercie sklepów stacjonarnych i internetowych, znajdziesz nie tylko babcine wzory w kwiaty. Producenci i dystrybutorzy proponują wiele intrygujących rozwiązań, które sprawdzą się także w  nowoczesnych wnętrzach.

Gdzie kupić idealne firany?

Firany znajdziesz na targach, bazarach, w małych sklepach stacjonarnych i w ogromnych marketach budowlanych. Możesz skorzystać z oferty lokalnej krawcowej lub zamówić gotowy produkt przez Internet. Bez względu na to, jaką opcję wybierzesz, musisz wziąć pod uwagę jakość produktu i to, czy będzie on spełniał Twoje oczekiwania. Gdzie zatem kupić idealne firany, jeśli nie masz czasu na zrobienie lokalnego rekonesansu? Możesz wybrać sklep internetowy, którego pracownicy zdalnie pomogą Ci dobrać odpowiednie firany do Twojego wnętrza.

Jednym z takich sklepów jest Tendina – tutaj zamówisz gotowe rozwiązanie lub wykonane specjalnie pod Twoje potrzeby. W sklepie znajdziesz nowoczesne firany do minimalistycznego i eleganckiego wnętrza, a także bogate firany w stylu angielskim oraz rozwiązania takie jak makarony, które dowolnie skrócisz i dopasujesz do okna. Uzupełnią one doskonale aranżację wnętrze kuchni, salonu czy pomieszczenia biurowego. Przesłaniem właścicieli jest zapewnienie ich klientom produktów wysokiej jakości w atrakcyjnej cenie oraz ich zamówienie w sposób bezpieczny i wygodny. Firany możesz zwrócić w ciągu 30 dni, jeśli nie spełnią Twoich oczekiwań – dostaniesz również kod rabatowy, który możesz wykorzystać przy kolejnych zakupach. Pracownicy służą swoją wiedzą i doświadczeniem, aby wesprzeć Cię podczas wybierania dekoracji okiennych. Możesz liczyć na nich nie tylko przy wyborze konkretnego modelu, a także wymierzeniu okien i dopasowaniu tkanin. Tendina to sklep, który stawia na zadowolenie klientów i zapewnia usługi na najwyższym poziomie. Baza materiałów uzupełniania jest na bieżąco, znajdziesz tu nie tylko dobre i sprawdzone rozwiązania, ale także te inspirowane najnowszymi trendami.

Nowa porcelana do jadalni? Tylko najlepszej jakości!

0
Nowa porcelana do jadalni? Tylko najlepszej jakości!

Chcesz wymienić swoje stare talerze na nowe? Planujesz kupić nową zastawę, na większą liczbę gości? A może po prostu czujesz, że nie masz na czym przyjmować gości? Nieważny jest powód, najlepsza porcelana jest na wyciągnięcie Twojej ręki!

Ponadczasowa klasyka

Przytłacza Cię szeroki wybór zestawów obiadowych na rynku i nie wiesz, na który się zdecydować? Nie wiesz, co najlepiej będzie pasowało do Twojej kuchni i jaki wzór najlepiej wkomponuje się w posiadane szklanki i sztućce? W takim razie zdecyduj się na klasyczne, ponadczasowe rozwiązania! Nie musisz wybierać modeli porcelany w pstrokate wzory i kolory. Zdecyduj się na minimalistyczną wersję porcelanowej zastawy firmy Lubiana Victoria.

Zestawy te nadają się zarówno do mikrofalówki, jak i do zmywarki, więc nie musisz się martwić zmywaniem. Ta nowoczesna porcelana, wyprodukowana w polskiej fabryce, świetnie zaprezentuje się zarówno w kolekcji talerzy codziennego użytku, jak i tej wyciąganej na specjalne okazje. Tego typu modernistyczne modele sprawdzą się znakomicie także w wyposażeniu restauracji, w domach przyjęć i w hotelach. Goście będą zachwyceni połączeniem ozdób na stołach z eleganckim i minimalistycznym zestawem. Każde danie podane na takiej porcelanie będzie się prezentowało smacznie, wykwintnie i wyrafinowanie.

Finezyjna elegancja

Jeśli chcesz nieco ożywić swoje stoły i postawić na weselsze wzory, sprawdź zestawy porcelany Lubiana Victoria z motywem tulipana. Ten niewielki akcent kolorystyczny dodaje naczyniom szyku i uroku. Jeżeli natomiast kupisz obrus w odcieniach zieleni, stół zmieni się w uroczą, leśną łąkę z bogactwem kwiatów. Taka zastawa pobudza kreatywność, zachęca do zabawy kolorami i wzorami.

Lubiana Victoria to znakomity prezent dla wszystkich artystycznych dusz, lubiących nietypowe i jedyne w swoim rodzaju przedmioty. To także bardzo dobry pomysł na podarunek dla kogoś, kto lubi tego typu zdobienia i detale. Spraw tej osobie radość i podaruj jej zestaw kawowy lub pełny serwis, kawowy i obiadowy. Tego typu porcelana to o wiele więcej, niż tylko zestaw talerzy i filiżanek – to także element dekoracyjny, który można ustawić na regale w jadalni i wyciągać tylko na wyjątkowe okazje. Odwiedź https://hurtowniaporcelany.pl/ i kup go w atrakcyjnej cenie. Nie zapomnij regularnie sprawdzać promocji dostępnych na stronie i poszerzać swoją kolekcję – nigdy nie wiesz, kiedy potrzebne będą Ci dodatkowe talerze i filiżanki.

Nieruchomości Premium – co je wyróżnia?

0
Nieruchomości Premium - co je wyróżnia?

Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne, często poszukują nieruchomości. Mogą to być lokale mieszkaniowe albo usługowe, które dla wielu osób powinny charakteryzować się wysokim standardem wykonania i doskonałą lokalizacją. Są to zatem tak zwane nieruchomości klasy premium.

Co wyróżnia nieruchomości klasy premium?

Jak sama nazwa wskazuje, nie są to nieruchomości dla każdego, a jedynie dla osób, które stać na luksus, jaki zapewniają. Ich atutami są przede wszystkim najwyższa jakość wykonania, w której nie może dojść do żadnego uchybienia. Deweloperzy prześcigają się wręcz w tym, by wyszukać najlepsze materiały wykończeniowe, a wnętrza w efekcie zaczynają przypominać małe pałace.

Drugim atutem nieruchomości klasy premium jest ich usytuowanie w najbardziej pożądanych miejscach. Zazwyczaj jest to ścisłe centrum miasta, a forma, jaką przyjmują budynki, to nowoczesne wieżowce z apartamentami, wśród których na szczególną uwagę zasługują Sky Tower czy Sea Tower.

Jednak lokalizacja i jakość nie są tym, co gwarantuje, że deweloperska inwestycja się powiedzie, a mieszkania będą tymi, które staną się ikoną rozwoju Polski. Wydaje się, iż o prawdziwym sukcesie decyduje cały zespół czynników, w tym oryginalność pomysłu, nowoczesna forma architektoniczna i niepowtarzalność. To właśnie dzięki nim dany budynek cieszy się popularnością i trafia w najbardziej nawet wyrafinowane gusta nabywców. Bez wątpienia uznaniem cieszą się wspomniane wcześniej apartamentowce zbudowane na kształt Tower, wznoszącej się ponad wszystkimi innymi dachami. Drapacze chmur zachwycają swoim nieprawdopodobnym wyglądem, który przywodzi na myśl zagraniczne budowle o podobnym charakterze.

Tower są lubiane ze względu na możliwość zamieszkania lub prowadzenia firmy w miejscu, z którego widać całą okolicę. Bez wątpienia dają poczucie wyższości i sprawiają, że niejedna osoba wyobraża sobie, iż wiedzie życie jak z amerykańskiego filmu. Przeszklenia i współczesny design też nie są w tym przypadku bez znaczenia.

Jednak nie tylko wieże cieszą się zainteresowaniem. Jeszcze większą popularność zdobywają lokale usytuowane w starych kamienicach. Odznaczają się najlepszą lokalizacją, w ścisłym centrum miasta, a po rewitalizacji nabierają nowego życia. Ich odmienny styl architektoniczny, dotyczący zarówno wyglądu zewnętrznego, jak i wewnętrznego, czyni je jednymi z najchętniej wybieranych miejsc.

Jak znaleźć wymarzony lokal?

Ze względu na dużą różnorodność ofert, poszukując lokali w klasie premium, warto skorzystać z pomocy doświadczonych ekspertów w tej dziedzinie. Wśród nich na uwagę zasługuje Almar Premium, który ma ofertę skierowaną zarówno do osób prywatnych, jak również przedsiębiorców. Swoim klientom proponuje najlepsze grunty i nieruchomości w Warszawie i okolicach, a także doradztwo związane z nieruchomościami.

ZOBACZ TEŻ